9 grudnia 2018 Wiesława Leokadii Joanny

Młodzież na rozprawie w Sądzie Okręgowym

dodał 2018-02-22
Młodzież na rozprawie w Sądzie Okręgowym
We wtorek 20 lutego 2018r. uczniowie klasy IIt Zespołu Szkół w Pasłęku w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Takie zajęcia uzupełniają informacje zdobyte przez uczniów w ramach realizacji podstawy programowej z działu prawa. Tematy rozpraw są zawsze dostosowywane do wieku i potrzeb uczniów, tak, aby trafiły do świadomości młodych.

 

Młodzież uczestniczyła w rozprawie, gdzie oskarżonemu postawiono zarzuty popełnienia czynu z art. 156 par. 1 pkt 2 k.k., tj. spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w ten sposób, że zadał pokrzywdzonemu ciosy nożem w brzuch, co stanowiło realne zagrożenie dla jego życia. Czyn ten stanowi zbrodnię i jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Oskarżonemu zostały również postawione zarzuty posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych (art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii).

Po wysłuchaniu aktu oskarżenia, młodzież wysłuchała oświadczenia oskarżonego oraz jego zeznania. Następnie zostały okazane dwa materiały filmowe (nagrania z klubu), co do których oskarżony udzielił wyjaśnień. W procesie uczestniczył także pokrzywdzony oraz biegli lekarzy psychiatrzy. Z kulisami rozstrzyganej sprawy zapoznała uczniów p. Katarzyna Bogusławska (starszy asystent sędziego). W trakcie postępowania uczniowie mogli przyjrzeć się pracy sędziego, prokuratora i adwokata. Skład sędziowski obejmował jednego sędziego zawodowego oraz dwóch społecznych. Dziękujemy Prezesowi Sądu Okręgowego za możliwość uczestniczenia w rozprawie, a pracownikom sądu za życzliwe przyjęcie i możliwość obserwowania ich podczas pracy. Takie zajęcia mają pokazać konsekwencje popełnianych czynów, uczą odpowiedzialności i niosą świadomość nieuchronności kary za popełniony czyn.

 

info:ZS


Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...


Biblioteka Publiczna w Pasłęku serdecznie zaprasza na przedświąteczne spotkanie z...


Świetlica Pomost zaprasza na tradycyjne Jasełka. Przedstawienie w wykonaniu dzieci...