24 września 2020 Gerarda, Ruperta, Tomiry

W Rychlikach już po dożynkach

dodał 2018-09-02
W Rychlikach już po dożynkach
Wczoraj mieszkańcy Rychlik bawili się na tradycyjnym święcie plonów. Uroczystości poprzedziła msza święta. Po niej, reprezentanci sołectw gminy Rychliki i ich goście przeszli w korowodzie na teren boiska, gdzie rozpoczęła się część oficjalna imprezy.

Nie każdy pierwszy września był tak radosny jak dzisiaj. To 1 września 79 lat wstecz zostało najechane wolne państwo polskie przez niemieckiego agresora. Później 17 września dołączył jeszcze jeden. To był trudny rok. Pamiętajmy dziś także o tych wydarzeniach – zaczął swoją przemowę wójt Henryk Kiejdo, nawiązując do wydarzeń z września 1939 roku.

Później mówił jeszcze o tym, że od lat czas dożynek jest okresem, kiedy mieszkańcy gminy spotykają się, by dziękować za zebrane plony i cieszyć się z zakończenia jednych z najcięższych prac w rolnictwie, jakimi są żniwa.

Dziś cieszymy się, że chleb, owoc ludzkiego trudu, ludzkich rąk, symbol sytości i pokory jest w dostatku w naszych domach… Ten rok nie był łaskawy dla rolników. Najpierw mieliśmy ulewne deszcze, później trudną porę siewu i upalne lato. Dziś to wszystko już za nami. Wieńce dożynkowe koronują naszą pracę, a my wierzymy, że tak jak w modlitwie Ojcze Nasz, tego chleba powszedniego nie zabraknie na stołach naszych rodzin, naszej gminy i naszej ojczyzny – mówił dalej wójt H. Kiejdo. 

Przekonywał także, że praca jest warunkiem koniecznym dla rozwoju, także w gminie. 

Tylko w tym roku oddaliśmy dwie drogi gminne do użytku mieszkańców. Jedna na osiedlu Podleśna, druga w miejscowości Powodowo. Wartość tych inwestycji to około 2 mln. zł. W listopadzie oddamy kolejną oczyszczalnię, tym razem w Barzynie. Wcześniej była w Rejsytach. Naprawiamy także świetlicę w Krupinie, modernizujemy świetlice w Kwietniewie, dofinansujemy remont kościołów, opracowujemy budowę oczyszczalni ścieków w Topolnie, Jonkowie, a jeszcze dochodzi do tego wydatkowanie funduszu sołeckiego… Tak jak rolnicy pracują, także pracujemy i my urzędnicy, bo chcemy aby osiedlały się tu nowe rodziny, żeby młodzież nie wyjeżdżała, a ci którzy wyjechali, by mieli do czego wracać, abyśmy byli dumni z miejsca, w którym mieszkamy – argumentował.

Odznaki honorowe i podziękowania

Miłym akcentem dożynek było wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa” . Otrzymali je: Maria Karbowska, Jolanta Białorucka, Czesław Gajdzis, Piotr Pastuszak, Zbigniew Rzymowski oraz Jan Hałajko. Specjalne podziękowanie otrzymał dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie Grzegorz Kierozalski (A w jego imieniu podziękowania te przyjął Zbigniew Przerwa). Wójt podziękował także przedstawicielce stowarzyszenia Miłośników Lasu, Łowiectwa i Czynnego Wypoczynku Natalii Galuba oraz paniom z terenu gminy Rychliki, które aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności: Iwonie Cichockiej, Małgorzacie Jurczak, Bożenie Dufka, Grażynie Pałyga, Magdalenie Pawłowskiej oraz Genowefie Dubień.

