18 lutego 2019 Szymona, Konstancji, Flawiana

Ta koperta ratuje życie

dodał 2018-04-20
Ta koperta ratuje życie
Koperta życia, czyli zbiór informacji o pacjencie, jego chorobach i przyjmowanych lekach to projekt mający na celu ochronę zdrowia seniorów i osób samotnych. W Pasłęku promocją akcji zajął się Uniwersytet Trzeciego Wieku. Podczas wczorajszego spotkania seniorzy dowiedzieli się m.in. jak wypełnić kartę, gdzie ją przechowywać oraz dlaczego jej posiadanie jest tak istotne dla służb ratunkowych.

 

Inicjatorką wprowadzenia akcji w Pasłęku jest pani prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Helena Mendelewska. To ona zaprosiła do współpracy przy promocji Karty życia władze miasta, M-GOPS, ratowników medycznych, policjantów i strażaków. Burmistrz Wiesław Śniecikowski mówił wczoraj, że problemy seniorów są bardzo ważne dla pasłęckiego samorządu. Stąd też wprowadzony niedawno pilotażowy program Teleopieki, który jest oparty jest o system w postaci przycisków, po ich uruchomieniu wysyłany jest sygnał SOS. Urządzenia lokalizacyjne umożliwia śledzenie miejsca przebywania podopiecznego. Cennym uzupełnieniem są urządzenia diagnostyczne, które dokonują na życzenie pomiarów różnych parametrów medycznych. Poza tym Burmistrz przypomniał, że gmina corocznie organizuje konkursy na realizację publicznych. PUTW od lat aktywnie pozyskuje środki na różnego rodzaju przedsięwzięcia i jeśli pojawi się nowy pomysł, można zastanowić się nad jego realizacją właśnie z tych środków.

 

Czym jest „koperta życia”?

Koperta to ułatwienie dla służb ratowniczych w przypadku, gdy nie ma kontaktu z pacjentem lub osoba wzywająca pomoc nie zna przebiegu leczenia osoby potrzebującej. Kopera życia znaleziona przez ratownika wezwanego do domu chorego w stanie zagrożenia życia, gdy właściciel koperty nie będzie w stanie samodzielnie udzielić informacji na temat swojego stanu zdrowia, chorób, przyjmowanych leków, stanowi nieocenioną pomoc dla lekarzy i ratowników medycznych. Pozwala służbom medycznym w szybki sposób zapoznać się z niezbędnymi informacjami o stanie zdrowia osoby chorej i podjąć szybkie działania ratujące życie. „Koperta życia” przechowywana jest zazwyczaj w lodówce, ale może to być też inne, widoczne miejsce. Dokument zawiera formularz (można go wypełnić samemu lub z pomocą pielęgniarki/ lekarza) z danymi chorego, historią choroby, listą zażywanych leków, uczuleniach, kontaktem do najbliższych członków rodziny, a także niezbędne informacje, które posłużą ratownikom w trakcie udzielania pomocy medycznej. Co ważne – informacje na karcie muszą być aktualizowane! Do karty można dołączyć ostatnie wyniki badać, wypis ze szpitala itp.

Dystrybucją kopert zajmie się Pasłęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku, koperty będzie można nieodpłatnie pobrać także w biurze interesanta w Urzędzie Miejskim, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, w przychodni oraz u policjantów.

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Spokojny   2018-04-20

Pożartować owszem można, ale pomysł dobry.


#Pytek#Spokojny  2018-04-21

Pożartować owszem można, ale pomysł dobry ---z tą metką z adresem?


#Magda   2018-04-20

Mnie przyszyli do odzieży metkę z adresem i jak się zgubie na Pasłęku to mam metkę od majtek pokazywać.


#Eee tam   2018-04-20

Wystarczy 100.


#Mikes   2018-04-20

W środku tej kartki musi być banknot 500 zł. Wtedy na pewno ratownik ją zobaczy.


#Ferdek   2018-04-20

Kopertę należy przykleić na SUPERGLUE do czoła bo ratownik raczej po domu nie będzie łazić i jej szukać. A w lodówce to ja piwo trzymam i serdle.


#Spokojny   2018-04-20

Pomysł jest dobry. Jeśli nie ma lepszego, ten trzeba stosować. Popieram, bo to może w skrajnym przypadku uratować komuś życie.


#Xd   2018-04-20

Zlikwidowano karetkę z lekarzem i teraz koperty życia będą ratowały życie!


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało9 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało11 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...


Recital na Dzień Kobiet

Pozostało20 dni

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 10 marca (niedziela) 2019 r. o...