MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL

Wydarzenie odbyło się 2018-12-07

dodał 2018-11-23
MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL
W piątek 7 grudnia w godz. 9-19 w ZESPOLE SZKÓŁ w Pasłęku odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Każdy będzie mógł pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów.

 

Maraton odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia są pisane listy w obronie dziesięciu konkretnych osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w całej Polsce i w około 100 krajach na świecie. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, zostanie opublikowany na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maratonu Pisania Listów w Zespole Szkół w Pasłęku.

Jak napisać taki list?

To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

O Amnesty International

Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających na rzecz poszanowania praw człowieka (od 1961 r.) Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzi kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Wizją AI jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.


Zaproszenie na Festyn Ekologiczny

Pozostało1 dzień

Burmistrz Pasłęka serdecznie zaprasza na"VII Pasłęcki Festyn Ekologiczny",...


Zaproszenie na wieczór autorski

Pozostało5 dni

Dyrekcja Zespołu Szkół im. Bohaterów Grunwaldu w Pasłęku oraz Adam...


XXI Warmińsko Mazurskie Dni Rodziny 2019

Pozostało8 dni

Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na XXI...