16 czerwca 2021 Aliny, Benona, Anety
Reklama Heops

Poświęcenie pamiątkowej tablicy

dodał Ponad miesiąc temu, 2021-05-11
Poświęcenie pamiątkowej tablicy

W dniu 8 maja 2021 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Zielonce Pasłęckiej była gospodarzem lokalnych obchodów dnia strażaka. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw św. Jana Chrzciciela. Po mszy strażacy przemaszerowali pod remizę OSP gdzie nastąpiło poświęcenie pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez strażaków dla jej byłego Prezesa OSP śp Deonizego Krasińskiego. W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski, Komendant Miejski PSP w Elblągu st.kpt. Łukasz Kochan, Dowódca JRG PSP w Pasłęku st.kpt. Paweł Raczewski, Zastępca Dowódcy JRG w Pasłęku mł. bryg. Sławomir Mackiewicz, Radna Rady Miejskiej w Pasłęku Pani Elżbieta Hulanicka, Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej ksiądz dr Karol Dąbrowski, ksiądz Kanonik Czesław Drężek, Kierownik Referatu SO w Urzędzie Miejskim w Pasłęku Patryk Kwieciński, Komendant Gminny OSP w Pasłęk D-h Mirosław Czyszejuk, oraz strażacy i mieszkańcy Zielonki Pasłęckiej.

Ś.P. DEONIZY KRASIŃSKI

Urodził się 25 września 1951 roku w Zielonce Pasłęckiej. Pracę zawodową rozpoczął w 1970 roku w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Zielonce Pasłęckiej, w wieku 19 lat.

Od 1976 do 2017 roku był pracownikiem Urzędu Gminy w Pasłęku.

W latach 1986 - 1990 pełnił funkcję Kierownika Referatu Rolnictwa.

Od wczesnych lat życia był niezwykle aktywny zarówno zawodowo, jak i społecznie.

Całe swoje życie pracował na rzecz rolnictwa i społeczności wiejskiej. Jego zainteresowanie rolnictwem było tak silne, że obok pracy na etacie, prowadził dobrze prosperujące gospodarstwo rolne.

Za pracę na rzecz rolnictwa, na wniosek władz gminy w 2013 roku został wyróżniony Odznaką Honorową Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Kolejną życiową pasją Pana Dyzia była działalność społeczna, której oddawał się bezgranicznie, często kosztem prywatnego i rodzinnego życia. W działalności tej zawsze wspierała go rodzina.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zaczął pełnić służbę w ochotniczej straży pożarnej. Zdobył szacunek i sympatię kolegów z OSP w Zielonce Pasłęckiej swoją niezłomną postawą w czasie akcji ratunkowych oraz niegasnącym poczuciem humoru. Był zawsze obecny tam, gdzie zagrożone było ludzkie życie i mienie. Był strażakiem ochotnikiem oddanym sprawom ochotniczej straży pożarnej.

Od 2000 roku aż do dnia swojej śmierci, pełnił w ochotniczej straży pożarnej w Zielonce Pasłęckiej funkcję Prezesa. Wspólnie ze ś. p. druhem Henrykiem Piotrowskim oraz z obecnym tu dzisiaj, naczelnikiem - druhem Stanisławem Poniatowskim rozpoczęli od podstaw budowanie nowych struktur jednostki. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat włożyli mnóstwo wysiłku i pracy, aby stworzyć nowoczesną, dobrze wyszkoloną oraz wyposażoną jednostkę.

Prezes Deonizy na początku swojej działalności, miał do dyspozycji lekki samochód gaśniczy GLM na podwoziu marki ŻUK, do tego kilkanaście węży, motopompę i kilka prądownic wodnych. Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu Prezesa sukcesywnie powiększał się stan osobowy jednostki i pozyskiwany był nowy sprzęt ratowniczy. To dzięki staraniom Pana Dyzia jednostka pozyskała w 2004 roku średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA na podwoziu marki Star 244.

Od tego momentu jednostka była coraz częściej dysponowana do działań ratowniczo-gaśniczych.

W 2009 roku dzięki staraniom Prezesa oraz dzięki przychylności obecnego tutaj Pana Burmistrza, jednostka została włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W związku z tym zwiększyły się wymagania stawiane jednostce.

Przełomowym rokiem był rok 2011, kiedy to dzięki staraniom i dobrej współpracy Prezesa z Panem Burmistrzem Wiesławem Śniecikowskim oraz dzięki przychylności Rady Miejskiej w Pasłęku, ze środków Gminy Pasłęk przy współudziale środków unijnych, zakupiony został nowy, w pełni wyposażony średni samochód ratowniczo-gaśniczy – GBA marki Mercedes. To był milowy krok dla ochrony przeciwpożarowej w naszej Gminie. Było to wielkie wydarzenie, które znacząco wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa i poszerzyło spektrum działań naszych strażaków.

Przez kolejne lata Jednostka notowała wzrost liczby wyjazdów i była stale doposażana.

W 2018 roku dzięki staraniom Prezesa Deonizego i staraniom Pana Burmistrza oraz dzięki dobrej współpracy i przychylności obecnego tu dzisiaj Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu Pana - Łukasza Kochan, jednostka pozyskała z zasobów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu nowoczesny, używany średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA na podwoziu marki Renault, który zastąpił wysłużonego już Stara 244.

Było to kolejne wielkie wydarzenie, ponieważ wymiana samochodu znacząco wpłynęła na bezpieczeństwo przemieszczających się nim strażaków, jak również podniosła poziom bezpieczeństwa w Gminie Pasłęk.

Jak wyżej wspomniano Prezes Deonizy stale zabiegał o zwiększenie stanu osobowego jednostki. Stan ten na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat stale oscylował na poziomie 45-50 członków. Taka ilość czynnych członków pozwoliła na utworzenie kilku drużyn pożarniczych przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce Pasłęckiej. Należały i należą do nich: dziecięca drużyna pożarnicza, młodzieżowa drużyna pożarnicza dziewcząt, młodzieżowa drużyna pożarnicza chłopców, drużyna pożarnicza kobiet oraz męska drużyna pożarnicza.

Pod skrzydłami Prezesa, na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat wszystkie wymienione wyżej drużyny zajmowały czołowe miejsca podczas zawodów sportowo-pożarniczych szczebla gminnego i powiatowego, zdobywając niezliczoną ilość nagród,

Swoją strażacką pasję zaszczepiał swoim synom, wnukom i kolejnym pokoleniom mieszkańców Zielonki Pasłęckiej. Jemu zawdzięczamy to, jak dziś prezentuje się OSP w Zielonce Pasłęckiej. Świadectwo temu dają obecni na dzisiejszej uroczystości druhowie strażacy.

Na wniosek władz gminy Prezes był odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

O Panu Dyziu możemy powiedzieć, że był to człowiek wielu talentów. Między innymi był muzykiem. Od 1987 roku był członkiem Parafialnej Orkiestry Dętej w Zielonce Pasłęckiej. Orkiestra ta, z Jego udziałem, uświetniała wiele gminnych uroczystości i wydarzeń.

W 2012 roku, na wniosek władz gminy, został odznaczony odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Pan Dyziu był liderem społeczności wiejskiej naszej gminy, zasłużonym w wielu dziedzinach. Współorganizował życie społeczne, sportowe, kulturalne, a także religijne w Zielonce Pasłęckiej. Jego życie to 69 lat, zapisanych uczciwą pracą, działalnością społeczną oraz troską o rodzinę i innych ludzi. Był osobą niezwykle uczynną, nie odmawiającą nikomu pomocy. Jego zaangażowanie w życie społeczności gminnej, lokalny patriotyzm, religijność i otwarcie na innego człowieka, mogą być wzorem do naśladowania

 

 

 

 

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :Platformersi

Komentarze

 • swoje wiem
   Ponad miesiąc temu, 2021-05-14

  czy to już PRL wrócił, że takie życiorysy się pisze? Nie zapomnijcie o tablicy na zamku. Kto pracował od lat 60 -70 w powiecie ten wie i pamięta.

  sikawkowy
   Ponad miesiąc temu, 2021-05-13

  Tak się składa że kronika, o której piszesz - jej nigdy nie było. Ktoś Ci bzdur naopowiadał. Chyba że była i poprzednia ekipa ją podwinęła. Wszyscy obecni strażacy wiedzą jak było. Jednostkę sprzętowo i osobowo od prawie zera pod koniec lat 90 " budowali" Panowie wymienieni w artykule. Pozdrawiam

  Obywatel
   Ponad miesiąc temu, 2021-05-13

  Pisząc ten artykuł należało by się zapoznać z historią, nie wprowadzać ludzi w błąd, bo kto ma trochę pamięci to wie jak było. Wszystko można znaleźć w kronikach i dokumentach Straży OSP Zielonka Pasłęcka.

  Ratatat
   Ponad miesiąc temu, 2021-05-13

  pani z UM daje piękny przykład jak prawidłowo nosić maseczkę aby było widać uśmiech na zdjęciu...

  strażak pan
   Ponad miesiąc temu, 2021-05-11

  Czepiasz się Napoleona. To równy gość. Daj mu dokończyć kadencję. Co będzie dalej to się okaże.

  Pasłęczanin
   Ponad miesiąc temu, 2021-05-11

  Ten Wasz burmistrz Sniecikowski to nawet strażackiej jest buahahaha.... Nauczcie go chociaż oddawac honor bo palce cos dziwnie ma ułożone i postawę skrzywioną. Boże ze chce mu się tak pajacować a nikt mu nie powie że śmiesznie wygląda... masakra.... Snieciu to człowiek orkiestra-do wszystkiego. Wiecie że jak do wszystkiego to znaczy że do niczego... Pasłęk mam nadzieję że przy następnych wyborach nie wybierz e za Sniecia byłego dyrektora SP3 bo to będzie stary układ.

Żwirownia 1140 px
nasza2