22 października 2019 Halki, Filipa, Salomei

Spotkanie pszczelarzy z Koła Bartnik

dodał 2014-04-28
Spotkanie pszczelarzy z Koła Bartnik

Wczoraj rano w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego obradowali pszczelarze z pasłęckiego Koła Bartnik. Podobne posiedzenia, w których zawsze uczestniczy burmistrz Wiesław Śniecikowski odbywają się co roku. To doskonała okazja do rozmów o problemach, z jakimi zmagają się pszczelarze oraz o obowiązujących trendach w ich fachu. Aktualnie  największym utrapieniem pszczelarzy z Pasłęka są podtrucia pszczół poprzez środki ochrony roślin. Okazuje się bowiem, że rolnicy nie zawsze dbają o to, by opryski stosować tylko w wyznaczonych porach. Przypominamy zatem, że używanie oprysków w dzień, może skutkować wstrzymaniem rolniczych dopłat. Dlatego też wszelkie przypadki łamania obowiązujących przepisów w tej kwestii powinny być zgłaszane odpowiednim służbom.

Mówiąc o ubiegłym roku pszczelarze wyrażali się pozytywnie – Miniony sezon był bardzo dobry, a zbiory były obfite – mówili podczas spotkania – Trzeba dodać, że Pasłęk i jego okolice to idealne miejsce dla pszczelarzy - dodali. Wspomnieli również o tym, że na naszym terenie najwięcej powstaje miodu lipowego. Pszczelarze pozytywnie ocenili też inicjatywę burmistrza W. Śniecikowskiego, który w tym roku podpisał z nimi umowę w myśl zadania publicznego na odtwarzanie zasobów pszczół i przeznaczył na ten cel 2 tys. zł z budżetu gminy – Urząd Miejski w Pasłęku współpracuje z pszczelarzami już 24 lata – mówił burmistrz W. Śniecikowski, który podkreślił, że to właśnie miód z Pasłęka stał się jednym z głównych produktów promocyjnych gminy – Podczas wizyt gości z zewnątrz w naszym mieście, zawsze daję im słoiczek miodu z pasłęckich pasiek i proszę mi wierzyć, że ten gest jest bardzo pozytywnie odbierany – przekonywał. Słoiki z miodem są oczywiście opatrzone herbem miasta. Podczas spotkania padło jeszcze kilka pomysłów, które w założeniu mają rozwijać pszczelarstwo.  Pszczelarze zastanawiali się nad tym, w jaki sposób przekonać młodych ludzi do swojej działalności i rozważali organizowanie na przykład pogadanek w szkołach. Poza tym członkowie Koła Bartnik przekonywali, że opieka nad ulami może stanowić część życia dla osób, które są już na emeryturze - W tej kwestii ważny jest nie tylko aspekt ekonomiczny, bo dla nas jest to rownież pasja - mówili. Pszczelarze zapowiedzieli także, że wezmą udział w obchodach jubileuszu 717-lecia miasta, jaki planowany jest na wrzesień tego roku. Miłym akcentem spotkania było wręczenie członkom koła odznak honorowych. Złote odznaki otrzymali: Roman Głuszyk, Tadeusz Maciuszonek, Jan Karlicki i Piotr Czyszejuk. Natomiast srebrne odznaki odebrali: Józefa Sokół, Mirosław Konczewski i Teofil Janaszek. Z kolei prezes koła Bartnik Bogdan Kusyk otrzymał najwyższe odznaczenie w postaci Statuetki pomnika ks. dr Jana Dzierżona, nadawane za szczególne, wybitne zasługi w działalności pszczelarskiej. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!
aw


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#ZIOMAL   2014-04-28

PANIE ROMKU WYJAŚNI PAN TĄ SPRAWĘ DO KOŃCA! TEN KTO TEGO SIĘ DOPUŚCIIŁ MUSI PANA KRZYWDY I SĄSIDÓW NAPRAWIĆ! PANA PSZCZOŁY NIC NIE WINNE ŻE W DZIEŃ PRYSKAŁ RZEPAK! MOŻE BYĆ TRUDNO ALE PO SZNURECZKU DO KŁĘBKA! A TO NIEDALEKA OKOLICA, KTOŚ WIDZIAŁ,SŁYSZAŁ????


#ZIOMAL   2014-04-28

CIEKAWE KTO W ROGAJNACH PSZCZÓŁKI POTRUŁ????RZEPACZEK W DZIEŃ SIĘ NIE PRYSKA!! A JEDEN TAKI PRZYKŁADNY ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA OPRYSKAŁ!!!


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Klub Miłośników Poezji zaprasza

Pozostało14 dni

Klub Miłośników Poezji działający przy Bibliotece Publicznej w Pasłęku...


Przypominamy - Klub Miłośników Poezji zaprasza

Pozostało14 dni

Klub Miłośników Poezji działający przy Bibliotece Publicznej w Pasłęku...


IV Pasłęckie Biegi Niepodległości

Pozostało17 dni

8 listopada 2019 r. na Stadionie Miejskim im. Jana Pawła II w Pasłęku odbędą się IV...