25 maja 2020 Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Nowy Honorowy Obywatel Miasta

dodał 2018-10-06
Nowy Honorowy Obywatel Miasta
Pasłęk wzbogacił się o 14 Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pasłęk. Został nim ks. Jan Sindrewicz. Wniosek w tej sprawie podpisała Rada Parafialna Parafii św. Józefa w Pasłęku, Burmistrz i Przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni Klubu Pasłęczanie. Wczoraj, podczas drugiej części sesji ks. J. Sindrewicz odebrał tytuł, kwiaty i gratulacje.
 

Ks. Jan Sindrewicz od 1 lipca 2007 roku pełnił funkcję proboszcza parafii św. Józefa w Pasłęku. Wtedy też rozpoczął prace, które miały uratować gotycki kościół filialny w Mariance. Gdyby nie wykonano wówczas remontu dachu, zabytek popadłby w ruinę. Równocześnie ks. proboszcz realizował renowację zabytkowej ambony w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku. W latach 2010-2013 udało mu się wykonać najważniejszą pracę dla miasta – renowację barokowych organów Andreasa Hildebrandta z 1719 roku. Ten wysokiej klasy instrument i zabytek wymagał wysiłku wieloosobowego zespołu specjalistów, zarówno z Polski jak i zagranicy oraz ogromnych nakładów finansowych. Później wokół organów pojawiły się różne inicjatywy. Od 2012 roku parafia organizuje Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Pojawiają się tu światowej klasy muzycy. Dzięki wyjątkowym koncertom miasto staje się ważną marką w świecie kultury. Poza tym w Pasłęku odbywają się warsztaty dla studentów muzyki organowej oraz konkursy muzyki organowej. W latach 2009-2016 nadal prowadzono prace w kościele w Mariance. Wymieniono dach na wieży kościoła, osuszono mury… W pracach tych pomagają studenci z Pracowni Konserwacji Zabytków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem dr Joanny Arszyńskiej. Współpraca ta zaowocowała odkryciem unikatowych fresków z XV wieku. Zabytek, dzięki staraniom ks. Jana nabrał blasku i stanowi teraz cenny zabytek. Trzeba też wspomnieć, że działalność ks. Jana została doceniona przez Ministra Kultury, który nadał mu odznakę honorową „Zasłużonego dla Kultury Polskiej” (w 2013 roku).

Jako społeczność naszego miasta widzimy, że ks. Jan Sindrewicz wiele wysiłków złożył, aby budować naszą lokalną społeczność, jednocześnie troszcząc się o historię naszego miasta, której jesteśmy tylko małą częścią – czytamy w uzasadnieniu decyzji o nadaniu tytułu.

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#No tak   2018-10-07

Moli dać Rodzewiczowi, za Radio Qvo vadis, ksiażki. A oni tylko donosy pisali.


#Prawda w oczy kole#No tak  2018-10-07

Rodzewiczowi nie dali bo przehuśtał Radio Qwadis,cały osprzęt łącznie z kasetami był kupiony ze składek parafian sprzedał, jedynie została antena na wierzy ,której nie zdążył biedak zgarnąć bo w nią piorun strzelił i spalił .Jak to mówią Pan Bóg nie rychliwy.Teraz odwiedza Pasłęk z tymi wypocinami i wtyka za niemałe pieniądze tym nawiedzonym ludkom.


#Korekta#No tak  2018-10-07

*Mogli dać...itd


#Xz#  2018-10-07

Nie dali to im radio zajumal.


#No tak#  2018-10-07

głupiś? Rodzewicz to radio stworzył i prowadził.


#Agnostyk#  2018-10-07

No i co z tego? Załatwił na siebie, a nie na parafie choć z parafian pieniędzy, koncesję, prowadzili wolontariusze, sprzęt kupił za parafialne a na końcu zostawił puste ściany.


#No tak#  2018-10-07

to, że jak pisaliście donosy, to w końcu z Pasłeka wyjechał i zabrał swoje radio a wy teraz g...no macie.


#Nie ufam kieckom#  2018-10-07

To co piszesz jest prawdą,ten pan ksiądz wcale święty nie był ,też miał za paznokciami, bardzo lubił kobietki i tego nie ukrywał.Wkońcu się doigrał i przeniesli go do Cygan,tam cienko piał bo parafia malutka i się kasa urwała a chciał u nas zbierać na ogrodzenie kościoła nie wyszło,niebyło z czego skubnąć więc oskubał z tego się dało.Nie Bóg ich bedzie rozliczał na ziemi tylko my, jeśli trafi do nieba wtedy tam też zostanie rozliczony puki co już nie mam donich zaufania,są normalnymi ludzmi są traktowani jak święte krowy.


#Magda#  2019-01-23

Co za brednie,za materac ktos robil? Niby skad za kobiety wyleciał? Swieta,Swiety sie odzywa


#Zwykły obywatel   2018-10-09

Proboszczunio nie raczył wspomnieć że ambona została odnowiona z pieniędzy parafian że to dzięki nim został nominowany na honorowego ,ale co tam, wszystko zawdzęcza sobie murzyn zrobił murzyn może odejść.Po obejrzeniu filmiku widać hipokryzję i nic więcej.


