19 września 2021 Januarego, Konstancji, Teodora
Reklama Heops

Rejs Niepodległości

dodał 2018-12-26
Rejs Niepodległości
Od 20 maja 2018 r. „biała fregata” – Dar Młodzieży kontynuuje wielki rejs dookoła świata. Rejs ten zwany Rejsem Niepodległości zorganizowany jest dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Załogę stanowi młodzież – 400 laureatów ogólnopolskiego konkursu i 534 studentów i uczniów średnich szkół morskich.

Na pokładzie żaglowca może podróżować 196 osób wraz z załogą stałą i obsługą, dlatego przewidziane są wymiany młodzieży – 7 wymian dla laureatów konkursu i 3 wymiany dla studentów.

Rejs Niepodległości zyskał rządowy patronat. Organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu.

Przewiduje się, że Dar Młodzieży zawinie do 21 portów na 4 kontynentach, podróżując po 3 oceanach.

Dnia 09 października Dar Młodzieży osiągnął Singapur. Na pokładzie wymieniono całą załogę młodzieży. Wśród nowej zmiany pojawił się „nasz” młody człowiek Dominik Potrapeluk, mieszkaniec Skowron z gminy Godkowo. Dominik jest studentem II roku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jego uczestnictwo w tym rejsie to wielkie wyróżnienie indywidualne i chluba dla rodziców. To także przednia promocja naszej gminy Godkowo czy powiatu elbląskiego.

Po trzech dniach statek opuścił Singapur. Dnia 26 października dotarł do Hongkongu a w historycznym dniu 11 listopada zawinął do Osaki w Japonii. Tam załoga z liczną grupą mieszkańców uczciła wyjątkowo uroczyście nasze święto narodowe.

Kolejny etap rejsu to bezmiar Pacyfiku – 5 tygodni podróży bez kontaktu wzrokowego z lądem. I wreszcie 20 grudnia na horyzoncie ukazał się ląd Ameryki Północnej a na jego wybrzeżu słynny wiszący most Golden Gate. Pod jego najdłuższym przęsłem Dar Młodzieży przeszedł majestatycznie na pełnych żaglach. Bramy do San Francisco zostały otwarte. Postój tu trwał 2 dni.

Od 22 grudnia załoga zmierza ku Los Angeles gdzie planuje dotrzeć 25 grudnia. Tak więc uczestnicy rejsu wigilię spędzą na statku.

A ja Tobie Dominiku i Twojej załodze /przekaż im to/ życzę radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Los Angeles to ponoć miasto aniołów. Niech więc dobrzy aniołowie dalej czuwają nad bezpieczeństwem Waszej podróży do jej celu.

Do przedstawionej tematyki zamierzam jeszcze powrócić.

 

Jan Szczęsny

Źródła informacji:

UM w Gdyni – informacje ze stron www

Informacje od p. Romana Potrapeluka.


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :zakrzewko

Komentarze

POMOC DROGOWA/ USŁUGI TRANSPORTOWE do 27 TON
nasza2