3 czerwca 2020 Leszka, Tamary, Karola

Ubezpieczenie europejskie – czy polisa na życie obowiązuje za granicą?

dodał 2019-11-10
Ubezpieczenie europejskie – czy polisa na życie obowiązuje za granicą?

 

Przy wyjazdach zagranicznych niezwykle nurtującą kwestią są ubezpieczenia. Z pewnością wybierając się w takie podróże, trzeba się zabezpieczyć na poczet problemów zdrowotnych i innych niespodziewanych sytuacji. Na jaką ochronę można liczyć w Europie i czy opłaca się sięgać po dodatkowe polisy?

Ubezpieczenie europejskie na bazie karty EKUZ

Pamiętać, że posiadając ubezpieczenie zdrowotne w Polsce w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, taka polisa jest również obowiązująca w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów uwzględnionych w EFTA, a więc Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii. Korzystanie z takiego europejskiego ubezpieczenia jest możliwe na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), której szerzej przeczytasz na stronie https://ekuz.com.pl. Uprawnia ona do leczenia się za granicą w publicznych ośrodkach zdrowia, na takich zasadach jak obywatele danego kraju. Należy mieć jednak na uwadze, że zwykle nie zostaną pokryte wszystkie koszty leczenia czy transportu, więc warto wykupić oprócz tego dodatkowe ubezpieczenia turystyczne.

Karta EKUZ wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, po złożeniu odpowiedniego wniosku osobiście, drogą pocztową lub elektroniczną. Wyrobienie karty jest darmowe, natomiast okres jej obowiązywania jest określany indywidualnie, zależnie od danego przypadku – może być ona ważna od kilku dni, do kilku lat. Jeśli potrzebna Ci karta EKUZ np. w Opolu - sprawdź adres najbliższego NFZ.

Ubezpieczenia indywidualne

W ramach publicznej opieki zdrowotnej można liczyć na podstawową pomoc medyczną, lecz nie obejmuje ona wszystkich aspektów i często trzeba się też liczyć choćby z dość długim oczekiwaniem na zabiegi. Wiele osób posiadających wykupione ubezpieczenie na życie  zastanawia się, czy działa ona także poza granicami RP.

W przypadku większości firm ubezpieczeniowych odpowiedź będzie twierdząca i w razie zdarzeń poza granicami kraju, można liczyć odszkodowanie z tytułu NNW, czy uposażenia w razie śmierci ubezpieczonego. Warto jednak pamiętać, że przeznaczeniem takiej polisy nie jest ochrona ubezpieczeniowa podczas wyjazdu – kompleksową ochronę zdrowia i mienia, zapewniają natomiast dedykowane ubezpieczenia turystyczne. Takie ubezpieczenie zagraniczne oferowane jest przez większość towarzystw i może to być polisa wyłącznie na okres wyjazdu. Jej koszt zależy między innymi od wieku czy czasu oraz kierunku podróży.

Oprócz zdrowia, można jednak w ramach takiej polisy zabezpieczyć jeszcze pojazd czy wyposażenie, takie jak sprzęt sportowy. Zakres takiego ubezpieczenia ustala się indywidualnie z towarzystwem, dzięki czemu można zyskać pełną ochronę na czas wyjazdu zagranicznego.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności