22 lutego 2019 Marty, Malgorzaty, Piotra

Rak płuc – najczęstszy rodzaj nowotworu wśród mężczyzn

dodał 2018-02-06
Rak płuc – najczęstszy rodzaj nowotworu wśród mężczyzn
Liczba chorych na nowotwór w Polsce rośnie, według danych firmy PEX Pharma Sequence, liczba zachorowań na raka w 2016 roku sięgnęła 180,3 tys. osób. Najczęstszym rodzajem nowotworu wśród mężczyzn jest rak płuc, a główną jego przyczyną jest palenie tytoniu. Z analiz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2013 roku na raka płuc zachorowało 18,7% mężczyzn.

 

Pierwsze symptomy raka płuc

Jednym z najczęstszych objawów nowotworu płuc jest kaszel. Nie ma on konkretnej przyczyny i występuje u większości pacjentów. Alarmującą oznaką jest również nawracające zapalenie płuc. Ponowne pojawienie się wcześniej wyleczonej dolegliwości jest sygnałem do konieczności wykonania diagnostyki nowotworowej. Chorzy cierpiący na raka płuc mogą odczuwać ból w klatce piersiowej, który jest spowodowany uciskiem guza na opłucną. Dodatkowo występują duszności, nudności, brak apetytu i zmęczenie. Inne objawy występują przy pojawieniu się przerzutów. Rak płuc najczęściej atakuje mózg, wątrobę i kości, wówczas mogą pojawić się bóle głowy, padaczka, ból brzucha lub kości.

Pierwsze objawy raka płuc są często ignorowane, bo towarzyszą zazwyczaj innym dolegliwościom np. przeziębieniu. Poza tym, od momentu pojawienia się pierwszych zmian w organizmie, do ujawnienia się choroby może minąć kilkanaście lat.

Wykrycie choroby

W przypadku raka płuc pierwszym badaniem, które może wykryć zmiany w organizmie, jest rentgen klatki piersiowej. Zdjęcie pozwala znaleźć umiejscowienie guza i zdecydować o dalszych badaniach. Innym sposobem na wykrycie zmian nowotworowych jest analiza laboratoryjna plwociny, albo biopsja i badanie histopatologiczne.

Stopień zaawansowania choroby określa m.in. wielkość i umiejscowienie guza, występowanie przerzutów w węzłach chłonnych lub innych częściach organizmu.

Leczenie i zapobieganie

Nowotwór występuje w dwóch odmianach: drobnokomórkowej i niedrobnokomórkowej. W zależności od rodzaju zmian, a także ich stopnia zaawansowania sposób leczenia jest inny. W przypadku wykrycia choroby we wczesnym stadium, najczęściej wycina się zmieniony fragment płuca. Jeśli jednak nowotwór ma charakter bardziej agresywny pacjenta poddaje się chemioterapii. Istnieją przypadki, gdy charakter zmian nowotworowych nie kwalifikuje się do zabiegu, wówczas stosuje się jedynie radio lub chemioterapię. W przypadku konieczności wykonania diagnostyki lub przeprowadzenia leczenia nowotworu, warto udać się do zaufanego specjalisty. Szeroką ofertę usług oraz bogate doświadczenie medyczne posiadają na przykład lekarze z chirurgia-onkologia.com.pl. Proponują oni zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej i ogólnej. Dodatkowo posiadają najwyższej jakości sprzęt, który pomoże w wykryciu i usunięciu komórek rakowych.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegawczą wystąpienia zmian nowotworowych jest rzucenie palenia. 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Rak finansowy   2018-02-06

Nowa ocena Getin Nobel Banku zalicza się do wysoce spekulacyjnych. Wynika ona, jak podaje agencja, z „pogorszenia profilu ryzyka”. Fitch zwraca uwagę między innymi na wysokie odpisy kredytowe, skromne kapitały, słabe pokrycie rezerwami, wysoki udział kredytów zagrożonych.W tym roku GNB ma do spłaty sześć serii długu podporządkowanego, łącznie na 768,9 mln zł. To prawie trzykrotnie więcej niż wykupy zrealizowane w 2017 r. Najbliższy wykup czeka bank 23 lutego, GNB spłacić musi wtedy papiery na 241,6 mln zł.


#Buchalter#Rak finansowy  2018-02-06

nie spamuj sieroto! Co kogo jakiś durny bank obchodzi. Jak już musisz pisać to dla równowagi o SKOK-ach napisz.


#Rak finansowy#  2018-02-06

Może i durny ale dużo ludzi trzyma tam oszczędności mają też kredyty i muszą wiedzieć czy ich pieniądze są bezpieczne ja na ich miejscu udałbym się do najbliższego oddziału i sprawdził czy kasa się zgadza a co do SKOK-ów to inna bajka


#Buchalter#  2018-02-06

Był jakiś przymus do wieszania się na tym banku? Skoro wielu zechciało go wybrać to wiedzącemu nie dzieje się krzywda. Ma jak chciał.


#Blenston   2018-02-06

Że co ze co 5 szlaq trafił?


#Ja   2018-02-06

Z analiz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2013 roku na raka płuc zachorowało 18,7% mężczyzn.?????? A nie, że rak płuca stanowi 18.7% zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn ?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało5 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało7 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...


Recital na Dzień Kobiet

Pozostało16 dni

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 10 marca (niedziela) 2019 r. o...