Rusza remont ratusza. Powstanie tu Pasłęckie Centrum Integracyjne.

dodał 2018-09-07
Rusza remont ratusza. Powstanie tu Pasłęckie Centrum Integracyjne.
Dziś rano burmistrz Wiesław Śniecikowski podpisał umowę z Markiem Domerackim z firmy Marbud na remont parteru wraz z antresolą w zabytkowym budynku ratusza przy ul. Chrobrego 7. Będzie to I etap prac, związanych z utworzeniem Pasłęckiego Centrum Integracyjnego.

 

W związku z trudnościami ze znalezieniem wykonawcy na całość zadania (remont i wyposażenie pomieszczeń), przedsięwzięcie podzielono na etapy. Pierwszy dotyczy robót budowlano-instalacyjnych, które firma Marbud wykona za nieco ponad 380 tys. zł. Zamówienie obejmuje remont pomieszczeń z przystosowaniem ich do obowiązujących przepisów, wydzielenie aneksu kuchennego na parterze budynku i wyposażenie wszystkich pomieszczeń w nowe instalacje elektryczne, sanitarne i teleinformatyczne. W pomieszczeniach znajdujących się na parterze planowana jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz usunięcie niewłaściwych powłok malarskich, współczesnych zniszczonych podłóg i posadzek, a także wykonanie okładziny drewnianej schodów i wymianę wewnętrznych parapetów okiennych. Termin zakończenia prac budowlano-instalacyjnych, zgodnie z zawartą umową, upływa 15 grudnia tego roku.

Centrum spotkań i lokalnych inicjatyw

Po wykonaniu remontu oraz późniejszym wyposażeniu pomieszczeń w niezbędne meble, sprzęt multimedialny, komputerowy, RTV i AGD będzie mogło rozpocząć tu swoją działalność Pasłęckie Centrum Integracyjne. Wstępne plany mówią o rozpoczęciu działalności wraz z początkiem sezonu urlopowego 2019. Centrum będzie wyposażone w stoły, krzesła i multimedia. Znajdzie się tu także sala szkoleniowo – konferencyjna, aneks kuchenny, kącik wypoczynkowy, recepcja, szatnia oraz zaplecze biurowe i sanitariaty.

Moim marzeniem było to, by zabytkowy ratusz ożył. Dawniej był wykorzystywany jako siedziba władz miejskich, dziś chciałbym, aby te pomieszczenia służyły mieszkańcom do celów integracyjnych – mówił burmistrz W. Śniecikowski podczas dzisiejszego podpisywania umowy.

Jak będzie funkcjonowało Pasłęckie Centrum Integracyjne? Kierownik referatu Edukacji, Promocji i Rozwoju Gminy Piotr Szczepkowski przyznał, że nie ma tu sztywnych założeń. Jest pewien zarys, który trzeba wypełnić treścią:

Przygotowując się do napisania tego projektu, wybraliśmy się do Morąga, gdzie w podobny sposób jest wykorzystywany ratusz. Także u nas ma to być miejsce otwarte, w którym organizacje społeczne mogą się spotykać i korzystać z tego, co będzie tu oferowane. Może to być miejsce spotkań, konferencji, warsztatów oraz ogólnego rozwoju działalności stowarzyszeń – mówił.

A trzeba przyznać, że problem braku miejsca spotkań dotyka większość stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Pasłęckie Centrum Integracyjne będzie zatem rozwiązywało ten kłopot. Być może uda się tu także zorganizować punkt informacji turystycznej. Burmistrz W. Śniecikowski dodał, że obiektem nadal będzie zarządzał Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pasłęku, ale sprawy, związane z prowadzeniem Pasłęckiego Centrum Integracyjnego zostaną powierzone stowarzyszeniu w ramach zadania publicznego. Burmistrz nie krył, że w tej roli widzi członków Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Obecna na spotkaniu prezes stowarzyszenia Helena Mendelewska zadeklarowała chęć współpracy przy tym projekcie.

Mamy też plany, związane z piętrem ratusza. Tam chcielibyśmy w przyszłości stworzyć miejsce pracy  komisji Rady Miejskiej. Radni mogliby także organizować tam spotkania z mieszkańcami – zapowiedział Burmistrz.

Dodajmy jeszcze, że zadanie związane z utworzeniem „Pasłęckiego Centrum Integracyjnego” realizowane będzie w latach 2018-2019 w ramach zawartej z Zarządem Województwa Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie umowy o dofinansowanie. Wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej została określona na kwotę 380 395,89 zł.

 

aw

 

0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Pytam   2018-09-08

Czy ta sprawa ma zdaje się drugie dno a ten III wiek to tylko przykrywka. Chyba, że się mylę to sorry!


#Pytam#Pytam  2018-09-09

coś dokładniej? Poza tym moje pytanie do burmistrza: dlaczego jedna organizacja ma być wywyższona i szczególnie traktowana ?? Jako zastępczyni ZBOWID ?


#No tak   2018-09-09

off topic: ""Dariusz Przywieczerski mówił o sobie, że jest Napoleonem polskiego biznesu. "" i skonczył w areszcie w zwiazku z miliardami z FOZZ. Każdy napoleon kończy w więzieniu, takie fatum .....


#Marcin   2018-09-07

W Polo pracuje bardzo niemiła pani na kasie. Coś jej się role pomyliły.


#Grab   2018-09-07

bravo wiesiek , tak trzymac


#Oldcopper1952   2018-09-07

Jak się za bardzo zintegrują,to może być niebezpiecznie,bo ulica o sporym ruchu samochodowym.


#Max   2018-09-07

To ta firma co balkony robi na Kopernika od maja ? Żałosne


#Osadnik   2018-09-07

Piękna idea , przyszłość dla młodzieży bardzo pozyteczna


#Rocco S   2018-09-07

kacik wypoczynkowy idealny na spotkanie z MILF-em


#Podpis   2018-09-07

Ktoś tu się chyba za dużo jodu nawdychał?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Koncert Świąteczny – przypominamy

Pozostało5 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza w środę 18 grudnia 2019 r. na koncert...