28 stycznia 2022 Walerego, Radomira, Tomasza
Reklama Heops

Ruszył proces w sprawie katastrofy Miga - 29

dodał Ponad miesiąc temu, 2021-12-01
Ruszył proces w sprawie katastrofy Miga - 29

W Bydgoszczy ruszył proces w sprawie katastrofy samolotu MiG-29, który rozbił się w 2018 r. pod Pasłękiem w woj. warmińsko-mazurskim. Przed sądem stanęło trzech byłych pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Mają być odpowiedzialni za wadliwe pierścienie zamontowane w samolotowych fotelach katapultowych. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Grozi im do pięciu lat więzienia.

W katastrofie myśliwca MiG-29 zginął pilot z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku kapitan Krzysztof Sobański. Pilot katapultował się, jednak nie doszło do oddzielenia się od fotela i otwarcia spadochronu. Według ekspertów przyczyną tego było zamontowanie nieprawidłowej części.

Na ławie oskarżonych zasiadło trzech byłych pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy: Grzegorz K., Jerzy D. oraz Zbigniew S. Odpowiadali oni za opracowanie i wdrożenie do produkcji części zamiennej fotela katapultowego - pierścienia ścinanego. Jego parametry, jak ustalono, znacznie odbiegały od oryginalnych. Wadliwe pierścienie zostały zamontowane w fotelach katapultowych w samolotach lotnictwa taktycznego Sił Powietrznych RP - wskazuje TVN24.

Prokuratura oskarża mężczyzn o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i w konsekwencji nieumyślne spowodowanie śmierci kpt. Krzysztofa Sobańskiego oraz o narażenie innych pilotów Sił Powietrznych RP na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub wystąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

info. onet.pl


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :ogrodowa

Komentarze

 • Bardzo
   Ponad miesiąc temu, 2021-12-01

  Szybko......

  • Tolek Banan Bardzo
    Ponad miesiąc temu, 2021-12-01

   Czego się spodziewałeś po prokuraturze niedojdy magistra zero

kocham jarka
nasza