27 października 2021 Iwony, Sabiny
Reklama Heops

Lepsze cztery kąty: zmieniamy standard mieszkania w trakcie pandemii

dodał Ponad 2 tygodnie temu, 2021-10-04
Lepsze cztery kąty: zmieniamy standard mieszkania w trakcie pandemii

Według analiz przeprowadzonych przez zespół badawczy SWPS ponad 30% Polaków w okresie od 2020 roku przeprowadziło się do innego mieszkania, planuje przeprowadzkę albo podnosi standard posiadanej nieruchomości.

Blisko 12% naszych rodaków w czasie pandemii zmieniło mieszkanie, ponad 6% obecnie szuka nowego lokalu. Kolejne 15% rozważa opcję kupna mieszkania lub domu deweloperskiego.

Na podstawie danych opracowanych przez zespół portalu inwestycji mieszkaniowych Korter przytaczamy analizę tego pozornie paradoksalnego zjawiska:

- dlaczego inwestujemy w mieszkania w okresie jednego z największych kryzysów ostatnich dziesięcioleci;

- jakie są główne powody, dla których chcemy zmienić miejsce zamieszkania;

- jakie mamy wymagania do miejsca zamieszkania w warunkach „rzeczywistości pandemicznej”?

Motywacja do zmian

Co stało się główną przyczyną zmiany mieszkania?

Tak brzmiało jedno z kluczowych pytań zadawanych respondentom, którzy wzięli udział w badaniu SWPS.

Na podstawie odpowiedzi udało się sformułować szereg głównych powodów, dla których Polacy decydowali się na przeprowadzkę:

  1. Blisko ⅓ respondentów opowiedziało się za koniecznością posiadania większej przestrzeni do życia. W czasach, gdy dla wielu funkcja mieszkania ograniczała się niemal do miejsca noclegu, mała powierzchnia nie sprawiała nam wielu kłopotów. Gdy zaś w czasie pandemii zostaliśmy „zamknięci w pudle” o metrażu 25 m2 – zaczęliśmy ostro odczuwać jego ciasnotę.
  2. Wymuszone siedzenie w czterech ścianach spowodowało, że poczuliśmy także potrzebę kontaktu z przyrodą. O tym czynniku jako przyczynie zmiany mieszkania wspomniało blisko 17% respondentów.
  3. Blisko 15% badanych wymieniało też takie czynniki, jak chęć zmian życiowych i uwolnienia się od uciążliwego otoczenia (zarówno sąsiadów, jak i domowników), oraz zmiana miejsca pracy.

Jakie nieruchomości wybieramy

Mimo że ceny nowych mieszkań wciąż idą w górę, Polacy nie obawiają się kupować nieruchomości – zaspokajając własne potrzeby mieszkaniowe, zabezpieczają też swoje pieniądze, gdyż mieszkaniówka uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych sektorów gospodarki.

Jakie inwestycje mieszkaniowe w Olsztynie cieszą się największą popularnością w okresie postpandemicznym?

Pandemia nieco zmieniła nasze kryteria wyboru nowego mieszkania – cena, oczywiście, nadal się liczy, ale wśród głównych czynników znalazły się także bliskość terenów zielonych, poziom bezpieczeństwa okolicy i posiadanie własnej przestrzeni rekreacyjnej (balkonu, tarasu, ogródka). Te kryteria wymieniło ponad 30% badanych.

Ostatnie kryterium (dodatkowa powierzchnia rekreacyjna) wiąże się bezpośrednio ze wzrostem popularności jednorodzinnego budownictwa – posiadanie własnego domku z działką stało się marzeniem dla wielu. W efekcie ceny nowych domów w Olsztynie i całym województwie poszły w górę, a sprzedaże nieustannie rosną.


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :brama

Komentarze

  • Beskit
     Ponad 2 tygodnie temu, 2021-10-04

    Tjaaaa to „najlepszy” moment na kredyt mieszkaniowy. Im większy tym lepiej…. Gdy skonczy sie celowe i bandyckie finansowanie się rzadu “podatkiem inflacyjnym” i NBP w końcu podniesie stopy to zacznie się lament i samobójstwa.

Żwirownia 1140 px
nasza2