Reklama Heops

Rozdział kościoła od państwa natychmiast po wyborach

dodał Ponad miesiąc temu, 2022-05-21
Rozdział kościoła od państwa natychmiast po wyborach

Podczas piątkowego spotkania z mieszkańcami Stargardu Tusk odpowiedział na pytanie, kiedy nastąpi rozdział Kościoła od państwa. — Nie ma innej drogi niż jednoznaczne, natychmiast po wygranych wyborach przeprowadzenie tego procesu oddzielenia Kościoła od państwa ze wszystkimi tego skutkami — powiedział lider Platformy Obywatelskiej.

Tusk ocenił, że doszliśmy do momentu, w którym "nastąpił rozdział Kościoła od społeczeństwa". Zaznaczył, że za taki stan rzeczy w jego ocenie odpowiada sam Kościół. — Nie mam natomiast żadnych wątpliwości, że odpowiedzialność spada na Kościół, a nie na społeczeństwo; wierzący są ofiarą, a nie sprawcami tej sytuacji — powiedział.

Nareszcie jednoznaczna deklaracja w sprawie stosunków kościół - państwo. To powinno nastąpić wiele lat wcześniej, już na początku ustrojowej transformacji.

jp


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :ogrodowa

Komentarze

 • mbmbmb
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-22

  A rudy wygra wybory?

  • Złoty środek mbmbmb
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-22

   No rudy to polityczny brylant, czysty jak łza, bez skazy. Gdyby nie errrrrka i wredne ślepia byłby chodzącym ideałem. Oj czytam te polityczne komentarze (nie tylko tu) no i ubaw po pachy. Czego to się nie zrobi dla zdobycia władzy!!! A pamiętajcie i utrwalcie sobie na całe życie - jedni warci drugich.

  Roman
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-22

  Uchwalona w 1997 Konstytucja RP w art. 25 ust. 3 stwierdziła, że „stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego”. Niestety, jest jak nie powinno być. Kościół jest wspomagany przez państwo dzięki ustawom, a także pozaustawowo. Za czasów obecnych rządów Kaczyńskiego (od premierów to najmniej zależy), np. ojciec Tadeusz R. otrzymał od Państwa 350 mln złotych z naszych pieniędzy, także ateistów, baptystów, grekokatolików, ewangelików, muzułmanów i innych na budowę dzieł bożych. Najlepszym przykładem są wody geotermalne, dzięki którym ubogie pątniczki miały zażywać kąpieli.

  • zbyszek Roman
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-22

   Rozumiem Romanie że nadal słowo Kaczyński i Rydzyk pobudzają serducho do szybszej pracy. Pisz projekty i składaj wnioski a będzie dane. Dla równowagi. Jak miałbyś firmę to od tego p.Kaczyńskiego dostałbyś w czasach pandemii około 1,5 mln zł pomocy tak jak p. Cudny, prywatnie zięć p.Tuska. A p.Janda od 2005 roku na swój prywatny teatr otrzymała w sumie około 14 mln nie licząc subwencji związanych z pandemią / dane ze strony Fundacji/. Tylko ryby nie biorą:)

  • Roman Roman
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-23

   Do Zbyszek: Tak się jakoś składa, że nikt nie otrzymał od p. Kaczyńskiego ani grosza. Te pieniądze, które otrzymali w czasie pandemii przedsiębiorcy, pochodzą od nas, podatników, a właściwie też od przyszłych pokoleń, które będą spłacać powiększający się dług publiczny, wynoszący obecnie półtora biliona złotych. Roczna obsługa długu tego wynosi teraz 45 mld zł, pochodzących z podatków płaconych przez Ciebie, przeze mnie, przez pracujący i emerycki Naród.

  • Heniek Roman
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-22

   Twoja pamięć Zbyszku jest zawodna.Zapomniałeś o 2 mld na Kurvizję rządową.Więc te wymienione twoje miliony to mały pikuś.

  Pracownik
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

  Ja bym wolał rozdział moich ciężko zarobionych pieniędzy, od tego plebsu co baluje na socjalu.

  Lewak
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

  I kto to pisze, zobaczymy czy hale dla koni nie będzie ksiądz świecił, przy okazji wiecie po co jest cennik na hale po to aby wystawę psów tam robić, nieźle co?

  Wierzacy
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

  Głupich jednak nie brakuje!

  • Heniek Wierzacy
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-22

   Ale dowaliłeś Lewakowi.

  szkoda gadać
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

  Nareszcie... Skoro tak, to trzeba zacząć od własnego podwórka. Połowa honorowych obywateli Pasłęka to sukienkowi. Kler jest wszędzie, święcą wszystko co się nie rusza, i co rusza, a na drzewo nie ucieka, pod rękę z włodarzami. Każda świecka uroczystość zaczyna się w kościele mszą. A jak to było w ostatnich wyborach. Który to wirtuoz religią dla ciemnego luda grał. Służę pomocą. Sąd Okręgowy w Elblągu I Wydział Cywilny postanawia: zakazać Jerzemu Przedpełskiemu i Jadwidze Zając - Przedpełskiej rozpowszechniania informacji, że kandydat na Burmistrza Pasłęka Pan Krzysztof Kopański jest osobą świetojebliwą, która nie chodzi do kościoła. Taaa, jak to mówią, najciemniej pod latarnią.

  • Lol szkoda gadać
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

   Tez zauważyłem ze związki władz Pasłęka z kościołem są bardzo mocne. To dziwne. No i oczywiście trzeba zaznaczyć ze tylko z jednym kościołem, bo na terenie naszej gminy jest chyba spora grupa grekokatolików, ale jakoś ich nie zaprasza się chyba do poświęcenia pomników i innych tego typu bzdur. Władze maja reprezentować wszystkich mieszkańców i działać w interesie wszystkich mieszkańców a nie tylko tych katolickich, ta kwestia zdecydowanie do poprawy. Religijność i wiara to kwestia prywatna a nie publiczna.

  • szkoda gadać szkoda gadać
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-22

   Pełna zgoda. Tylko jak pisze o tym gość, który zarzucał kontrkandydatowi Burmistrza, że nie chodzi do kościoła, to nie ma wątpliwości, że u nas nic z tego nie będzie. Drugiej strony, na zwarciu z kościołem wyborów na prowincji nie wygrasz. W wyborach krajowych może. Chociaż, jak przypomnę ten dziki jazgot katoprawicy po wypowiedzi Nitrasa o odpiłowaniu kościoła z przywilejów, czarno to widzę. Już słyszę dramatyczne słowa rzucane z ambon w ciemny lud, że będą nas i was piłami rznąć. Metafora nad Wisłą nie ma lekko, o nie.

  upalony
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

  Tusk chce rozdziału z kościołem a hołdu z Putinem !!!

  • Raczej upalony
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-22

   To raczej Kaczyński i jego przydupasy sprzedają Lotos pachołkom Putina.

  • Normalny upalony
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

   Upalony ty się nie strachaj bo nie będzie zabronione całowanie figurek i czarnoksiężnika w pierścionek.

  Podpis
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

  U pana Tuska rozdział mózgu od ciala nastąpił już dawno .

  • zakońnica Podpis
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

   Tobie podpissie taki rozdział nie grozi bo ty nie masz mózgu.

  • ten sam Podpis
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

   A ty skąd się wyrwałeś jełopie?

  gnostyk
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

  To trzeba zrobić i skończyć z tą obłudą i zakłamaniem. A przy okazji państwo nieco zaoszczędzi na katechetach.

  spostrzegawczy
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

  Ależ nam się redaktorek podjarał. Niestety dla Tuska i jego pomagierów trzeba tylko wygrać wybory. No i dać przykład. Tak jak kiedyś przed wyborami wziął ślub kościelny tak teraz w błysku fleszy zdemontować ołtarzyk i wziąć rozwód. Ale dość śmiszków. Tak na poważnie, jak się jest w opozycji i do tego totalnej to można wszystko obiecać, wszystko negować bo za to nie bierze się odpowiedzialności.

  • Koscielny spostrzegawczy
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

   Donald ślubował swojej Małgorzacie(?, mogę mylić imię). I tej przysięgi pierw danej przed ludźmi, a parę lat temu przed Bogiem i ludźmi dotrzymuje! A rozwodzi się establishment pisowski, są dwie wdowy Gosiewskie, Kurski sobie załatwił z Jędraszewskim ponowny ślub, a eks panna Kaczyńska żyje już w trzecim, czy czwartym związku. Nie tylko Putin kpi sobie z traktatów i przysięgi.

  • anty leming spostrzegawczy
    Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

   Artykuł o Tusku a Ty wyjezdżasz o pisiorach.

  Soltys
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

  To już dawno przestał być kościół to jest mafia w czarnych sukienkach w dodatku zboczona.Ma mój głos.

  mieszkaniec
   Ponad miesiąc temu, 2022-05-21

  To są tematy zastępcze

kocham jarka
Żwirownia 1140 px