15 lipca 2019 Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Krasinie

dodał 5 dni temu, 2019-07-10
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Krasinie

W sobotę 6 lipca 2019 roku w Krasinie pod Pasłękiem odsłonięto obelisk wzniesiony ku pamięci kpt. pil. Krzysztofa Sobańskiego, który rok temu zginął w katastrofie myśliwca MiG-29. Pilot, wiedząc o awarii samolotu, prawdopodobnie zrobił wszystko, by maszyna nie spadła na tereny zabudowane. „Bohater. Oddał swoje życie, ratując innych” - głosi napis na pamiątkowej tablicy.

W uroczystości, która rozpoczęła się mszą odprawioną w intencji tragicznie zmarłego pilota, wzięli udział uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku na czele ze sztandarem szkoły.

Najpierw orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy. Następnie okolicznościowe przemowy wygłosili: wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Jarosław Mika, starosta elbląski Maciej Romanowski i burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. Po złożeniu kwiatów przez delegacje poszczególnych instytucji, w tym przez dyrektora szkoły Mariana Matuszczaka, pani Marlena Sobańska, wdowa po pilocie odsłoniła pamiątkową tablicę, która przypomina o bohaterskim czynie kpt. Krzysztofa Sobańskiego.

W uroczystości wzięli udział najwyżsi dowódcy wojskowi, władze województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu elbląskiego oraz miasta i gminy Pasłęk, mieszkańcy wsi Sakówko i Krasin oraz najbliższa rodzina tragicznie zmarłego pilota.

Klasy mundurowe z ZSEiT objęły patronat nad obeliskiem.

Info ZSEiT: mjr Bolesław Czechowski

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

To nie Chicago ani New York

Pozostało6 dni

Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na koncert...


Artystyczne Lato 2019 - Korzuh

Pozostało41 dni

Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na koncert...


Gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej w Pasłęku

Pozostało61 dni

14 września w Pasłęckim Ośrodku Kultury wystąpią gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej....