19 stycznia 2019 Henryka, Mariusza, Marty

Radni jednogłośnie za budżetem 2018

dodał 2017-12-19
Radni jednogłośnie za budżetem 2018
Uchwalenie budżetu na przyszły rok to najważniejszy punkt wczorajszej sesji. Radni w tej kwestii byli jednogłośni.

 

Dochody budżetu 2018 to nieco ponad 80,5 mln. zł. Po stronie wydatków zapisano blisko 86 mln. zł. Deficyt (5,3 mln. zł) zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z kredytów. Mówiąc o proponowanym budżecie radni przyznali, że jest to projekt na miarę możliwości gminy, uwzgledniający zarówno potrzeby mieszkańców miasta, jak i wiosek. Uchwałę poparła opozycja, która argumentowała, że głosowanie na „tak” jest zasługą uwzględniania jej niektórych propozycji inwestycyjnych. Oczywiście zawsze pozostaje niedosyt i chciałoby się więcej, o czym wczoraj mówili też radni.

Ponad 10 mln. zł na inwestycje

Największe, zaplanowane inwestycje to: budowa kanalizacji sanitarnej Rogajny – Gryżyna – Majki – Zielonka Pasłęcka II i III etap (ponad 2 mln. zł), budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągu Krosno – Nowe Kusy (ponad 2 mln. zł), budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej Pólko – Sakówko (ponad 1 mln zł) oraz budowa ul. Lanca, Zawiszy Czarnego i Nowowiejskiego (koszt tego zadania to prawie 1,5 mln. zł.). Kolejne zdanie, wymagające sporych nakładów finansowych to przebudowa ul. Rzemieślniczej (550 tys. zł) oraz remont murów obronnych (blisko 330 tys. zł). W przyszłym roku zaplanowano także remont drogi w Rzecznej, modernizację dróg do pól w Rogajnach, budowę drogi Dargowo – Piniewo oraz wykonanie nawierzchni asfaltowej do Kol. Marianka. Gmina planuje także inwestycje w rozbudowę sieci wodociągowej w Kol.Łukszty, przebudowę infrastruktury podziemnej ul. A. Steffena oraz budowę chodnika wraz z przebudową sieci wodociągowej w ul. Ogrodowej.

W przyszłym roku remontu doczeka się także tzw. „gęsia szyjka”, czyli przejście na wzgórze zamkowe od strony ul. A. Steffena.

Wśród zadań inwestycyjnych w oświatę znalazł się remont dachu PDK przy Szkole Podstawowej nr 2, adaptacja pomieszczeń na przedszkole przy SP nr 1, zakup pieca do szkoły w Rogajnach, a także zakup samochodu do SP w Zielonce Pasłęckiej. W budżecie przewidziano również wydatki, które usprawnią zarządzanie kryzysowe. Planuje się zakup dwóch motopomp pożarniczych oraz pojazdu do prowadzenia działań. Miasto zamierza także zmodernizować monitoring miejski, doświetlić przejścia dla pieszych na ul. Westerplatte i Wł. Jagiełły, rozpocząć budowę oświetlenia w Marzewie oraz kupić samochód do użytku Urzędu Miejskiego. Pozostałe zadania to m.in. zakup laptopów dla radnych na kadencję 2018-2022, wykup gruntów pod drogi gminne oraz uzbrojenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe.

Trzeba też wspomnieć o inwestycjach, które doczekają się realizacji w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Są to: utwardzenie placu przy budynku nr 8 przy Pl. Grunwaldzkim, wykonanie dojazdu do garaży na ul. Boh. Westerplatte, budowa placu zabaw przy SP nr 1, budowa placu zabaw w Rogowie, budowa boiska do koszykówki w Rogajnach i stworzenie bazy sportowo – rekreacyjnej w Aniołowie.

Radni zatwierdzili też sposób rozdysponowania funduszy sołeckich. I tak w Stegnach, Robitach i Rzędach powstaną zewnętrzne siłownie, a w Rogajnach zostanie wykonane ogrodzenie stawu. Poza tym doposażone zostaną place zabaw w Sakówku, Surowie, Piniewie i Rzecznej. Urząd Miejski ufunduje także plac zabaw w Zielnie.

