22 lutego 2019 Marty, Malgorzaty, Piotra

Policjanci podsumowali miniony rok

dodał 2018-02-08
Policjanci podsumowali miniony rok
Podczas corocznej odprawy i towarzyszącej jej prezentacji statystyk z minionego roku komendant Mirosław Suchodolski opowiedział między innymi o zmianach organizacyjnych w strukturze pasłęckiego komisariatu, o wysokiej wykrywalności, spadku ilości przestępstw oraz o pracy prewencyjnej policjantów.

 

Komisariat Policji w Pasłęku obejmuje swym zasięgiem teren miasta i gminy Pasłęk, Młynary, Rychliki i Godkowo, co stanowi blisko połowę powierzchni powiatu elbląskiego. W 2017 roku obiektem pracy policjantów z Pasłęka było 17.350 różnych spraw.

Trochę statystyki

Policjanci z pasłęckiego komisariatu odnotowali w minionym roku 344 przestępstwa( 224kryminalne, 43 gospodarcze, 8 narkotykowych). Wykrywalność wyniosła 79%. W 2017 roku było 46 kradzieży, 13 uszkodzeń mienia oraz 4 bójki i pobicia. Praca policjantów to także zabezpieczenie mienia u sprawców – w ubiegłym roku była to rekordowo wysoka suma, bo udało się zabezpieczyć ponad 230 tys. zł. Co warto podkreślić, w ubiegłym roku było mniej wypadków drogowych w stosunku do lat poprzednich. Komendant M. Suchodolski mówił o 28 takich zdarzeniach, w których rannych zostały 43 osoby. Był tylko wypadek śmiertelny, w którym zginęła jedna osoba, ale jak podkreślił komendant – to o jeden za dużo. W 2017 roku policjanci wylegitymowali blisko 17 tys. osób, przeprowadzili ponad 3.900 kontroli pojazdów i podjęli 3.863 interwencji (w tym domowych -547). Policjanci zatrzymali też 45 nietrzeźwych kierujących (rok wcześniej było ich aż 72), 450 dowodów rejestracyjnych niesprawnych aut oraz w 59 przypadkach zatrzymali prawo jazdy. Do wytrzeźwienia w pomieszczeniu osób zatrzymanych w KMP Elbląg funkcjonariusze zawieźli 193 osoby. Komendant wspominał także, że na bieżąco monitorowany jest czas podęcia interwencji. W Pasłęku policjanci potrzebują średnio 9 minut na podjęcie interwencji pilnej oraz nieco ponad 12 minut przy interwencji zwyklej. Przy czym - dziennie przypada średnio 10 interwencji.

W 2017 roku 310 osób pojawiło się na komisariacie, by zbadać swoją trzeźwość zanim siądą za kierownicą, w 49 przypadkach było to niemożliwe. Obecnie mieszkańcy mogą korzystać m.in. z alkomatu, znajdującego się w poczekalni na KP. Zakup tego urządzenia był możliwy dzięki wsparciu władz miasta. Komendant M. Suchodolski przy okazji dziękował samorządom, które corocznie finansowo wspierają pracę policji oraz gdy jest taka potrzeba, dokładają do zakupu nowych radiowozów. Miejscowy komisariat wspiera Urząd Miejski z Pasłęka, z Młynar, Godkowa, Rychliki oraz Starostwo Powiatowe. I tak w 2017 roku dzięki wsparciu finansowemu tych samorządów i Komendy Głównej Policji udało się kupić dwa radiowozy oznakowane marki Hyundai I-20 oraz części zamienne i eksploatacyjne do innych pojazdów służbowych.

Ważną rolę w pracy policjantów zajmuje też prewencja. Prowadzą oni zajęcia z młodzieżą, spotkania z seniorami, gdzie przestrzegają jak nie paść ofiarą oszusta, zabezpieczają imprezy miejskie, a także te o charakterze religijnym i sportowym. Corocznie organizują festyn policyjny dla najmłodszych mieszkańców miasta i okolic oraz przeprowadzają roczną ankietę wśród mieszkańców. Co warto podkreślić – jej wyniki są wciąż na bardzo dobrym poziomie, a wysokie poczucie bezpieczeństwa deklaruje 79% ankietyzowanych mieszkańców Pasłęka. Ponadto policjanci uczestniczą także w spotkaniach środowiskowych i pracują w zespołach interdyscyplinarnych.

To nie był łatwy rok. Wręcz przeciwnie, był pełen wyzwań i problemów, ale patrząc na wyniki pracy policjantów z Pasłęka, ostatecznie trzeba dobrze ocenić ich pracę – mówił wczoraj komendant Komendy Miejskiej Policji w Elblągu Robert Muraszko.

Podkreślał, że na dobre wyniki elbląskiej komendy duży wpływ mieli właśnie policjanci z Pasłęka. Dodał, że w minionym roku funkcjonariusze musieli się także wykazać w sytuacjach kryzysowych przy zabezpieczaniu miejsc, w których dochodziło do podtopień. R. Muraszko dziękował też za dobrą komunikację z mieszkańcami poprzez realizację założeń Krajowej Mapy Zagrożeń, dzięki której wpłynęło 2.400 zgłoszeń różnych problemów z terenu całego powiatu. Komendant R. Muraszko przyznał także, że nadal bolączką policji jest transport, bo wymiana radiowozów trwa zbyt długo. Wkrótce ma się za to zmienić wygląd komisariatu w Pasłęku. Budynek w końcu doczeka się nowej elewacji. Dobre informacje płyną też z Młynar, gdzie niebawem rozpocznie się budowa nowego posterunku. Obecni na wczorajszej odprawie samorządowcy deklarowali, że w gminnych budżetach nie zabraknie pieniędzy na wsparcie pracy policji.

aw

0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Kasa z sejfu   2018-02-09

A gdzie te 30 tysięcy?


#Nickt#Kasa z sejfu  2018-02-10

pamięc o tym odeszła wraz ze starym komendantem.


#Marek Chrapan#  2018-02-10

A najgorsze w tym wszystkim, że "poszedł w awanse" tak za złodziejskiej zmiany jak i za tzw. "dobrej zmiany" - o czym to świadczy?


#Dwg#  2018-02-10

O tym, że masz za ciasny rozum i czas już powoli zegnać się z tym łez padole.


#Marek Chrapan#  2018-02-10

POlicyjny lizusek czy też kapuś z "poszerzonym" rozumkiem o jeden bit kapusiowski czyli 0+1=1? Na jedno wychodzi z własnym "0", a komu trzeba się będzie pożegnać nie ty będziesz decydował, być moze i tobie ustąpię pierwszeństwa.


#Aj waj#  2018-02-10

O tym , ze agentura ma się dobrze.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało5 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało7 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...


Recital na Dzień Kobiet

Pozostało16 dni

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 10 marca (niedziela) 2019 r. o...