30 października 2020 Zenobii, Przemyslawa
Reklama Heops

Łatwiej uzyskamy zaświadczenie A1 na PUE

dodał Ponad miesiąc temu, 2020-09-24
Łatwiej uzyskamy zaświadczenie A1 na PUE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdroży na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) nowe rozwiązania usprawniające wnioskowanie o wydanie zaświadczenia A1, potwierdzającego podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez osoby delegowane.

- „Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów, w tym płatników delegujących pracowników za granicę do krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz osób ubezpieczonych „- mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Już dzisiaj klienci ZUS, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1, mogą skorzystać w tym celu z Platformy Usług Elektronicznych ZUS i wypełnić elektronicznie odpowiedni wniosek. Wnioski o zaświadczenia A1 zostały uproszczone i dostosowane językowo. Od 30 września te uproszczone wersje formularzy będą dostępne dla wnioskodawców na PUE.

Tego dnia zostanie wdrożony nowy „Kreator wniosku o wydanie zaświadczenia A1”, który poprowadzi klienta krok po kroku przez proces składania wniosku o zaświadczenie A1. Klient będzie odpowiadał na kolejne pytania a system, w oparciu o podane informacje automatycznie rozpozna, który wniosek jest właściwy w danej sytuacji.

Kreator będzie również podpowiadał klientowi jak prawidłowo wypełnić wniosek. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych i zakończeniu pracy Kreatora, powstanie komplet dokumentów w postaci właściwego wniosku o wydanie zaświadczenia A1 wraz z wymaganymi załącznikami, o których dodanie klient może być poproszony w zależności od konkretnej sytuacji.

W pierwszej kolejności uruchamiamy kreator dla klientów składających najbardziej typowe wnioski, tj. klientów, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1, w trzech sytuacjach: - delegowania pracownika do innego państwa członkowskiego UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, - czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii, - wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii.

 


 

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa warmińsko-mazurskiego


Żwirownia 1140 px
nasza2