Początek kolejnych inwestycji

W budżecie 2018 znalazły się także plany wykonania dokumentacji, które są niezbędne przy realizacji kolejnych zadań inwestycyjnych w przyszłości. W przyszłym roku gmina zleci opracowanie dokumentacji na budowę sieci wodociągowej Zielonka Pasłęcka – Kol. Nowa Wieś, budowę kanalizacji sanitarnej Nowa Wieś. Rydzówka – Rydzówka Kol., a także opracowanie dokumentacji na przebudowę ul. Gdańskiej (wewnętrznej), budowę budynków komunalnych, sygnalizację świetlną w Pasłęku i przebudowę parku przy ul. Konopnickiej.

aw

0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#NIKIM   2017-12-23

Trzeba wymienić burmistrza już się nabił flotą!!! Dać innym....


#Nick#NIKIM   2017-12-23

Napoleon jest przyspawany do fotela żadna siła go nie oderwie będzie trwał na wieki Amen


#żygać się chce   2017-12-20

co to za niechlujna firma robiła ulicę Limanowskiego zostawiając kupe asfaltu na trawniku na 3maja


#Blenston#żygać się chce  2017-12-23

Ponieważ firma rozrzucała asfalt rozrzutnikiem do gnoju!


#Szewc#żygać się chce  2017-12-20

Niestety na chodnikach, też jest pełno klejących się do butów drobnych kawałków asfaltu i to z obu stron jezdni


#On   2017-12-20

A to wykonanie nawierzchni asfaltowej do Kol. Marianka tzn. ,że będzie nowy asfalt od str. wsi do pola golfowego, czy od pola golfowego do pani sołtys?


#Xd   2017-12-20

Sygnalizacja świetlna powinna już być dawno wykonana w Pasłęku..


#Bhp#Xd  2017-12-20

cicho bądz zabawa na placu zabaw jest ważniejsza niż Twoje bezpieczeństwo :-)


#BBB   2017-12-19

Radny Wiśniewski mieszka w Nowych Kusach i stąd budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągowej Krosno – Nowe Kusy. Radny Olbryś mieszka przy ulicy Wojska Polskiego i "walczy" (z marnym skutkiem) o budowę chodnika do ZSEiT. Wniosek nasuwa się sam....


#Szybka zmiana   2017-12-19

Wybierajmy rządzących takich, którzy coś już w życiu osiągneli, historycy zawsze będą żyć historią i porażkami. Ludzie, co za dinozaury układają ten budżet, większość z tych inwestycji to tak, jak ktoś wcześniej wspomniał powinna być zrobiona ponad 20 lat temu. Dzisiaj dla tego miasta potrzeba nowych miejsc pracy, dobrego przemysłu i inicjatywy, a nie placów zabaw. Kto będzie się na nich bawić - emeryci? Młodzi spieprzają z tego zadupia.


#Pracodawca#Szybka zmiana  2017-12-19

A nie zauważyłaś sieroto boża, że w danym porządku wszyscy mieli pracę? A ty dziś o pracę wrzeszczysz. Nie ma ludzi do pracy, pracy nie brakuje. Ci co nie pracują do żadnej pracy się nie nadają bo wraz z upadkiem systemu skończyło się "czy się stoi czy się leży....."


#Szybka zmiana#  2017-12-19

Ja nie "wrzeszczę" o pracę, gdyż nie mam z nią problemów. Widzę jednak, że to miasto jest miastem umarłym, w którym nic od lat się nie dzieje. Nie mam na myśli pracodawców zatrudniających 2-3 osoby (dobrze, że chociaż na tyle ludzie mają własnej inicjatywy i jakoś walczą o byt), ale prawdziwe i poważne firmy, którch nikt z poniżej wspomnianych radnych nie potrafi zainteresować i przyciągnąć, gdyż żyją poprzednią epoką wedle zasady: właśnie tak jak napisałeś "czy się stoi..."


#Nick#  2017-12-19

To prawda obecni radni (może nie wszyscy) to hamulcowi rozwoju Pasłęka wiecznie coś im nie pasuje lub przeszkadza zresztą to Napoleon rządzi ta radą której zadania ograniczają się do "a teraz wszyscy łapy w górę"


#Tak pisał w swoim programie Damian Olbryś#  2017-12-19

Mam 33 lata. Jestem żonaty i mam jedno dziecko. Urodziłem się w Pasłęku, tu się wychowałem i z tym miastem wiążę swoją przyszłość. Wykształcenie wyższe zdobyłem na uczelni Bournemouth University (Wielka Brytania). Obecnie pracuję w firmie Kram, gdzie zajmuję się handlem zagranicznym. Kandyduję do Rady Miasta, ponieważ Pasłęk potrzebuje młodych, ambitnych i zmotywowanych do działania ludzi. Posiadam wiedzę, doświadczenie i kontakty mogące znacząco wpłynąć na rozwój gospodarczy naszego miasta i gminy. Liczę na Państwa głos!


#Wyborca2#  2017-12-19

Uważam, że głównym problemem naszego społeczeńswa jest: 1. Krótka pamięć, 2. Brak konsekwencji w rozliczeniu z obietnic. Jeżeli przez tyle czasu nic konkretnego nie zostało załatwione (oprócz zadłużenia!), to goście rządzący powinni ponieść za to odpowiedzialność i oczywiście zrzucić się w zakresie swoich majątków na powstały dług. Tak, żeby nowi startujący radni mieli czyste konto (zbilansowany budżet) i drogę wolną do działania.


#Grab#  2017-12-19

Apel o zmianę władzy jest słuszny. Ale co z tego, jeśli prawie każdy myśli tylko wyłącznie o sobie w bardzo wąski sposób, nie doceniając korzyści wynikających z działania wspólnego. Takie wspólne działanie też dają korzyści indywidualne w ramach korzyści wspólnych. Niestety, większość z nas tego w taki sposób nie widzi. Skutek? - ciągnący się w nieskończoność marazm i brak rozwoju gminy. Bez zmiany władzy lepiej nie będzie. Smutne ale prawdziwe.


#Miastow1ę#  2017-12-19

Brawo Ty,


#Nick   2017-12-19

Mamy 21 wiek a wielka inwestycja nazywamy budowa kanalizacji sanitarnej oraz wodociągów to prawie o 20 lat za późno ale jaka wladza takie miasto szkoda ze dyrektor mosiru nic w budzecie 2018 nie ugrał nie licząc kolejnych siłowni zewnętrznych


#NIKIM   2017-12-19

A po co budowa placu zabaw w sp. nr.1?Niedaleko plac zabaw za kilka baniek!!!


#Wyborca2   2017-12-19

Rozumiem, że poprzednio zakupione laptopy od ciężkiej pracy radnych na rzecz miasta się już zużyły? 1. Co radny oprócz przysłowiowego "Office" robi takiego na owych komputerach, że trzeba je wymienić? 2. Czy ktoś monitoruje w jakim stopniu laptopy są używane do celów służbowych a w jakim do celów prywatnych? - takie narzędzia są dostępne w wielu firmach. 3. Od korzystania z Office, oprócz klawiatury nie można dobić sprzętu, nawet przez wiele lat (zakładam, że nie każdy radny używa sprzętu codziennie do pracy służbowej, bo i tak widać po zdjęciach ze spotkań, że papieru nie oszczędzają).


#Wyborca#Wyborca2  2017-12-19

Już na pierwszy rzut oka widac, że nie wszyscy radni kozystaja z komputera. Office?. Że jak, że co owies. Ale to i tak nic w porównaniu z tym, czym dysponują rajcy powiatowi. Tam to normalnie jak finansiści z Wall Street. Gdzie się nie obejrzysz po sali posiedzeń, tam monitor 29 calowy :)


#Wyborca   2017-12-19

Pozostałe zadania to m.in. zakup laptopów dla radnych na kadencję 2018-2022. Nie lepiej poczekać do wyborów. Może nowi radni i nowy burmistrz nie będą chcieli korzystac ze sprzętu kupiongo przez poprzedników.


#Mieszkaniec Pasłęk City   2017-12-19

fajnie, dobrze dobrane inwestycje


#Pytam   2017-12-19

I opozycja była "za"?


#Jaro   2017-12-19

Nie rozumiem zdania "budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągu Krosno – Nowe Kusy", a dokładniej mówiąc chodzi o budowę wodociągu Krosno-Nowe Kusy, po co, skoro do Nowych Kus jest już pociagnieta sieć z Krasina?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Zaproszenie na Jordan

Wydarzenie odddbyło się 6 godzin temu 

Proboszcz parafii greckokatolickiej w Pasłęku ksiądz mitrat Andrzej Sroka zaprasza na...


20 stycznia 2019 r. w sali POK odbędzie się „Pasłęcki Koncert Noworoczny 2019”....


Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami na spektakl teatru...