19 października 2019 Ziemowita, Jana, Pawla

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Krasinie

dodał 2019-07-10
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Krasinie

W sobotę 6 lipca 2019 roku w Krasinie pod Pasłękiem odsłonięto obelisk wzniesiony ku pamięci kpt. pil. Krzysztofa Sobańskiego, który rok temu zginął w katastrofie myśliwca MiG-29. Pilot, wiedząc o awarii samolotu, prawdopodobnie zrobił wszystko, by maszyna nie spadła na tereny zabudowane. „Bohater. Oddał swoje życie, ratując innych” - głosi napis na pamiątkowej tablicy.

W uroczystości, która rozpoczęła się mszą odprawioną w intencji tragicznie zmarłego pilota, wzięli udział uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku na czele ze sztandarem szkoły.

Najpierw orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy. Następnie okolicznościowe przemowy wygłosili: wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Jarosław Mika, starosta elbląski Maciej Romanowski i burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. Po złożeniu kwiatów przez delegacje poszczególnych instytucji, w tym przez dyrektora szkoły Mariana Matuszczaka, pani Marlena Sobańska, wdowa po pilocie odsłoniła pamiątkową tablicę, która przypomina o bohaterskim czynie kpt. Krzysztofa Sobańskiego.

W uroczystości wzięli udział najwyżsi dowódcy wojskowi, władze województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu elbląskiego oraz miasta i gminy Pasłęk, mieszkańcy wsi Sakówko i Krasin oraz najbliższa rodzina tragicznie zmarłego pilota.

Klasy mundurowe z ZSEiT objęły patronat nad obeliskiem.

Info ZSEiT: mjr Bolesław Czechowski

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Październikowe Grand Prix Zakrzewka II

Pozostało1 dzień

Uwaga wędkarze. Październikowe zawody z cyklu Grand Prix Zakrzewka II odbędą się 20...


Klub Miłośników Poezji zaprasza

Pozostało17 dni

Klub Miłośników Poezji działający przy Bibliotece Publicznej w Pasłęku...


Przypominamy - Klub Miłośników Poezji zaprasza

Pozostało17 dni

Klub Miłośników Poezji działający przy Bibliotece Publicznej w Pasłęku...