22 stycznia 2020 Anastazego, Wincentego

Najbogatsze samorządy w 2017 roku

dodał 2018-07-22
Najbogatsze samorządy w 2017 roku

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach rankingu bogactwa są zazwyczaj tacy sami: Warszawa, Sopot, Polkowice, Kleszczów. Dziwnów wyprzedził Krynicę Morską, a powiat człuchowski powiat przysuski. Na kolejnych miejscach jest jednak dużo ciekawiej, a największe zmiany zaszły w woj. opolskim. Dobrzeń Wielki z 16. pozycji wśród gmin wiejskich spadł na jedno z ostatnich – 1537. Niewiele mniej dramatyczny spadek (z 752. na 1510 miejsce.) zaliczyła gmina Dąbrowa. Komprachcice – już wcześniej niezbyt zamożne – zajęły tym razem ostatnie miejsce zyskując miano najuboższej gminy w całym kraju. To efekt aneksji części terytoriów tych gmin przez Opole.

Prezentujemy ranking bogactwa samorządów. To najbardziej stabilny z naszych rankingów. Trudno zostać zwycięzcą, a dostanie się do pierwszej dziesiątki też jest trudne. Zmiany w czołówce są powolne. Takie skoki, jak powiatu przasnyskiego z 35. na 3. miejsce, Tarnowa z 10. na 5. miejsce, Pruszkowa z 27. na 5. – należą do rzadkości. Zwykle zmiany są stopniowe. Ktoś powoli opada, inny delikatnie awansuje z roku na rok. Dlatego największą wartością jest możliwość śledzenia wyników od 2001 roku, do czego zachęcamy.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans incydentalny i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. – Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność) – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków.

Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

 

Cały ranking do pobrania >>>

http://www.wspolnota.org.pl/rankingi/

ew. http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/justyna_kaminska/Archiwum/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2018_r_OK.pdf

 

W kolejnym rankingu najbogatszych samorządów wypadamy przeciętnie. Pasłęk w kategorii innych miast jest na 480 miejscu (na 590). W kategorii powiatów powiat elbląski plasuje się na 80 miejscu (na 314). W kategorii miast na prawach powiatu Elbląg jest na miejscu 42 (na 48).

jp


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Pasłęczanin   2018-07-23

Należy docenić to ,że taka biedna gmina jak Pasłęk potrafi jednak wiele dokonać i się rozwijać.


#Nick#Pasłęczanin  2018-07-23

Jakies przyklady tego rozwoju ???


#Hej#Pasłęczanin  2018-07-23

A czemu jest biedna, takie gospodarstwo jaki gospodarz.


#Co ty na to   2018-07-22

Ale jaja!! Ten niby biedny powiat elbląski z wysoko uposażonym starostą Romanowskim jest w pierwszej setce (na 314 powiatów), a nasz Pasłęk niby taki bogaty na 480 miejscu (na 590). Wydało się jak biedny Pasłęk dokłada do dróg całkiem bogatego powiatu. Starosta i radni powiatowi do wymiany już w październiku.


#Nick   2018-07-22

Wzorowa gmina i perla samorzadu a tu taki niefortunny ranking dlaczego Jurek osmiesza napoleona


#Inspektor#Nick  2018-07-22

Jak to ośmiesza, król jest nagi i taka jest prawda, pewnie starosta i nasz burmistrz nie mają zielonego pojęcie że zamożność gminy czy powiatu, bierze się z wpływów z podatków ale żeby takowe były ludzie muszą mieć pracę a ci co pracują, muszą godnie zarabiać, od starzystów i pracujących na czarno lub na pół-czarno podatków nie będzie, do ZUS też nic nie wpłynie.


#Madzia#Nick  2018-07-22

Jurek na prezydenta!


#Lol#  2018-07-22

Albo na burmistrza


#Duff   2018-07-22

My jestesmy najbogatsza gminą! Przeciez mamy pole golfowe i plac zabaw!


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności