25 stycznia 2022 Pawła, Miłosza, Elwiry
Reklama Heops

Spotkanie autorskie w pasłęckiej bibliotece

dodał 2021-09-14
Spotkanie autorskie w pasłęckiej bibliotece

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza w najbliższy wtorek, 14 września o godzinie 17:00, na spotkanie autorskie z regionalistą, dr. Tomaszem Glinieckim.

Podczas spotkania omawiana będzie najnowsza książka autorstwa T. Glinieckiego „Odciąć Prusy wschodnie!”, opisująca rosyjskie działania wojenne podczas operacji mławsko-elbląskiej w 1945 r. Oczywiście, nie zabraknie też akcentów dotyczących bezpośrednio naszych terenów: Pasłęka, Zielonki Pasłęckiej, terenów dawnego powiatu Preussisch Holland. Spotkanie w reżimie sanitarnym, obowiązują maseczki. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu tej jak i innych, wybranych publikacji.

Partnerami spotkania są: Wydawnictwo „Region” oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie

Dr Tomasz Gliniecki (ur. 1967) – historyk, pedagog, wieloletni dziennikarz prasowy i radiowy, były redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”. Jest autorem licznych działań popularyzujących przeszłość i budujących tożsamość, zwłaszcza regionalną – wystaw muzealnych, zajęć i wydarzeń kulturalnych, książek i artykułów prasowych, audycji radiowych i dokumentów filmowych. W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jako wicedyrektor koordynował prace w sferach edukacji i zbiorów. Obecnie pracuje w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wśród najważniejszych zainteresowań badawczych lokuje styk historii wojskowości z medioznawstwem – prezentację obrazów wojny w świetle propagandy oraz mitologizację zdarzeń militarnych i heroizację ich uczestników.

 

Wybrane pozycje autorstwa T. Glinieckiego:

 1. Odciąć Prusy Wschodnie!

 2. Elbląskie wodociągi wczoraj i dziś (współautor)

 3. Echa pancernego rajdu: propaganda wojenna i kreacja mitów wyzwoleńczych na podstawie operacji mławsko-elbląskiej Armii Czerwonej w 1945 roku

 4. Walki o Elbląg styczeń – luty 1945

 5. Walki Armii Czerwonej w delcie Wisły styczeń – maj 1945

 6. Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r. (współautor)

 7. Elbląskie okruchy XX wieku

 8. Elbląg czasów wojny: między fantazją a prawdą.

 9. Browar w Elblągu: tradycyjnie od 1872 roku (współautor)

 10. Garbusem

 11. Teatr w Elblągu (1975 – 2015)

 12. Tramwaje w Elblągu: 120 lat na torach

 


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :ratusz

Komentarze

 • czytelnik
   2021-09-15

  Gdzie można nabyć książkę i w jakiej cenie ?

kocham jarka
nasza