15 lipca 2019 Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Spotkanie pszczelarzy z Koła Bartnik

dodał 2014-04-28
Spotkanie pszczelarzy z Koła Bartnik

Wczoraj rano w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego obradowali pszczelarze z pasłęckiego Koła Bartnik. Podobne posiedzenia, w których zawsze uczestniczy burmistrz Wiesław Śniecikowski odbywają się co roku. To doskonała okazja do rozmów o problemach, z jakimi zmagają się pszczelarze oraz o obowiązujących trendach w ich fachu. Aktualnie  największym utrapieniem pszczelarzy z Pasłęka są podtrucia pszczół poprzez środki ochrony roślin. Okazuje się bowiem, że rolnicy nie zawsze dbają o to, by opryski stosować tylko w wyznaczonych porach. Przypominamy zatem, że używanie oprysków w dzień, może skutkować wstrzymaniem rolniczych dopłat. Dlatego też wszelkie przypadki łamania obowiązujących przepisów w tej kwestii powinny być zgłaszane odpowiednim służbom.

Mówiąc o ubiegłym roku pszczelarze wyrażali się pozytywnie – Miniony sezon był bardzo dobry, a zbiory były obfite – mówili podczas spotkania – Trzeba dodać, że Pasłęk i jego okolice to idealne miejsce dla pszczelarzy - dodali. Wspomnieli również o tym, że na naszym terenie najwięcej powstaje miodu lipowego. Pszczelarze pozytywnie ocenili też inicjatywę burmistrza W. Śniecikowskiego, który w tym roku podpisał z nimi umowę w myśl zadania publicznego na odtwarzanie zasobów pszczół i przeznaczył na ten cel 2 tys. zł z budżetu gminy – Urząd Miejski w Pasłęku współpracuje z pszczelarzami już 24 lata – mówił burmistrz W. Śniecikowski, który podkreślił, że to właśnie miód z Pasłęka stał się jednym z głównych produktów promocyjnych gminy – Podczas wizyt gości z zewnątrz w naszym mieście, zawsze daję im słoiczek miodu z pasłęckich pasiek i proszę mi wierzyć, że ten gest jest bardzo pozytywnie odbierany – przekonywał. Słoiki z miodem są oczywiście opatrzone herbem miasta. Podczas spotkania padło jeszcze kilka pomysłów, które w założeniu mają rozwijać pszczelarstwo.  Pszczelarze zastanawiali się nad tym, w jaki sposób przekonać młodych ludzi do swojej działalności i rozważali organizowanie na przykład pogadanek w szkołach. Poza tym członkowie Koła Bartnik przekonywali, że opieka nad ulami może stanowić część życia dla osób, które są już na emeryturze - W tej kwestii ważny jest nie tylko aspekt ekonomiczny, bo dla nas jest to rownież pasja - mówili. Pszczelarze zapowiedzieli także, że wezmą udział w obchodach jubileuszu 717-lecia miasta, jaki planowany jest na wrzesień tego roku. Miłym akcentem spotkania było wręczenie członkom koła odznak honorowych. Złote odznaki otrzymali: Roman Głuszyk, Tadeusz Maciuszonek, Jan Karlicki i Piotr Czyszejuk. Natomiast srebrne odznaki odebrali: Józefa Sokół, Mirosław Konczewski i Teofil Janaszek. Z kolei prezes koła Bartnik Bogdan Kusyk otrzymał najwyższe odznaczenie w postaci Statuetki pomnika ks. dr Jana Dzierżona, nadawane za szczególne, wybitne zasługi w działalności pszczelarskiej. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!
aw


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#ZIOMAL   2014-04-28

PANIE ROMKU WYJAŚNI PAN TĄ SPRAWĘ DO KOŃCA! TEN KTO TEGO SIĘ DOPUŚCIIŁ MUSI PANA KRZYWDY I SĄSIDÓW NAPRAWIĆ! PANA PSZCZOŁY NIC NIE WINNE ŻE W DZIEŃ PRYSKAŁ RZEPAK! MOŻE BYĆ TRUDNO ALE PO SZNURECZKU DO KŁĘBKA! A TO NIEDALEKA OKOLICA, KTOŚ WIDZIAŁ,SŁYSZAŁ????


#ZIOMAL   2014-04-28

CIEKAWE KTO W ROGAJNACH PSZCZÓŁKI POTRUŁ????RZEPACZEK W DZIEŃ SIĘ NIE PRYSKA!! A JEDEN TAKI PRZYKŁADNY ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA OPRYSKAŁ!!!


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

To nie Chicago ani New York

Pozostało6 dni

Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na koncert...


Artystyczne Lato 2019 - Korzuh

Pozostało41 dni

Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na koncert...


Gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej w Pasłęku

Pozostało61 dni

14 września w Pasłęckim Ośrodku Kultury wystąpią gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej....