10 sierpnia 2020 Borysa, Filomeny, Wawrzynca

Nekropolia koło Krosna - zaproszenie na konferencję

Wydarzenie odbyło się 2019-01-09

dodał 2019-01-04
Nekropolia koło Krosna - zaproszenie na konferencję
Dyrekcja Zespołu Szkół w Pasłęku serdecznie zaprasza do auli ZS w środę 9 stycznia o godz. 11.45 na spotkanie z Agnieszką Jarzec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem spotkania będzie cmentarzysko z późnej starożytności, jakie znajduje się w Krośnie.

 

Cmentarzysko w Krośnie jest jedną z najbardziej znanych nekropoli z okresu pierwszych wieków naszej ery w rejonie starożytnej delty Wisły, jednakże dotychczas wyniki długoletnich badań znane były jedynie z nielicznych publikacji. Podczas spotkania będzie okazja, aby poznać efekty kilkunastu sezonów badań wykopaliskowych prowadzonych w latach 1980-2010 przez badaczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Warto przypomnieć, że cmentarzysko penetrowali już pod koniec XIX wieku naukowcy z Niemiec. Polscy naukowcy zajmowali się nim w latach 80 - tych, a od 2002 roku praktyki mieli tu studenci z UW.

Użytkującą stanowisko ludność, w języku archeologicznym określaną mianem kultury wielbarskiej, wiąże się ze znanymi ze źródeł pisanych ugrupowaniami Gotów, którzy w okresie starożytności mieli wędrować ze Skandynawii przez tereny dzisiejszej Polski i Ukrainy, aż po wybrzeża Morza Czarnego. Stanowisko w Krośnie dostarczyło bogatych materiałów poszerzających naszą wiedzę o kulturze i obrzędowości mieszkańców rejonu Pasłęka w pierwszych wiekach naszej ery oraz ich kontaktach z najważniejszymi ośrodkami świata antycznego - zaznacza Agnieszka Jarzec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Załączona fotografia – Autor Miron Bogacki, IAUW.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Zainteresowana   2019-01-04

Czy każdy może przyjść na tę konferencję? Mnie ten temat zainteresował i chętnie bym się wybrała...


#Polonista123#Zainteresowana  2019-01-07

oczywiście!


#Uby   2019-01-06

super chętnie bym wysłuchał:)


#Nick   2019-01-04

Do miejscowych i elbląskich folksdojczy: czyli ludność naszej okolicy miała skandynawskie korzenie a nie niemieckie. Więc modry w kubeł nieuki i propagandziści proniemieccy !


#Bez złudzeń#Nick  2019-01-04

zaraz folksdojcze zaczną ujadać


#Prus#Nick  2019-01-04

Spadaj stąd ruski trollu


#Takietam#Nick  2019-01-04

Przecież jest wyraźnie napisane że Gotowie wędrowali ze Skandynawii. Jest to tylko fragmęcik z wędrówki ludów, bo człowiek jako taki przemieszczał się najpierw z południa na północ a Prusowie mają geny słowiańskie i jako tacy wcale nie wyginęli do zera, nasi Kurpie, to bezpośredni potomkowie Prusów, którzy uciekali z pod topora Krzyżaków i zakładali kolonie na terenie Polski.


#Hmmm   2019-01-04

Ale o co chodzi???


#Zainteresowany   2019-01-04

Ale gdzie w auli, na sali czy jeszcze w jakimś innym miejscu?


#Zainteresowany#Zainteresowany  2019-01-04

Dziękuję za uzupełnienie


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności