16 lipca 2020 Mariki, Benity, Eustachego

Oświetlenie LED. Bogactwo wyboru

dodał 2019-03-29
Oświetlenie LED. Bogactwo wyboru

Oświetlenie LED w ostatnich latach zdecydowanie wkroczyło do codziennego użytku. Nie chodzi tylko o popularne taśmy LED, ale także np. o żarówki LED, często wypierające żarówki tradycyjne. Rozwój tego segmentu rynku powoduje, że wybór artykułów oświetleniowych LED jest ogromny, co wyraźnie pokazuje zawartość tej kategorii produktów w naszym sklepie (https://sklep.elektrospark.pl/oswietlenie-led,6166.html). Wybierając artykuł oświetleniowy z naszego sklepu, warto wiedzieć nieco więcej o parametrach tego rodzaju oświetlenia. Umieszczone dalej opisy mogą pomóc w wyborze produktu odpowiedniego do zamierzonych zastosowań.

Barwa światła

Żarówki z tej kategorii świecą światłem emitowanym przez diody LED (stad nazwa: oświetlenie LED). Jeśli mówimy o świetle białym, przeznaczonym do oświetlania pomieszczeń, musimy wiedzieć, że dzięki technologii produkcji diód LED można wpływać na barwę tego światła. Ten parametr często jest określany także jako temperatura światła, a jednostką miary, która go określa jest Kelwin (K). Ten parametr znajdziemy na produktach oświetleniowych LED (np. na żarówkach). Wielkości rzędu 5000 – 5500 K charakteryzują światło zimne. Produkty z tym zakresem parametrów są najbardziej oszczędne energetycznie, ale światło nie jest naturalne. Barwa światła z zakresu 4000 – 4500 K to barwa neutralna. Z kolei wielkości rzędu 3000 i niższe to światło ciepłe. Im wielkość tego parametru jest niższa, tym bardziej temperatura światła zmierza w kierunku zbliżonym do światła emitowanego np. przez ogień.

Jasność

Jednostka określająca ten parametr to lumeny (lm). Oznaczenia jasności wyrażone w lumenach także znajdziemy na produktach oświetleniowych. Im większa jest wartość tego współczynnika, tym jaśniejsza jest żarówka. W praktyce należy pamiętać, że żarówki o jasności do około 200 lm to dość słabe źródła światła, które często są stosowane w grupach. Wielkości rzędu 200 – 500 lm to żarówki średniej jasności, a powyżej 500 lm to żarówki dużej mocy. Często wybierając żarówki LED szukamy porównania do mocy tradycyjnych żarówek, wyrażonej w Wattach (W). Nie należy porównywać mocy żarówek LED do mocy tradycyjnych. Oświetlenie LED jest o wiele bardziej energooszczędne. Producenci oświetlenia LED zwykle umieszczają na opakowaniach porównania mocy do tradycyjnych żarówek, co znacznie ułatwia dokonanie wyboru.

Jakość odzwierciedlenia barw

Ten parametr także jest podawany na produktach oświetleniowych LED i określa jak w danym świetle wyglądają kolory w porównaniu do ich wyglądu w świetle słoneczny. Ta wielkość określana w skrócie jako CRI (od angielskiej nazwy colour rendering index) może przyjmować wartości od 1 do 100. Im większa wartość, tym bardziej odzwierciedlenie kolorów jest zbliżone do światła naturalnego.

Gwint i rodzaj oprawy

W tym wypadku zawsze należy sprawdzić lampę (oprawkę), do której zamierzamy zakupić żarówkę LED. Żarówki LED są dostępne z gwintami E27 (szeroki) i E14 (wąski) znanymi z tradycyjnych żarówek, jak też w szerokiej odmianie różnych mocowań bagnetowych i wtykowych.

 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności