22 lutego 2019 Marty, Malgorzaty, Piotra

Małanka w Pasłęku

dodał 2018-02-06
Małanka w Pasłęku

W nocy z soboty na niedzielę w sali bankietowej „Zacisze” odbyła się Małanka.
Świętowanie Małanki pochodzi od starodawnego zwyczaju. Kiedyś wierzono, iż Małanka-Woda przychodzi w noc sylwestrową wraz z Wasylem – Księżycem, żeby powiadomić gospodarzy o nadejściu kolejnych świąt, a także przynosi podarunki. W święto Małanki młodzież przebrana lub z maskami całą noc „szczedruje” (chodzi od domu do domu), życząc gospodarzom zdrowia i dostatku.    
Święto Melanii (Małanka) przypada w noc sylwestrową, która według starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego,  którym posługują się wierni obrządku greckokatolickiego oraz prawosławnego, obchodzona jest z 13 na 14 stycznia. Jednak ze względu na różne obowiązki oraz dopasowanie zespołu i sali powitanie Nowego Roku świętowano w minioną sobotę. Na bal przybyło 120 osób z różnych okolic: Pasłęka, Ornety, Olsztyna, Elbląga, Starogardu Gdańskiego, a nawet z Anglii. Organizatorami, jak co roku, była Rada Parafialna przy cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pasłęku - Państwo Olga i Andrzej Kuszka.
Wśród zaproszonych gości, na balu bawił się Pan Starosta Maciej Romanowski wraz z Małżonką Bożeną, ksiądz Proboszcz Andrzej Sroka oraz ksiądz wikariusz Igor Hubacz z małżonką Ewa.
Do tańca grał znany zespół The Ukrainian Folk. Zabawa trwała do rana.
IHK
Foto: Irena Krawiecka

 

0
0
0

Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało5 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało7 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...


Recital na Dzień Kobiet

Pozostało16 dni

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 10 marca (niedziela) 2019 r. o...