22 października 2019 Halki, Filipa, Salomei

Muzyka polska powraca nad Warmię i Żuławy

Wydarzenie odbyło się 2019-07-05

dodał 2019-06-19
Muzyka polska powraca nad Warmię i Żuławy

Muzyka Polska na Warmii i Żuławach” to festiwalowa specjalność Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i nie inaczej będzie w 2019 roku. Po raz szósty kameraliści zagoszczą w gotyckich kościołach regionu, aby zaprezentować słuchaczom najpiękniejsze dźwięki polskiej muzyki klasycznej. Jak stwierdził Marcin Wyrostek, występujący podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu, „na tym polu absolutnie nie mamy się czego wstydzić”.

Festiwalowym repertuarem artyści uczczą pamięć Stanisława Moniuszki. Nieprzypadkowo, gdyż w tym roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora, z którym najczęstsze skojarzenia to opery Halka i Straszny dwór. Słusznie, ale, jak stwierdził jeden z polskich krytyków, „twórczość Moniuszki to dużo wielobarwniejsza muzyczna sieć, pełna kontrastów i paradoksów”. W owej „sieci” kryją się nie tylko szlacheckie krajobrazy Strasznego dworu, ale także m.in. ulice średniowiecznych Indii z opery Paria.

Wspomniane paradoksy i kontrasty Orkiestra wydobędzie na światło dzienne w towarzystwie znakomitych solistów. Smyczkom EOK będą bowiem wtórować instrumenty Tomasza Mądzielewskiego, Macieja Magnuskiego, Mateusza Mosia i Mateusza Kołakowskiego. O oprawę wokalną koncertów zadba natomiast Katarzyna Moś - reprezentantka Polski podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Za pulpitem dyrygenta, jak co roku, stanie szef artystyczny EOK, maestro Marek Moś.

05.07.-07.07.2019:

05.07 (piątek), Kościół pw. św. Bartłomieja w Pasłęku:

15:00 – otwarta próba generalna

19:00 – koncert

06.07 (sobota) – Katedra pw. św. Mikołaja w Elblągu:

20:00 – koncert

07.07 (niedziela) – Kościół pw. św. Barbary w Krzyżanowie:

16:00 – otwarta próba generalna

19:00 – koncert

Wykonawcy:

Marek Moś – dyrygent

Katarzyna Moś – śpiew

Mateusz Kołakowski – instrument klawiszowy

Mateusz Moś – skrzypce

Tomasz Mądzielewski – perkusja

Maciej Magnuski - bas

Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.

S. Moniuszko - „Bajka. Opowieść zimowa” (aranż. na orkiestrę smyczkową Maciej Żółtowski)

S. Moniuszko - „Kwartet smyczkowy nr 1 d- moll cz. III”

S. Moniuszko - Pieśni ze „Śpiewników domowych” (aranż. na orkiestrę smyczkową Mateusz Kołakowski): „Kum i kuma”, „Latem brzózka”, „Liro ty moja”, „Prząśniczka”, „Krakowiaczek”, „Skrzypki moje”, „Spać mi kazali”

G. Bacewicz - "Oberek"

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Kompozytor   2019-06-30

Witam Wszystkich bardzo mi się podoba muzyka klasyczna ponieważ od muzyki klasycznej .Wszystko tak naprawdę się zaczęło ,a mamy rok Stanisława Moniuszki .Dlatego zagrane kompozycje i z piękna barwą wokalną ,pięknego śpiewu ,chętnie bym posłucham to jak zrozumieć coś co się czuje. To Obyczaj wrodzony w sobie bo nie na darmo ktoś kiedyś powiedział ze Muzyka łagodzi obyczaje ,stwierdzam ze to Prawda .Pozdrawiam i niech coraz więcej sponsorów i organizatorów się znajdzie na tego typu festiwale bo są tego warte .Bo nie powtarzalne są chwile ,klimatycznie, zagrane w klimacie .....Muzyka To nastrój ,A dobry nastrój to Obyczaj jak mówi. Szeptem serce. Doceniaj To co najpiękniejsze W nas.To pasja z Miłości Serduszka Natchnienie Inspiracja..M. Respekt music power go Vocal melodic Global .WWW.


#Sprawie jaka woda leci w krańcach   2019-06-19

Ludzie a zobaczcie jaka wodę pięcie kto ma biały zlew napiszcie trochę wody zatkajcie korkiem i sprawie jaka jest nasza woda od naszych wodociągów . To jest po prostu jak z kałuży tak nas trują ta woda czy Sanepid wie o takiej wodzie chyba nie nikt nie zgłosił na pewno . Dla tego wiem też po czym mam rostruj rzaladek do sanepidu z ta woda


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Klub Miłośników Poezji zaprasza

Pozostało14 dni

Klub Miłośników Poezji działający przy Bibliotece Publicznej w Pasłęku...


Przypominamy - Klub Miłośników Poezji zaprasza

Pozostało14 dni

Klub Miłośników Poezji działający przy Bibliotece Publicznej w Pasłęku...


IV Pasłęckie Biegi Niepodległości

Pozostało17 dni

8 listopada 2019 r. na Stadionie Miejskim im. Jana Pawła II w Pasłęku odbędą się IV...