 

Najładniejsze wieńce, najciekawsze stoiska

W konkursie na najładniejszy wieniec zwyciężyło sołectwo Krupin-Kiersity, drugie miejsce zajęło sołectwo Dymnik, a trzecie – Jelonki. Wśród najciekawszych stoisk triumfował Dymnik, drugą pozycję zajęło sołectwo Krupin- Kiersity, trzecie miejsce przypadło Rychlikom, a czwarte – sołectwu Jelonki.

aw

 

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Rebe   2018-09-05

Oj taka jedna wesoła była chyba z Krupina samotna ładnie ubrana oj wesoła


#Mieszkaniec   2018-09-02

Taka bogata gmina z najlepszymi gusowskimi wskaźnikami z wójtem o donośnym głosie i z 15 solectwami a tylko trzy wieńce dożynkowe. Kiedyś to były dożynki., wieńców dużo, ludzi dużo.. No a teraz ławki puste, aż dziwne ze żadnych przedstawicieli z innych gmin i powiatu i województwa. A Cytrycki mówi ze nie ma przewodniczącego sejmiku a za chwile go wita , o co...


#Bartman   2018-09-02

Ale wstyd że pan wice starosta nie został przywitany nie ładnie panie wójcie


#Mieszkaniec#Bartman  2018-09-03

a po co pojechał , nie był zaproszony (tak się żalił ), a jak był to tylko jako zwykły mieszkaniec gminy. obrazić się nie mógł na gminę bo startuje w wyborach na wójta


#99999#  2018-09-03

Wiesz człowieku chociaż o czym piszesz . Dlaczego w oczy tego nie mówisz fałszywi zawsze pluć po kątach będą .


#żółcią waliło#Bartman  2018-09-02

To typowe kato-pisowskie zachowanie. Wstyd to mało - to haniebne zachowanie.


#Nick#  2018-09-04

PRL ci się marzy..... eh .... co za ludzie.... PRL miał ładne dożynki ale biedę w sklepach. Wolę "dziś" niż "kiedyś".


#Jagoda   2018-09-03

A tam zawsze marudzą. Żeby im złote kible postawić to i tak będzie źle. Dożynki super, w ten weekend było kilka w okolicy i wszędzie cienko tylko w Rychlikach fajnie. Znajomy robił objazd po imprezach i miał porównanie. Muza była różna, praktycznie dla każdego. I orkiestrowo i na ludowo, trochę folka i porządnego rocka. A do zabawy disco polo i dj, który dawał radę. A że sołectwa nie dopisały to tylko świadczy o braku zaangażowania ludzi. Organizator dał wszystko co trzeba - plac, scenę, konkursy z nagrodami, atrakcje i muzykę. Ja myślę, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej, że więcej stoisk będzie sołeckich no i wieńców.


#Rysik#Jagoda  2018-09-03

Co było super na dożynkach w Rychlikach??Chyba tylko to ,że była okazja się napić a wtedy to i bez muzyki można tańczyć.W Maldytach to były dożynki....


#DziadekE#  2018-09-03

co tam w Małdytach, przed wojną to dopiero były dożynki, oj panie nie to co tera, a jakie powodzenie miałem


#Saseklasek   2018-09-02

Pioneer widać dla zmyłki. Słuchawki lepiej klei się szarą taśmą no i wygląda lepij. Muzyka z laptopa a dokładniej Disco Polo z dysku.


#Ewa#Saseklasek  2018-09-03

Drogi znawco który pojęcia nie ma jak prowadzi się imprezy typu dożynki najpierw polecam dokładnie zapoznać się z terminem kontroler dj który współpracuje tylko z laptopem dwa na dozynkach nikt grać housu nie będzie bo to inny profil imprezy . Chłopak zagrał to co publiczność oczekiwała sama bawiłam się do końca jak i spora liczba osób koło mnie . Pozdrawiam zespoły super dożynki na plus szkoda tylko ze do 24


#Do Mieszkaniec   2018-09-02

Też jestem mieszkańcem Rychlik i jakoś trudno mi sobie przypomnieć dożynki gminne za czasów wójta Milewskiego. Tylko dożynki powiatowe w latach bodajże 90-tych . To dopiero za kadencji Kiejdy dożynki są co roku.


#Ja tu mieszkam#Do Mieszkaniec  2018-09-02

krótka pamiec...za Milewskiego były festyny dla mieszkanców i dozynki mimo,ze Gmina biedna była ...A za Kiejdy są dozynki bo musza być a jakie są to widac po frekwencji ...Nikt nie potrzebuje patrzeć na himery Wójta tego przywita, innego oleje....A gdzie atrakcje dla dzieci?


#Do Mieszkaniec#  2018-09-02

Chyba w Kwietniewie


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności