7 lipca 2020 Cyryla, Estery, Metodego

Szóstka, trzymająca sztamę

dodał 2017-09-26
Szóstka, trzymająca sztamę
W 1992 roku Władysław Król założył kapelę podwórkową, która znana była jako kapela z Jelonek. Później grupa przyjęła nazwę Sztama, bo ci, którzy ją tworzyli trzymali się razem. Dziś, w kapeli jest trzech członków z pierwotnego składu. Pozostali gają tu od kilkunastu lat, tak jak Wiesław Nasiadko, który kieruje pasłęcką kapelą. Z okazji 25-lecia istnienia Kapeli Sztama zapytaliśmy go o początki zespołu, o sukcesy i plany na przyszłość.

Założycielem Sztamy był Władysław Król. Na przestrzeni lat zmieniali się członkowie zespołu, wcześniej grali tu: Henryk Adrych, Jerzy Kwiatkowski, Rafał Tyburski, Grzegorz Jundziłł, Józef Zarzycki i inni. Kiedy założyciel grupy postanowił wyjechać za granicę, potrzebna była osoba, która przejmie rolę kierownika zespołu. Został nim Wiesław Nasiadko.

Włodek chciał, by po jego wyjeździe kapela nadal funkcjonowała i tak już właśnie gramy przy Pasłęckim Ośrodku Kultury w obecnym składzie od 15 lat...

-mówi Wiesław Nasiadko, dodając, że ze starego składu w kapeli pozostał Witold Kosiorek, Henryk Dąbrowski i Jan Nowak. Później doszedł Zbigniew Szutkowski i Jerzy Mudry i tak powstała szóstka, trzymająca sztamę do dziś– Kapela Sztama. Od wielu lat kapela uczestniczy w różnych uroczystościach na terenie miasta i gminy Pasłęk, także bierze udział w festiwalach, imprezach masowych i przeglądach regionalnych i ogólnopolskich. Wykonuje przede wszystkim utwory własnej kompozycji i według własnych opracowań muzycznych. Na swoim koncie mają kilkadziesiąt nagród, dyplomów oraz wiele wyróżnień za działalność kulturalną.

 

25 lat kapeli

Podczas wrześniowych uroczystości , związanych z jubileuszem miasta, Kapela świętowała 25-lecie istnienia.

Szczerze mówiąc, to 25-lecie zespołu to sukces wielu osób, bo przez wile lat kierował nim Włodek Król i ta część historii należy do niego. Ja gram od kilkunastu lat, zatem na ten jubileusz zapracowaliśmy wspólnie – przyznaje kierownik W. Nasiadko.

Kapela Sztama, z racji tego, że działa przy Pasłęckim Ośrodku Kultury, organizuje próby w jednej z sal ośrodka: 

Mamy miejsce na spotkania, instrumenty są nasze własne. Czasem pojawiają się tylko problemy z organizacją czasu, bo z Pasłęka jestem ja, Heniek Dąbrowski, Zbyszek Szutkowki i Witek Kosiorek. Natomiast Janek Nowak jest z Elbląga, a Jurek Mudry z Morąga.

– wymienia W. Nasiadko i tłumaczy, że mimo wielu zaproszeń na przeglądy festiwalowe, fizycznie nie są w stanie z wszystkich skorzystać, a trzeba zaznaczyć, że na takich imprezach skład kapeli musi być stuprocentowy

–Graliśmy wielokrotnie w Piotrkowie trybunalskim, w Parczewie, mieliśmy nawet cały koncert w telewizji Trwam – wspomina kierownik kapeli – Zdarza się, że na takich przeglądach bywają kapele zawodowe, albo tzw. „łowcy nagród”, czyli grupy, które powstają na potrzeby występu na danym plebiscycie, a w ich skład wchodzą fachowcy, zatem rywalizacja wcale nie jest łatwa – przyznaje W. Nasiadko.

Ale najważniejszą nagrodą dla każdego artysty jest uznanie w oczach publiczności, a tego Kapeli Sztama można tylko pozazdrościć. Są rozpoznawalni, mają swój styl i fanów. Wyróżniają się także strojem, występują w kraciastych koszulach i ciekawych czapeczkach. Pan Wiesław przyznaje, że Sztama najbardziej znana jest na południu Polski, bo tam jest tradycja kapel, a miejski folklor kwitnie.

Mówią o nas Kapela Sztama znad morza, albo kapela krzyżakowa

śmieje się W. Nasiadko, wspominając wizyty na drugim końcu Polski. Imponująco wygląda też repertuar Kapeli, w sumie byli i obecni członkowie zespołu stworzyli przeszło 60 utworów, ale na koncertach grane są 33 piosenki, z czego najsłynniejszą jest sygnał, jaki pojawia się zawsze na początku ich występu „Bo nasza kapela od wielu lat…” – to znają wszyscy. W planach zespołu jest jeszcze nagranie płyty – tegoroczny jubileusz jest dobrą ku temu okazją. Tego życzymy pasłęckiej Kapeli Sztama!

 

aw

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Donos   2017-10-02

A ja wiem,chyba Basia L.


#Taki sobie tam   2017-09-28

Gratulacje dla zespołu .....a tak na marginesie.....POK-wski zespół folklorystyczny również w tym roku obchodzi 35-lecie swojego istnienia i również wypadałoby nagrać płytę...


#Ktosiek   2017-09-27

W Jelonkach ,w Jelonkach,kanał i równiny Najpiękniejsze tutaj,najpiękniejsze tutaj chłopcy i dziewczyny. Tekst i muzyka????? No właśnie .....czyja?????a może ktoś wie....


#"Tulipan"   2017-09-26

Pozdrawiam i życzę następnych lat współpracy w zgodzie i zrozumieniu.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności