16 stycznia 2019 Marcelego, Waldemara

Niebagatelny bagaż-odszkodowania lotnicze w przypadku bagażowych problemów

dodał 2017-11-28
Niebagatelny bagaż-odszkodowania lotnicze w przypadku bagażowych problemów

 

Podróżując, zawsze zabieramy ze sobą jakieś bagaże – mniejsze lub większe w zależności od naszych potrzeb i celu wyjazdu. Co można zrobić, gdy zdarzy się, że bagaż zaginie, zostanie uszkodzony lub też dotrze z opóźnieniem? Czy w takich sytuacjach należy nam się jakaś rekompensata? Co powinniśmy zrobić, aby ją uzyskać?

 

Bagażowe komplikacje

Podczas podróży zwłaszcza rejsów z międzylądowaniem niejednokrotnie zdarza się, że nasz bagaż się gdzieś zawieruszy. Po wylądowaniu i odkryciu problemów z bagażem – jego uszkodzenia podczas przeładunku, zagubienia lub też opóźnienia należy w specjalnym punkcie zgłosić kłopotliwą sprawę. Na tej podstawie sporządza się raport nieprawidłowości bagażowej, czyli tzw. PIR (z ang. Property Irregularity Report). Przy czym protokół ten stwierdza tylko opóźnienie bagażu. W przypadku jego uszkodzenia musimy zadbać o stosowne udokumentowanie, zależne od sposobu odbioru (potwierdzenie u kuriera lub w punkcie bagażowym).

Ważne jest też dopilnowanie terminów do złożenia reklamacji. O ile przepisy jasno tego nie precyzują w przypadku zagubienia bagażu, o tyle już w sytuacji uszkodzenia bagażu trzeba złożyć reklamację u przewoźnika w ciągu 7 dni od daty otrzymania bagażu, natomiast w przypadku opóźnienia bagażu termin ten nie może być dłuższy niż 21 dni.

 

Przykłady odszkodowań lotniczych

Do reklamacji oprócz raportu nieprawidłowości, dołączyć również czasami trzeba:

- potwierdzenia odbioru bagażu (jeżeli został dostarczony z opóźnieniem)

- przywieszki bagażowej

- fotografii uszkodzonego bagażu (odpowiedniej dokumentacji w przypadku zniszczenia)

- biletu lotniczego lub kopii potwierdzenia rezerwacji na dany rejs.

W przypadku zaginięcia przedmiotów z bagażu, musimy oszacować ich wartość. Do udowodnienia wysokości poniesionej szkody, należy posiadać rachunki za przedmioty, które znajdowały się w bagażu.

 

Cenne podpowiedzi ekspertów

W omawianych przypadkach ilość dokumentów i skomplikowane procedury mogą znacząco utrudniać walkę o dochodzenie rekompensat. Do naszej kancelarii trafiają różnego rodzaju sprawy związane z odszkodowaniami lotniczymi. Większość z nich to te związane z bagażem oraz odwołaniem lub opóźnieniem lotu. Nasi klienci często są zdezorientowani, narażeni na informacyjny chaos np. co do sposobu postępowania w przypadku odzyskania odszkodowania za opóźniony lot ,opóźniony, uszkodzony bagaż, rekompensaty od biur podróży. Skutkuje to niestety licznymi błędami popełnianymi przy procedurach reklamacyjnych, czy skargach, które są następnie skrzętnie wykorzystywane przez przewoźnika - twierdzi specjalista ds. odszkodowań lotniczych AirLex.

Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi prawami pasażera, przeczytać informacje na stronie przewoźnika lotniczego, a najlepiej w razie wątpliwości skonsultować się z ekspertami w dziedzinie odszkodowań lotniczych.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Jeszcze pracująca   2017-11-29

Bardziej sensowny wydaje mi się artykuł o bezrobociu w mieście-zwłaszcza zatrudnianiu absolwentów/ castingach chociażby na staż(za ktory pracodawca nawet nie płaci ,a przebiera jak w ulęgałkach!)Na czym konkretnie polega praca urzędnikow w UP.-myślę że to o wiele ciekawszy temat/wart dyskusji.


# ekspert odszkodowań lotniczych i naziemnych   2017-11-28

to pogoda na was tak działa ,beznadzieja o co wam chodzi napiszcie coś o szczepieniach przed wycieczką do Wietnamu i Kambodży


#Tyle kosztują koniki JP   2017-11-28

W pozostałej działalności ujęto wydatki na utrzymanie zbiorników wodnych oraz terenów parku ekologicznego, bezpieczeństwo korzystających z kąpieliska oraz dotacje celowe z budżetu dla organizacji pożytku publicznego w łącznej wysokości 125`365,-


#Rozśmieszony   2017-11-28

He, he, a co? nie stać nas na lotnisko? W razie potrzeby weźmiemy następny kredyt, następcy niech się martwią o spłatę.


#Bezpodzialow   2017-11-28

Czyżby zamiast stadniny miało powstać lotnisko ?


#Pytajnik   2017-11-28

Co jeszcze tu wkleisz, jp?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

DKK dla dzieci

Pozostało1 dzień

Biblioteka Publiczna w Pasłęku serdecznie zaprasza dzieci w wieku 7-11 lat na spotkania...


Zaproszenie na Jordan

Pozostało3 dni

Proboszcz parafii greckokatolickiej w Pasłęku ksiądz mitrat Andrzej Sroka zaprasza na...


20 stycznia 2019 r. w sali POK odbędzie się „Pasłęcki Koncert Noworoczny 2019”....