28 marca 2020 Anieli, Sykstusa, Jana

Odstrzał sanitarny dzików

dodał Ponad miesiąc temu, 2020-02-07
Odstrzał sanitarny dzików

W dniu 4 lutego wojewoda warmiński – mazurski wydał rozporządzenie w sprawie sanitarnego odstrzału dzików. Zgodnie decyzją wojewody nakazuje się dzierżawcom i zarządcom obwodów łowieckich odstrzał sanitarny dzików. Tusze dzików pochodzące z tego odstrzału trzeba przeznaczyć do utylizacji lub przeznaczyć na użytek własny myśliwego.

Rozporządzenie z załącznikiem poniżej.

jpDodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Prosiak   Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

A to sobie teraz starzy impotenci, z przerostem ambicji, postrzelają do oporu :)


#Zwierzak#Prosiak  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Taki człowiek jaki nick jak widać xD egoizm aż dymi z komentarza... Małolat który swoją frustrację wyładowuje pisząc durne komentarze bo sam nie ma odwagi iść do lasu i spotkać dzikiego zwierza albo nie umie zwierza w lesie znaleźć xD. Idź idź i zobacz że tego tałatajstwa wcale nie jest mało a żyć z naturą w równowadze trzeba ;) polecam trafić w lesie na odyńca 180 kg wkurzonego że po jego lesie się szwendasz, zaraz się dowiesz czemu pani w przedszkolu kiedyś uczyła wierszyka "dzik jest dziki, dzik jest zły..." :)))


#Byk#Zwierzak  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Jak jesteś taki kozak to idź na tego odyńca tylko daj mu równe szanse.


#Prosiak#Zwierzak  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Egoizm? Człowieku, ty mylisz pojęcia. W ogóle całe to porównanie z dupy wzięte. W wodzie można się utopić, więc osuszmy wszystkie zbiorniki naturalne, co by takie pokraki życiowe jak ty się nie potopiły. Drzewo też może zabić - wyciąć wszystkie! Prawda jest taka że 99% tych myśliwych strzela do zwierząt bo muszą jakoś odreagować impotencję, tłustą żonę w domu i takiego ograniczonego umysłowo potomka jak ty. Na szachy są za głupi, na inne sporty za tłuści, więc się zbiera zgraja niedowartościowanych parsiuczków i strzela do zwierząt, a nuż coś im tam w portkach dygnie jak się uda trafić. Pozdrawiam :)


#Keju#Prosiak  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Żenujący komentarz....


#Kar#Prosiak  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Naturalnym wrogiem dzika jest wilk którego w Polsce jest mało w centralnej i zachodniej Polsce wilka nie ma więc za wilka robi człowiek każde zwierzę czy dzikie czy hodowlane musi być utrzymane na odpowiednim poziomie ten myśliwy utrzymuje zwierzęta dzikie na odpowiednim poziomie i w odpowiednim zagęszczeniu a oprócz szczelania które jest tylko kilka miesięcy w roku to cały rok dba by miały zima co jeść a latem co pić


#Przyrodnik#Kar  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Łowco, miłośniku przyrody, podstawowa wiedza przyrodnicza wskazuje, że liczebność populacji przede wszystkim zależy od dostępności pożywienia i możliwości prowadzenia rozrodu.Oczywiście są jeszcze inne zależności. Powtarzasz legendy przekazywane z ust do ust między większością myśliwych. Bez myśliwych dzikie zwierzęta też poradziłyby sobie. Tak na marginesie: na Zachodzie Polski, dzięki ścisłej ochronie (wiesz od kiedy na szczęście chronionych?) zadomowiło się już kilka watah wilków - najlepszych selekcjonerów słabych czy chorych dzików, saren, jeleni i innych pomniejszych zwierz.


#Eco#Przyrodnik  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

nie masz pojęcia o wilkach . Nic nie selekcjonują. Polują zawsze jak jest okazja. Jak wataha jest duża to zabija mocne silne sztuki( by jedzenia starczyło dla wszystkich) .


#Przyrodnik#Eco  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Mocne, silne sztuki zawsze pierwsze wyczują niebezpieczeństwo i najszybciej z pośród osobników w stadzie mają szansę uciec :).


#Przyrodnik#Przyrodnik  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

cd. Pod warunkiem, że to nie myśliwi polują.


#Zibi#Prosiak  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Skąd masz takie dane? Wg mnie strzela, bo dziczyzna jest smaczna i do tego bardzo zdrowa. Ludzie to ganiają za takim mięsem, restauracje też. No i eksport idzie. Jaki to ma związek z impotencją. Poza tym strzelają też rolnicy- mysliwi, którym zwierzyna robi szkody na polu.


#Domownik #Eco  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Jak wilki tu przyjadą to i tak nie będą polować na dziki tylko na powolne krowy, kozy i owce na pastwiskach, bo to łatwa zdobycz.


#Norma#Prosiak  Ponad miesiąc temu, 2020-02-10

Nie wiem czy określając cię słowem d.ebil,czy nie obrażę d.ebili.Chyba tak,na pewno tak.


#Olo   Ponad miesiąc temu, 2020-02-09

Nas też jest za dużo 8 miliardów ludzi na Ziemi też będą nas oczekiwać


#Youdge   Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Dzików jest za dużo. Nie ma ostrych zim, mają pod dostatkiem pokarmu z upraw kukurydzy - mnożą się na potęgę. Trzeba zredukować populację bo wyrządzają szkody i roznoszą zarazę, co zagraża hodowcom trzody chlewnej. Jedynym wrogiem naturalnym dzika jest w tej chwili człowiek.


#Prosiak#Youdge  Ponad miesiąc temu, 2020-02-08

Jak głupim trzeba być, żeby wierzyć w to że dziki roznoszą ASF? Chociaż w sumie po myśliwych nie ma co oczekiwać niczego mądrego.


#Itd#Youdge  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Już nie można mówić, że jest ich za dużo. Przy obecnie prowadzonej redukcji nie ma co już mówić o nadmiarze pokarmu, m.in.dzięki dokarmianiu przez myśliwych i o "mnożeniu na potęgę". Link wzbogacający wiedzę: https://naukadlaprzyrody.pl/2019/01/09/list-otwart...


#Pasłęcki obserwator#Itd  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Czytałem ten list. Piszą w nim, że w Polsce wcale nie jest za dużo dzików. A przecież widać wyraźnie, że jest ich za dużo. Na miejscu premiera, wrzuciłbym ten list do pieca.


#Zygmuś#Pasłęcki obserwator  Ponad miesiąc temu, 2020-02-08

.....wrzucił do pieca i podsypał plastykiem, aby się lepiej palił D.


#Youdge#Itd  Ponad miesiąc temu, 2020-02-08

Dokarmianie jest prowadzone tylko w przypadku stale zalegającej pokrywy śnieżnej, czyli obecnie nie jest i w ostatnich latach też nie było takiej potrzeby. Naczytałeś się głupot w internecie.


#Bezdomny   Ponad miesiąc temu, 2020-02-08

j***c dziki każdego wystrzelić


#Roman   Ponad miesiąc temu, 2020-02-08

Jeżeli chodzi o odstrzał, czy nie warto zainteresować tym wojsk Obrony Teoretycznej Kraju (czy jakoś tak)? Żołnierze poćwiczyliby strzelanie, dorywając się wreszcie do karabinu z ostrymi nabojami, a i prawdziwi żołnierze (zawodowi) poćwiczyliby dowodzenie. Tusze, po sprawdzeniu weterynaryjnym, mogłyby służyć logistyce (dawniej kwatermistrzostwu), do urozmaicenia wyżywienia w kasynach np. Można by nawet zaprosić, do konsumpcji, siły sojusznicze. Sojusz najlepiej umacnia się przy posiłkach


#Złoty środek   Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Co jest pożyteczniejsze dla człowieka? Dzika świnia czy udomowiona? Z dzika nie ma nic dobrego w przyrodzie, powinno się je hodować pod kontrolą w rezerwacie a resztę wystrzelić.


#Prosiak#Złoty środek  Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Takich jak ty też się powinno hodować w gettach, testować na nich leki, szczepionki i broń. A resztę wystrzelać :)


#Zygmuś#Prosiak  Ponad miesiąc temu, 2020-02-08

Już chciałem pisać, dlaczego dziki pełnią b.ważną rolę w ekosystemie, ale to nie ma sensu. Po prostu p...d...sz. Jeśli jesteś myśliwym, to nie dziwi mnie, że notorycznie mylicie swoich kolegów, psy, rowerzystów z dzikami.


#Zygmuś#Zygmuś  Ponad miesiąc temu, 2020-02-08

To było do >Złotego Środka


#Zdrowy Rozsądek   Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Niektórzy myśliwi, w ramach odstrzału sanitarnego, zarobią: za lochę 650 zł, za odyńca, przelatka i warchlaka – 300. A prezes siedzi sobie z kotem Czarusiem na kolanach, w poczuciu osiągnięcia dobrego kompromisu między interesem wyborczym PiS a własnym sumieniem.


#Z R   Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

cd.produkcji”, zmuszając do inwestowania w zabezpieczenia sanitarne. A realna kontrola weterynaryjna mogłaby doprowadzić do zamknięcia części hodowli, w których świnie nie mają wymaganych prawem minimalnych warunków dobrostanu. Warunków i tak tragicznych, bo dla świni jest przeznaczone zaledwie o 0,3 metra więcej, niż wynosi długość jej ciała, nie wspominając o karmiących matkach, trzymanych w metalowych „futerałach”, w których w ogóle nie mogą się poruszać. A do tego dochodzi drastycznie zaniedbanie, przetrzymywanie zwierząt w niesprzątanym gnoju, od czego gniją im nogi. Albo na „rusztach”, na których nogi kaleczą. ASF to zresztą pretekst. Rolnicy chcą wybicia dzików, bo niszczą im uprawy.


#Zdrowy rozsądek   Ponad miesiąc temu, 2020-02-07

Z afrykańskim pomorem świń trzeba walczyć inaczej Podobno ma to pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń. Dane pokazują, że mimo wybijania dzików epidemia ASF się rozszerza. A naukowcy w walce z nią zamiast zabijania dzików zalecają bioasekurację i rzeczywisty nadzór weterynaryjny nad hodowlami świń. A więc z punktu widzenia walki z pomorem afrykańskim ta masowa eksterminacja dzików nie ma sensu. Domagają się jej jednak rolnicy, czyli elektorat PiS. Oni naciskają na ministra rolnictwa, który naciska na ministra środowiska. Sprawa jest czysto polityczna i nie ma związku ze zdrowym rozsądkiem. Nie mówiąc o humanitaryzmie. Hodowcy świń wolą wybicie dzików od bioasekuracji i realnego dozoru weterynaryjnego własnych hodowli, bo bioasekuracja podniesie im koszty „produkcji”, zmuszając do inwe


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności