22 września 2020 Tomasza, Maurycego, Joachima

Sybiracy

dodał 2020-02-26
Sybiracy

W Izbie Historycznej Biblioteki Publicznej w Pasłęku odbyło się spotkanie pt. „ Wspomnienia wywiezionych na Sybir”. Swoje wspomnienia z tego tragicznego okresu licznie zgromadzonej młodzieży przedstawili pasłęczanie, członkowie Koła Sybiraków w Pasłęku: Weronika Mazur, Anna Jarosz, Włodzimierz Wojczys i Bogdan Daniszkiewicz. Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczął się koszmar tysięcy Polaków. NKWD wyciągały z domów przedstawicieli polskiej inteligencji, osadników wojskowych, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju. Tylko podczas pierwszej zsyłki deportowano ponad 140 tys. Polaków. Łącznie Sowieci przeprowadzili cztery deportacje: drugą 12/13 kwietnia 1940, trzecią 28/29 czerwca 1940 i czwartą w maju 1941 roku. Według różnych źródeł do sowieckich łagrów trafiło około 650 tysięcy Polaków. W wyniku nieludzkiej katorżniczej pracy, głodu i chorób zmarł co trzeci zesłany. Dopiero w 1946 roku pozwolono zesłanym na powrót do ojczyzny.

ma

0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Pasłęcki obserwator   2020-02-26

Wy tu czepiacie się Marka Chrapana z jakąś obsesyjną manią a nie widzicie kto jest naszym prawdziwym wrogiem? Tym prawdziwym naszym wrogiem są ci, którzy bez oporów sprzedaliby nas Niemcom, czyli PO z Tuskiem na czele. Także ci pokroju Czarzastego, którzy bez oporu sprzedaliby nas Ruskim. A także ci, którzy chcą nas a zwłaszcza nasze dzieci zarazić zboczeństwem, sodomią i gomorią aby zniszczyć w nas zdrowe człowieczeństwo, odróżniające kobietę od mężczyzny i zaszczepić jakąś niszczycielską mieszanką nie wiadomo czego. Również międzynarodowe żydostwo, które pragnie nas zwyczajnie bandycko obrabować. To są nasi wrogowie a nie Marek Chrapan.


#We Fromborku brakuje miejsc czy jak#Pasłęcki obserwator  2020-02-27

Tobie obserwator już nić nie grozi. Dawno jesteś człekokształtnym stworem z rozumem oderwanym granatem i stety albo niestety musisz się z tym pogodzić.


#Pasłęcki obserwator#We Fromborku brakuje miejsc czy jak  2020-02-28

Zapewnie mieścisz się w jednej z klas naszych wrogów, których tu sklasyfikowałem i dlatego pleciesz takie bzdury. Wy już tacy jesteście, niestety.


#Gdzie byli rodzice   2020-02-26

Komuniści wywieźli ci rodzinę a ty na ochotnika poszedłeś im służyć w komuszej armii i utrwalać ustrój!


#Marek Chrapan   2020-02-26

Mieli i tak szczęście - przeżyli. Część mojego rodu mająca posiadłości po wschodniej stronie Dżwiny przekazana sowietom na podstawie "Traktatu Ryskiego", zniknęła bez wieści po za najmłodszym wychowankiem sowieckiego domu dziecka z wpojonym "sowietyzmem". Przysłany w roku 1946 do indoktrynowania w szkolach na terenie Brasławszczyzny po trzech miesiącach został zabrany z możliwości nawrócenia na właściwe tory rodzinne bowiem rodzina serdecznie nim się zaopiekowała.


#Xyz#Marek Chrapan  2020-02-26

ten jak zwykle pitoli od rzeczy


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności