15 grudnia 2018 Niny, Celiny, Waleriana

Relacja z Dożynek Gminnych 2017

dodał 2017-09-18
Relacja z Dożynek Gminnych 2017

Kapryśna pogoda towarzysząca nam przez ostatnie dni dopisała podczas niedzielnych Dożynek Gminy Godkowo, organizowanych tym razem w Podągach. Święto plonów rozpoczęło się tradycyjnie Mszą Św. odprawioną w miejscowym kościele przez Ks. Leszka Muzalewskiego Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Wilczętach oraz Ks. Andrzeja Srokę Proboszcza Parafii Greckokatolickiej w Godkowie. Rolników Gminy reprezentowali Starostowie Dożynek - Państwo Lubomira i Roman Oleksiw z Łępna, którzy w darach złożyli chleb – symbol tegorocznych plonów, by go poświęcić.

Po mszy korowód dożynkowy wyruszył spod kościoła i przemieścił się na teren przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości związanych z obrzędem dożynkowym. Starostowie dożynek przekazali chleb dożynkowy na ręce Wójta Gminy Pana Andrzeja Bondaruka. Wójt po wygłoszonym przemówieniu dzielił chleb z przybyłymi gośćmi oraz mieszkańcami Gminy.
„Świętujemy Dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom za trudy pracy na roli.
Dziękuję za to, co gospodarze zdołali zebrać z pól pomimo różnych  przeciwieństw, wiosennych przymrozków i deszczowego lata.
Kieruję wyrazy szacunku za determinację i wytrwałość towarzyszące pracy rolnika”- to tylko niektóre ciepłe słowa, które Wójt Gminy skierował do zebranych.   
 
Słowa podziękowań i życzeń dla rolników przekazali także zaproszeni goście: z ramienia Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Radna Województwa Pani Małgorzata Kozioł, Starosta Powiatu Elbląskiego Pan Maciej Romanowski, Burmistrz Młynar Pan Marek Misztal, Wójt Rychlik Pan Henryk Kiejdo oraz Przewodniczący Rady Gminy Godkowo Pan Mariusz Dziki.
Po zakończeniu części oficjalnej, rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie wystąpił Zespół NUTKI ze Szkoły Podstawowej w Godkowie, grupa solistek z Dobrego Miasta, zespół Melodie z Godkowa, a na zakończenie zespół Sztama. W godzinach wieczornych odbyła się zabawa pod chmurką z zespołem NO PROBLEM.
 
W trakcie trwania imprezy rozstrzygnięto konkurs na wieniec dożynkowy.
Pierwsze miejsce oraz nagrodę w wysokości 500 zł otrzymało sołectwo Skowrony, drugie miejsce i nagrodę 400 zł otrzymało sołectwo Podągi, trzecie miejsce oraz 300 zł - sołectwo Osiek. Składamy podziękowania za bardzo starannie przygotowane wieńce. Mamy nadzieję, że tą piękną tradycję uda się podtrzymać i w kolejnych latach zaowocuje to większą liczbą zgłoszeń do konkursu.   
 
Podczas uroczystości doceniono i wyróżniono: Panią Ilonę Król, Elżbietę Przybyłowską, Sylwię Fabińską, Angelikę Piotrowską,  Pana  Piotra Ogrzywalskiego, Jacka Kamińskiego, Macieja Głowackiego, Tomasza Ogrzywalskiego, Andrzeja Ogrzywalskiego i Jana Cienkiego, za reprezentowanie Gminy w turnieju rzutu podkową i zdobycie VIII miejsca w mistrzostwach Polski w Kępniewie Gmina Markusy oraz I miejsca w turnieju o puchar Starosty Elbląskiego w Suchaczu.
 
Wyróżnienia otrzymali także członkowie grupy nieformalnej SOKÓŁ GRĄDKI: Pani Jadwiga Knyżewską, Elżbieta Przybyłowska i Pan Robert Knyżewski, za pozyskanie środków z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i utworzenie w Grądkach strzelnicy z broni pneumatycznej.  Strzelnica działa od czerwca i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na treningi i turnieje przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy Gminy Godkowo, ale również              z Lidzbarka Warmińskiego, Ornety, Barczewa.
Wyróżnienie przyznano także Panu Mirosławowi Kurenda, który jest uznawany za inicjatora strzelectwa sportowego na terenie naszej gminy.
 
Sporym zainteresowaniem cieszyła się konkurencja Wójta trzymanie skrzynki, polegająca na jak najdłuższym utrzymaniu skrzynki z pełnymi butelkami w określonej pozycji, którą wygrał spośród dziewięciu startujących zawodników Pan Jarosław Sawczak z Dobrego.
 
Dawkę dobrego humoru dostarczyły konkurencje aktywnych sołectw: bieg na miotle, narty Króla Bolka, bitwa na worki i gotowanie zupy, w których na sześć startujących sołectw:
- I miejsce zajęło sołectwo Osiek w składzie Agata Chełstowska, Weronika Smotrycka, Dawid Smotrycki, Andrzej Smotrycki
- II miejsce sołectwo Bielica w składzie Ela Przybyłowska, Rafał Biernacki, Paulina Rokosz, Kazimierz Tucki
- III miejsce sołectwo Godkowo Małgorzata Gajownik, Sławomir Łesyk, Krzysztof Smotrycki, Łukasz Pietrzak.
 
W organizowanym natomiast indywidualnym turnieju rzutu podkową na dwadzieścia jeden osób startujących:
- I miejsce zdobył Pan Piotr Ogrzywalski
- II miejsce Pan Andrzej Ogrzywalski
- III miejsce Pan Jarosław Sawczak.
 
Wygranym gratulujemy nagród, a Wszystkim osobom uczestniczącym w zorganizowanych rywalizacjach dziękujemy za udział.
 
Sporo atrakcji przewidziano również dla dzieci, które ochoczo brały udział w grach                  i zabawach z Kuźnią Pruską, poddawały się malowaniu twarzy, zjeżdżały z pompowanej zjeżdżalni oraz chętnie brały udział w konkursie ekologicznym, w którym nagrody ufundował Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”.
 
Dla płatników podatku rolnego natomiast przygotowano loterię z atrakcyjnymi nagrodami: narzędzia ogrodowe, zestawy kluczy, wierteł, nietuzinkowe książki kucharskie z przepisami kuchni staropolskiej, ręcznie robione baby pruskie, parasole i wiele innych.
 
Dużym zainteresowaniem zarówno dzieci i dorosłych cieszyła się fotobudka, robiąca wesołe pamiątkowe zdjęcia z natychmiastowym wydrukiem.
 
Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek, w tym mieszkańcom Podąg, za szczególne zaangażowanie w przygotowania.
 
 
Ogromne podziękowania kierujemy w stronę Sponsorów Dożynek, dzięki którym ten dzień miał wyjątkowo odświętny charakter:
Wojskowe Koło Łowieckie „Sowa” Kwitajny Wielkie, Zakład Przemysłu Drzewnego Piotr  Żemojtel Godkowo, Koło Łowieckie „JENOT„ Pasłęk , Związek  Gmin Regionu Ostródzko – Iławskiego „Czyste Środowisko” Ostróda, PKS Sp. z o.o.  Elbląg, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Pasłęku , Gospodarstwo Rolne Stanisław Czyżewski Plajny, Zajazd Bankietowo-Weselny DOLINA SADOSIÓW Dobry, Karol Grabowski Gdańsk, Bank Spółdzielczy w Sztumie, AKMOT Mariusz Kukałowicz Podągi, Wypalarnia Drewna Waldemar Demski Burdajny, Dom Weselny w Łępnie, Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe Jerzy Szulc Jurki , Damson Agro Sp. z o. o.  Kwitajny Wielkie , Sery ICC Sp. z o.o. Pasłęk, Podągi Sp. z o.o., Gospodarstwo Rolne  Przemysław Woźnica Gwiździny, Gminna Spółdzielnia „SCh” w Godkowie , Dom Brokerski NEGOCJATOR Elbląg, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie Oddział Terenowy w Elblągu, Stanisław Jasina PERFECT Ubezpieczenia Pasłęk, Piekarnia TRADYCJA  Jacek Srebnik , Radosław Srebnik Godkowo, Gabinet weterynaryjny  Jarosław Borowy  Godkowo, BIO-MASAŻ Agnieszka Koroś Skowrony , Piotr Matwiej Grądki, Izabela Charmuszko Pasłęk, Stanisław Adamczyk Ząbrowiec, Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Braniewie, Stanisław Szulich VOTUM S.A. Odszkodowania Biuro Regionalne Miłakowo, AGROMA Olsztyn Grupa Sznajder, Tomasz Borkowski Miłosna, Mariusz Dziki Dobry, NZOZ Twoje Zdrowie  EL Sp. z o.o. Elbląg, Henryka Dzika Dobry , Wojskowe Koło Łowieckie RYŚ Morąg, Zakład Masarski Michał Kreczkowski Miłakowo, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Emilia Łapka Podągi, FRICKE Maszyny Rolnicze  Sp. z o. o., Anna Bondaruk Bielica.
                                             
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za frekwencję i wspólnie spędzony czas oraz zapraszamy za rok!

Info: Urząd Gminy Godkowo
Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Przedświąteczne spotkanie w Młynarach

Wydarzenie odddbyło się 2 godziny temu  

Burmistrz Miasta i Gminy Młynary serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na...


Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza w niedzielę 16 grudnia 2018 r. na...


Mieszkańców Pasłęka i naszych gości zapraszamy na wspólne powitanie...