15 grudnia 2018 Niny, Celiny, Waleriana

PGR Obrazy

dodał 2018-02-14
PGR Obrazy

W dniu dzisiejszym w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Joanny Warechy PGR Obrazy. Film poświęcony jest ludziom żyjącym w PGR – ach w czasie zmian ustrojowych i na przełomie lat 80 i 90 – tych. Autorką filmu jest dziennikarka i reporterka telewizyjna wywodząca się z naszej gminy. Joanna Warecha razem z rodziną mieszkała w Kwitajnach, Grużąjnach i Sakówku. Życie i problemy „Pegerowców” zna z autopsji.

jp


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Miesak   2018-02-14

ta pani redaktorka po tylu latach dopiero przypomiała sobie o upadających PGR i ludziach którzy tam pozostali . Trochę dziwne czyżby ten długi okres biedy w jakie się znależli Ci ludzie Pani przespała.


#Zzz#Miesak  2018-02-14

A Ty gdzie byłeś ?! I co zrobiłeś dla tych ludzi, "Trochę dziwne czyżby ten długi okres biedy w jakie się znależli Ci ludzie Pani przespała" a pan co zrobiłeś dla tych ludzi ? Kurde najlepiej krytykować innych nic nie wymagając od siebie, Ty "miesak" jesteś najlepszym tego przykładem ... łajza


#Jjni#  2018-02-15

A co im można zrobić? Zaproponuj pracę to jeszcze bardziej ich ukarzesz.


#Lol#Miesak  2018-02-14

Malo pan wiesz-ta pani robi bardzo dużo w tym temacie.


#Maria#  2018-02-15

Jakieś przykłady


#Scanlon#  2018-02-15

Zrobiła na pewno więcej niż niejeden polityk i niejedna internetowa stuleja, która potrafi tylko szczekać. Pani Joanna Warecha, wpłynęła swoim działaniem i determinacją na losy wielu ludzi. Konkretnych osób i ich rodzin. Wielu znam osobiście. To mało? A co konkretnego ty zrobiłeś szczekaczu? Życiowy przegrywie


#Maria#  2018-02-15

Ale jakieś konkretne przykłady proszę


#Mk   2018-02-14

Ta pani obrończyni nieinteresowała się do tej pory PGR-mi bo dobrze jej się powodziło w W-wie i miała ciepły stołek . Po tylu latach jakiś duch w nią wstąpił.


#Grześ #Mk  2018-02-15

Żal mi cię życiowy nieudaczniku


#Ciekawy   2018-02-15

Do wiem - ponawiam prośbę.


#Dziś zmierzamy do tego samego   2018-02-15

Za PRL-u PGR planował np. 5 mln strat. Jeśli strata wyżla 4 mln to znaczyło, że osiągnięty został zysk. Były premie, nagrody i kolejne pensje. Pracujący w oborze brali po kilkadziesiąt tysięcy. Pomagali im wszyscy - wojsko, szkoły, pracownicy biurowi instytucji. PGR miał dostęp do wszystkiego - maszyny, ciągniki, nawozy. Budowano dla pracowników nowe bloki z wygodami a oni nieustannie zmieniali miejsce zamieszkania. W niedzielę ciągniki z przeprowadzką jeździły w jedną i drugą stronę. Każdy miał kawałek ziemi, chlewek po kilka świń i ptactwa. Żywili to paszą wyniesioną prawie legalnie z magazynów PGR. A dziś? Zostały chlewki, ogródki, nic tam niczego nie trzyma bo po co? Przecież w sieciówce wszystko tańsze niż wyprodukowane przez siebie. Powszechne nieróbstwo bo pracować się nie opłaca.


#Ciekawy   2018-02-15

Do wiem - byłbym Ci wdzięczny, gdybyś podał więcej szczegółów. Moja ciekawość płynie stąd, że znałem osobiście kilku ludzi z Drulit, którzy już nie żyją a którzy twierdzili, że w PGR w Drulitach była jedna z najlepszych hodowla bydła. Jestem ciekaw z nazwiska tego "rozwalacza" jak go określiłeś i nazwiska ówczesnego dyrektora, oraz czym teraz zajmują się mieszkańcy Drulit, jeśli piszesz że tam mnóstwo ludzi a brak chętnych do pracy. Z góry dziękuję za informację.


#Ja#Ciekawy  2018-02-15

Do roboty nieroby a nie ploty jak przekupy na targu


#Ciekawy#  2018-02-15

Czyżbyś chciał coś ukryć bo masz nieczyste sumienie?


#Ja#  2018-02-15

Patrz na swoje zanim zaczniesz oceniać innych. Anonimowo. Najgorszy gatunek ludzi


#Zniesmaczony#  2018-02-15

A ty nazywasz się Ja czy to anonim? W/g ciebie, jesteś z najgorszego gatunku ludzi.


#Robotnik#  2018-02-15

Czyś ty czasem nie z tych mających alergię do pracy?


#Spokojny   2018-02-15

Znałem mentalność tych ludzi. Nie wszyscy ale znakomita ich ilość to ludzie skrzywdzeni przez komunistów. Oduczono ich jakiejkolwiek samodzielności. Mieli polecone - zrób to odtąd dotąd, nie musieli nic myśleć. Jeden z nich porzucił PGR i zaczął gospodarzyć na swoim gospodarstwie rolnym ale po paru latach zdecydował się wracać do PGR-u. Na pytanie sąsiadów, czemu to czyni, odpowiedział że tu trzeba o wszystko starać się samemu a w PGRze o nic nie musi się martwić. My, rolnicy byliśmy tym bardzo zdziwieni, bo byliśmy przyzwyczajeni do własności i do samodzielności. Nic więc dziwnego, że po likwidacji PGR-ów, bezradni jak dzieci nie potrafili pokierować swoim losem, tym bardziej że ówczesnej, bezwzględnej władzy nie zależało na tym by im pomóc, tylko na jak największym nachapaniu się


#Smutek#Spokojny  2018-02-15

Ówczesnej i dodajmy obecnej, warmińsko-mazurskie jak było tak jest, niezależnie od tego, kto przy korycie, rezerwatem biedy w Polsce z najwyższym bezrobociem, za to z najniższą średnią krajową zarobków, najsłabiej rozwiniętą siecią dróg, całkowitym brak autostrad i kawałeczkiem drogi szybkiego ruchu, najniższym wskaźnikiem inwestycji, itp,..., itd


#Jhgf   2018-02-14

No SLD a potem PO wespół rozwalili najpierw PGR-y a potem przemysłowe zakłady pracy.... Ostatnio PO chciało rozwalić Lasy Polskie i je "sprywatyzować" Na szczecie nie udało im sie to za pierwszym razem ( chociaż już próbowali w sejmie uchwalić) , a potem PiS przejął władzę i już nie pozwoli rozwalać gospodarki.


#Historia#Jhgf  2018-02-15

Jak zakładali a już nie wspomnę momentu dojściu do rządzenia, PO, to już dawno, dawno nie było nawet jednego PGR


#Ciekawy#  2018-02-15

Do wiem - ciekawe rzeczy piszesz o których nie wiedziałem. A któż to był tym solidaruchem, który rozwalił ten PGR?


#Nbv#  2018-02-15

PO "prywatyzowała" złodziejsko.


#Wiem#  2018-02-15

Taki śmieszny człowieczek co to miał do dyspozycji Warszawę /to był taki samochód/ i sekretarkę, czym się zawsze chwalił. Rozjeżdżał się nim po terenie szczególnie po knajpach i krzyczał: "Łysy musi odejść" - to dla odmiany dyrektor Drulit i okolicy, ktory potrafił to towarzystwo trzymać za mordy. Drulity upadały jako jeden z ostatnich POHZ. Potem pałac kupi warszawiak a ziemia wędrowała z rąk do rąk rożnych cwaniaków. Ludzi do pracy tam dziś ze świecą poszukać a sporo w tym "trójmieście': Drulity-Dargowo-Piniewo mieszka. A główny solidaruch tyrał potem u prywaciarza jako niby-cieśla.


#Historia#  2018-02-15

Ostatni PGR zlikwidowano w 1995 roku a tu lista premierów przed tym faktem Tadeusz Mazowiecki 24.08.1989-04.01.1991 bezpartyjny Jan Krzysztof Bielecki 04.01.1991-06.12 1991 Kongres Liberalno- Demokratyczny Jan Olszewski 06.12.1991-5.06.1992 Porozumienie Obywatelskie Centrum Waldemar Pawlak 05.06.1992-10.07.1992 Polskie Stronnictwo Ludowe Hanna Suchocka 11.07.1992-26.10.1993 Unia Demokratyczna Waldemar Pawlak 26.10.1993-06.03.1995 Polskie Stronnictwo Ludowe


#Wacekwisnia#Jhgf  2018-02-14

pan jest nieukiem i prosze nie zabierac glosu nie znajac tematu


#Dfg#  2018-02-14

tylko tyle? A o niszczeniu gospodarki przez PO nic nie wiesz? Może o zbiorach "Nagrania Polskie" sprzedaych za friko, bo 8 milionów. Teraz minister kultury chce odkupić ale teraz to 10 razy więcej. Taki interes - PO sprzedała tanio, a my musimy odkupować drogo.


#Wiem   2018-02-15

Pegeerusy po otrzymaniu trzynastej czy czternastej pensji jechali do Pasłęka na zakupy - mąż i ,zona w autobusie, A wracali taksówkami - ona obładowana ok. 15 - tej jedną a on po zamknięciu knajpy o północku drugą. A potem sami dążyli do upadłości, rozkradli co można było sprzedać a szyby, gniazdka itp elementy poniszczyli młotkami. Kto pamięta Drulity? Trzymały się dość długo ale niewydarzony solidaruch /pamiętacie kto to był?/ doprowadził do upadłości i radości nie było końca /nareszcie łysego wypie.dolilismy!/ bo robić nie trzeba a kuroniówka . Myśleli, że tak będzie zawsze. Pamiętacie jak tym ludziom MOPS proponował za darmo prosięta i paszę, żeby tylko coś chowali i chętnych nie było. O patologii, która tam trwa do dziś /już w trzecim pokoleniu/ nie wspominam.


#Lol#Wiem  2018-02-15

Nawet komentować nie ma czego-ty gorszy jak te Pegerusy,zioniesz jadem i nienawiścią!


#Jak ja nie cierpię idiotów#  2018-02-15

A ty musisz się obnosić ze swoją głupotą?


#Spokojny   2018-02-15

Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że za komuny kradli wszyscy zatrudnieni w państwowych zakładach pracy. Młodzi o tym nie wiedzą ale starsi wiedzą o czym tu piszę. Tej kradzieży sprzyjał fakt, że większość rzeczy trudno było dostać legalnie w sklepach, więc kradzione szło jak woda. Gdy jako młodemu rolnikowi po wielu staraniach i zabiegach udało mi się wreszcie dostać talon na zakup ciągnika, radość trwała do pierwsze awarii. Nigdzie nie mogłem legalnie kupić drobnej części do c-ka. Dopiero starszy rolnik wskazał mi źródło - u państwowego pracownika. He, he, zawsze pomoc ludzi starszych i doświadczonych jest bezcenna.


#Spokojny   2018-02-15

Jeszcze jedno. Komuna nie tylko że oduczyła ich jakiejkolwiek samodzielności to jeszcze nauczyła ich kraść. Okoliczni rolnicy często zaopatrywali się u nich w paliwo do ciągników, części zamienne do narzędzi i maszyn rolniczych. Dzisiejsza dostawa towarów do domu nabywcy, to nie nowość. Metodę tę już wówczas praktykowali pracownicy PGR-ów i to bez żadnego zamówienia, tylko jak zawodowi domokrążcy szukali klientów, zjawiając się u rolników i oferując im w/w towary i to po niższych cenach, niż w sklepie. Tę metodę stosowali, kiedy najbliżsi rolnicy byli już nasyceni ich towarami.


#Kierownik   2018-02-14

Byliśmy na premierze. Znakomity obraz rzeczywistości pozostawionej samej sobie .Blisko 2 mln ludzi wykluczonych o których do tej pory nikt się nie upomniał.Asiu, znakomita produkcja.


#Jhgfd#Kierownik  2018-02-14

Kiedy chłopi musieli wiązac koniec z końcem, to PGR-owcom żyło sie dobrze. Taka była propaganda, że dopłacano do PGR-ów i wychowano sobie tępą , roszczeniową tłuszczę. Zresztą roszczeniowi potrafią tez być miejskie lewaki. Socjalizm ich nauczył, że państwo musi im wszystko dać.


#Bfds#Kierownik  2018-02-14

Owszem, wykluczeni, ale wielu po prostu nie miało zadnej chęci z tego wykluczenia wyjśc, jak była okazja. Druga rzecz - dzieci PGr-owców do dzis dostaja stypendia z powodu tego, ze rodzic był z PGR-u. My tak nie mamy.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Przedświąteczne spotkanie w Młynarach

Wydarzenie odddbyło się 2 godziny temu  

Burmistrz Miasta i Gminy Młynary serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na...


Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza w niedzielę 16 grudnia 2018 r. na...


Mieszkańców Pasłęka i naszych gości zapraszamy na wspólne powitanie...