23 lutego 2020 Romany, Damiana, Polikarpa

Ranking finansowy samorządów

dodał 2019-08-21
Ranking finansowy samorządów

MIASTO I GMINA PASŁEK W RANKINGU FINANSOWYM SAMORZĄDÓW W POLSCE W 2018 ROKU

 

Ukazał się „Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce za 2018 rok". Autorami tego rankingu są m.in.: Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Ranking ten został sporządzony na V Europejski Kongres Samorządów.

Według powyższego rankingu Gmina Pasłęk uplasowała się w skali kraju na 341 miejscu w grupie gmin miejsko-wiejskich obejmującej 628 tego typu jednostek samorządowych. Mając na uwadze fakt, że Gmina Pasłęk leży w najbiedniejszym województwie w Polsce, 341 pozycja w skali kraju w wyżej wymienionej grupie gmin jest informacją pozytywną.

W powyższym rakingu Miasto i Gmina Pasłęk wypada bardzo korzystnie w porównaniu z innymi tego samego typu gminami w naszym regionie. I tak, często stawiana za wzór władzom Pasłęka Miasto i Gmina Morąg w przedmiotowym rankingu zajmuje dopiero 447 pozycję, Dzierzgoń – 500 pozycję, Orneta - 552 pozycję, Młynary – 563 pozycję, Pieniężno – 598 pozycję.

Gorsze od Gminy Pasłęk wskaźniki finansowe mają też sąsiadujące z Miastem i Gminą Pasłęk gminy: Rychliki, Godkowo, Wilczęta, ujęte w przedmiotowym rankingu w grupie gmin wiejskich.

Należy zauważyć, że omawiany Ranking Samorządów za 2018 rok został sporządzony w oparciu aż o 7 wskaźników, które obiektywnie i jednoznacznie określają kryteria będące podstawą rankingu. Przyjęte wskaźniki są kwintesencją oceny finansów gmin. Zastosowane w przedmiotowym rankingu wskaźniki to:

  1. Udział dochodów własnych w dochodach ogółem

  2. Realizacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem

  3. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem

  4. Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń

  5. Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń

  6. Realizacja zobowiązań do dochodów ogółem

  7. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Dobra ogólnopolska pozycja Miasta i Gminy Pasłęk w sporządzonym rankingu finansowym samorządów uwidacznia i potwierdza odpowiedzialną politykę i gospodarkę finansową pasłęckiego samorządu.

umig


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#WRC   2019-08-21

Dzierzgoń, a nie Dzieżgoń - proszę poprawić w tekście bo bije po oczach.


#Nick   2019-08-21

Haha ha dobre sobie przeciez kamienie i tablice nic nie kosztuja a inwestycje praktycznie zadne o wynagrodzeniach tez szkoda pisac Wzorowa i Sportowa Gmina ...


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności