18 stycznia 2019 Piotra, Małgorzaty

Po spotkaniu z Szymonem Hołownią

dodał 2017-12-22
Po spotkaniu z Szymonem Hołownią
Wczoraj gościem pasłęckiej biblioteki był Szymon Hołownia – dziennikarz i publicysta, autor kilkunastu książek o tematyce popularyzującej "chrześcijaństwo w praktyce", który szerszej publiczności znany jest jako prowadzący programu telewizyjnego "Mam Talent!" i "Mamy Cię!". To też dwukrotny laureat nagrody Grand Press, związany m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" „Gazetą Wyborczą”, "Rzeczpospolitą”, tygodnikami „Newsweek" oraz „Wprost”. W swoich książkach tłumaczy prawdy wiary na współczesny język – sięga po przykłady z popkultury, skłania do refleksji i rozbawia. Wczoraj w Pasłęku opowiadał m.in. o fascynacji Afryką oraz o tym jak możemy zmieniać świat na lepsze w codziennym życiu.

 

Szymon Hołownia dzięki sprzedaży swoich książek wpiera podopiecznych Fundacji Dobra Fabryka m.in. w ośrodku dożywiania w Ntamugendze, wiosce trędowatych w Togo czy hospicjum w Rwandzie. Pomaga też fundacji Kasisi wspierającej największy sierociniec w Zambii. Chęcią pomagania próbował zarazić także mieszkańców Pasłęka, tłumacząc, że codzienne wybory mają wpływ na losy drugiego człowieka po drugiej stronie świata. Miał tu na myśli chociażby globalizację, która pozwala nam np. robić zakupy u tanich producentów w Chinach, gdzie warunki zatrudnienia czasem przypominają niewolnictwo niż pracę. Sz. Hołownia opowiadał też o tym, co znaczy dla niego bycie patriotą, jakie miejsce w jego życiu zajmuje religia oraz o panującej obecnie modzie na „narodowość”, która w jego opinii wcale nie warunkuje bycie dobrym człowiekiem. Otwarcie mówił o tym, że Polska powinna przyjąć uchodźców, a w kontrolowanych sytuacjach również imigrantów. W jego odczuciu każdemu należy pomagać tak jak napisane jest to w Piśmie Świętym, w którym jak podkreślał - nie ma żadnych dodatkowych ukrytych warunków. Oczywiście nie obeszło się bez komentarzy aktualnej sytuacji w kraju. Powiedział też, że byłych i obecnych rządzących łączy ta sama cecha – brak klasy, a władza wywołuje w ludziach najgorsze cechy. Mówił, że politycy po wyborach zapominają o swojej służebności wobec ludzi, oczekując gloryfikacji z racji wyboru na najważniejsze funkcje w kraju. Sz. Hołownia stwierdził nawet, że to, co się dzieje teraz w Polsce nie ma nic wspólnego z katolicyzmem, którym się tak chętnie władze próbują podpierać, a to, co powinno było nas zjednoczyć (katastrofa smoleńska) doprowadziło do jeszcze większych napięć i wzajemnej niechęci.

Szymon Hołownia to taki współczesny filozof, który nikogo nie próbuje przekonywać na siłę, ale też taki, który potrafi bronić swojego zdania. Bazuje na własnych przeżyciach, obserwacjach, a przede wszystkim umie się zdystansować, patrząc na siebie z różnych perspektyw: jako na człowieka, Europejczyka, Polaka, mężczyznę, patriotę, czy też ojca. Robi to z ujmującą szczerością i być może to właśnie to przyciąga jego czytelników.

aw

O fundacji Szymona Hołowni więcej można przeczytać na oficjalnej witrynie - https://www.fundacjakasisi.pl/

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Ja   2017-12-23

"Nie mogłabym spojrzeć w twarz przodkom, którzy uczynili mnie dziedziczką najpiękniejszej cywilizacji w historii świata, gdybym dziś przyłożyła rękę do pługa, który orze grunt pod narodziny nowego totalitaryzmu w Europie: totalitaryzmu islamskiego. Nie będę mylić ofiar z katami i nie będę współczuć z tymi ostatnimi; nie ulegnę żadnej ideologii i żadnej religii, która nie zna bądź nie ceni indywidualnej wolności; Nie powiem też, że nie ma znaczenia, jakim imieniem nazywamy Boga, bo wiem i wierzę, że tylko jedno Imię jest święte, a pozostałe święte nie są i nic nie znaczą." Justyna Melonowska


#Nie cierpie katopolactwa#Ja  2017-12-23

Myślałem, że na tej stronie oszołomów już dosyć. Okazało się, że nie. Jeszcze jedna nawiedzona się ujawniła. Pytać cię o nic nie będę bo jesteś tak prymitywna, że i tak na żadne z pytań odpowiedzi nie udzielisz. Buddyzm jest o 600 lat starszy od chrześcijaństwa. Tyle, ze zapyziali żydzi nie wiedzieli, że taka religia istnieje bo by z niej co wartościowsze rzeczy wrzucili do swojej ideologi a nie nawiązywali cały czas do judaizmu.....Judaizm – religia monoteistyczna, której podstawą jest wiara w jednego Boga (osobowego, niepodzielnego, będącego bytem niematerialnym, bezcielesnym i wiecznym), będącego nie tylko Stwórcą świata, ale także jego stałym „nadzorcą”, czy też „opiekunem”.


#Kuba#  2017-12-23

No nieee. Jeden wymyśla mi od "drugiego sortu", drugi od "katopoli". A ja jestem prosty Kubuś. Nie za mądry, nie za głupi, nie za chudy, nie za gruby, wystarczająco pracowity, czasami wesoły, czasami smutny, czasami wściekły, a czasem kochający i szczodry. To już święta!! Wyluzujmy :))


#Kaśka   2017-12-22

Wspaniałe spotkanie, bardzo miły człowiek. pozdrawiam


#Widz   2017-12-22

najgorsza jest ta publiczność, która nie przyszła :)


#Gość   2017-12-22

Jaki ,,publicysta,, taka i widownia. hahaha


#Minister   2017-12-22

Niesamowite spotkanie. Pan Szymon wykazał się wszechstronną wiedzą.


#Beacik11   2017-12-22

Bardzo ciekawe spotkanie, jestem pod wrażeniem wszechstronnej wiedzy Pana Szymona dotyczącej nie tylko Ewangelii ale też wielu dziedzin życia społecznego. Po prostu Super Gość


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Zaproszenie na Jordan

Pozostało1 dzień

Proboszcz parafii greckokatolickiej w Pasłęku ksiądz mitrat Andrzej Sroka zaprasza na...


20 stycznia 2019 r. w sali POK odbędzie się „Pasłęcki Koncert Noworoczny 2019”....


Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami na spektakl teatru...