#Magda#Zwykły obywatel  2019-01-23

To rusz dupe i sam to zrob,ten proboszcz byl u mnie w parafii wczesniej i zrobil ogrom pracy,organizowal imprezy dla dzieci,a teraz mamy nieroba ktory siedzi i wymaga. Chcesz sie zamienic? Bo ja chetnie


#Matka   2018-10-10

Z tym honorowym obywatelem to jakiś żart


#Padne   2018-10-09

Jestem zażenowany.Spotkalem starą kobietę,która jest po operacji na glowe.Rozdawala ulotki Napoleona.Zapytalem co z tego ma,że je roznosi.Powiedziala, że burmistrz jej za to płaci! o żesz kurna Olek! Przecież to przegięcie!


#Bezradny#Padne  2018-10-09

Moze maja wspolnego lekarza jej juz pomogl a na napoleona czeka po wyborach


#Nick   2018-10-08

Pod informacja o Sławomirze co ma wystapić Pasłęku nie mozna wpisac komentarza. Ludzie ! Cieszcie się, bo mogło być gorzej! Mógł być na przykład zaproszony nergal , który drze Biblię. A w zestawnieniu - "Kler" + nergal to honorowe obywatelstwo Księdza Sindrewicza nie dałoby nam równowagi.


#Wyborca świadomy#Nick  2018-10-09

Dołóż pozostałych czarnych honorowych to będziesz miał gorkę na następny film.


#Nick   2018-10-08

Pod artykulikiem o Martynie na wózku inwalidzkim nie można wpisac komentarza, więc gratuluję Jej zaparcia i psychicznej siły tutaj i życzę sukcesów. Na wózek można przecież przeprowadzić zbiórkę. Trzymaj się Martynko!


#RYSIEK   2018-10-08

Już dość ich rządów wystarczy już tych układów w gminie itd. Ciekawe czy wykorzystali pieniądze z UE na remonty dróg chodników itd . Pewnie nie bo specjalnie to robią bo myślą że dalej będą rządzić. Tak jak całe te PO.


#Bartek   2018-10-08

Czas na zmiany czas na młodych a nie stare układy bo inaczej nic w naszym Pasłęczku nie zmieni.


#Zaradny   2018-10-07

Słusznie prawisz bezradny. Wybierajmy nowych ludzi do władzy to nie będzie już takich układów. Śniecikowski, Romanowski i Skalij niech sobie odpoczną.


#Aaa   2018-10-07

to tak samo jakby wlasciciel kamieniczki na starym miescie wyremontowal ja i jeszcze zebral kase od ludzi na jej remont. Niczym ksiadz sie nie wykazal specjalnym, wyremontowa swoja wlasnosc za publiczne pieniadze.


#Wyluzowany#Aaa  2018-10-07

Nie wyremontował swojej własności tylko własność Twoją i moją, i sąsiada z parteru. Zrobił to dobrze i zgodnie ze sztuką, co 2/5 nie udało się zrobić w kamienicach na starym mieście. Zrobił to za publiczne i fundacyjne pieniądze, ale powalająca ilość tych środków pochodziła ze żródeł zawnętrznych. Fundusze te mogły trafić do Poznania, Krakowa, Torunia(?) lub Młynar, a trafiły do Pasłęka! Są to miliony. Myślę, że do tej pory tylko ICC i Piekarnia Raszczyk zainwestowała więcej w naszej gminie, no może jeszcze i Kram.


#Bezradny   2018-10-07

Kolejnym honorowym obywatelem zostanie Wiesław napoleon po przegranych wyborach to będzie szczęśliwa 15 i ostatni


#Max   2018-10-07

Tylu ludzi naprawdę zasłużonych a tu kapłan przed wyborami wyróżniony .Chodzi o agitację przed wyborami - chamstwo po trupach aby do przodu.


#Kosa   2018-10-07

Ale ciemny moher to kupi ,jaki to bohater, zaraz ogłoszą go świętym albo patronem jakiegoś ronda .Zabraknie sciany to bedą stawiali kamienie ,będzie ich tyle co kup po psich odchodach.


#Ciekawe   2018-10-07

Co za frekwencja na uroczystości ! Czyż by znowu zaczęli godzinę wcześniej niż podawali w ogłoszeniu? Jak z tężnią,pamiętamy ! Trzeba było księdzu kokardę uwiązać u szyji bo Wiesiu uwielbia je obcinać! A Skalij śpiewa jak mu kolega zagra!


#Burmistrz pomylił glospasleka z Instagramem   2018-10-06

Nagle kilka tygodni przed wyborami uświadamiam sobie jak wielu honorowych mieszkańców mamy, ile inwestycji można rozpoczać i jakie możliwości ma burmistrz. Czy Panu Wiesławowi nie jest zwyczajnie wstyd za ten przedwyborczy cyrk. Codziennie jak odwiedze glospasleka to widze zdjęcie burmistrza albo p. Romanowskiego, który nie miał chyba tylko przedwyborczego zdjęcia na księżycu. Panie birmistrzu czy na nasz (niedoszły)wiceburmistrz/asystent/archeolog/kancelista/Bóg wie co jeszcze zostanie teź honorowym obywatelem?


#Mieszkaniec Pasłęka #Burmistrz pomylił glospasleka z Instagramem  2018-10-06

Nie ma jak darmowa kampania i reklama. Zobaczycie po zmianie na urzędzie jak będzie traktowany na stronach GP nowy burmistrz, też będzie codziennie ale w ogniu krytyki. Czas na zmiany, dość tych układzików, kolesiostwa i nic nie robienia przez całą kadencję.


#No tak#  2018-10-07

jestem za!


#Ja#Burmistrz pomylił glospasleka z Instagramem  2018-10-06

Wstyd? Może z 20% postrzega te działania w taki sposób jak ty. Na resztę to działa. Jak chce się wygrać wybory to niestety trzeba z siebie robić pajaca - sukces gwarantowany


#Mój głos   2018-10-07

Sorki bracia i siostry,ale jak patrzę na tych dwóch stojących panów,kojarzą mi się ze stojącymi nad trumną. Obaj panowie do odstawki,bo jak jeden choć z nich zostanie w zarządzie,dalej będzie komedia ! Zaprawdę,zaprawdę powiadam Wam-koniec ich nadchodzi. Idzie lepsze nowe.


#Obserwator   2018-10-06

tego burmistrza powinni juz dawno wywalic z stanowiska... wielki celebryta sie zrobil tylko fotki i do gazety nic nie zroil dla ludnosci tak jak i jego poprzednicy nic nie zrobili


#Pytam#Obserwator  2018-10-06

Kto ma go wywalać i w jaki sposób?


#Pytam#  2018-10-06

Nie wiesz, to ci podpowiem jak to zrobić. Zagłosuj w wyborach na Kopańskiego.


#Nick#  2018-10-06

No tak wszędzie Kopański. Jeden jedyny pod wieloma nikami.


#Nick#  2018-10-07

Ty - jak Schetyna, on wszędzie widzi PiS, ty w każdym widzisz Kopańskiego. Nie jestem Kopańskim, ale będę glosować na Kopańskiego, żeby był na stanowisku burmistrza.


#Wujek dobra rada#  2018-10-07

Heheheheh.......Ale humor sobie poprawiłem


#Kwaśna i wszystkie dewoty   2018-10-07

A dlaczego nie było chóru kościelnego ,kołek różańcowych ,ministrantów,szafarzy ?Wstyd i hańba!! Człowiek chory to niepotrzebny ?


#Jolka   2018-10-06

A gdzie był Pan Organista katecheta w jednej osobie ,nie jaki Pan Jacek M? Zabrakło czasu ? Czy tak porostu zlewka ?


#GRAB   2018-10-06

za co sie pytam ? czy moze mi ktos wyjasnic?


#Strobery   2018-10-06

Popadamy w jakąś śmieszną paranoję,głupota goni głupotę .Jest wiadome od dawna że proboszcz dostający parafię dostaje z góry narzucony mu plan od jegomościa eminencji jaki ma wykonać i za to dostaje awans w chierarchi.Takiego zadania się podjął i wykonał bo cóż to byłby za proboszcz gdyby siedział i tylko msze odprawiał.To zaraz go na piedestał?Takich jak on mamy na pęczki,których się celowo omija i jakoś żaden z nich nie "wisi na scianie"


#Swen   2018-10-06

Jak zwykle przez kadencję malo sie robi, ale jak juz wybory to nagle znajduje sie kasa na inwestycje, remonty, odznaczenia, pomniki i imprezy. Chyba burmistrz sie obawia ze nie wygra bo juz w kosciele szuka pomocy hehe


#Komedia   2018-10-06

A ja otwieram GP i śmiać mi się chce,patrząc na tą komedię.Powiem szczerze ,nie za długo to zabraknie ściany.Zastanawiam się tez za czym tak się mamy wdzięczyć Jankowi że się zajął organami ?to zajęcie od dawna należało do niego i jego poprzedników a że nadarzyła się okazja "cud" czyli dotacja, więc wykorzystał sytuację.Dlaczego KK taki bogaty i nie pomaga Państwu a wręcz jest odwrotnie ciągle im mało.Odstawiona komedia - reklamą dla Pasłęka.


#Ja#Komedia   2018-10-06

Idea tego wyróżnienia była nawet ciekawa jednak takie a nie inne wybory od początku ten tytuł zdewaluowały. Otrzymują je ludzie głównie za swoją pracę zawodową a to moim zdaniem trochę mało


#Lipa   2018-10-06

szkoda że nie jestem księdzem bym został honorowym obywatelem miasta


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności