3 lipca 2022 Jacka, Anatola, Tomasza
Reklama Heops

W Rychlikach już po dożynkach

dodał 2018-09-02
W Rychlikach już po dożynkach
Wczoraj mieszkańcy Rychlik bawili się na tradycyjnym święcie plonów. Uroczystości poprzedziła msza święta. Po niej, reprezentanci sołectw gminy Rychliki i ich goście przeszli w korowodzie na teren boiska, gdzie rozpoczęła się część oficjalna imprezy.

Nie każdy pierwszy września był tak radosny jak dzisiaj. To 1 września 79 lat wstecz zostało najechane wolne państwo polskie przez niemieckiego agresora. Później 17 września dołączył jeszcze jeden. To był trudny rok. Pamiętajmy dziś także o tych wydarzeniach – zaczął swoją przemowę wójt Henryk Kiejdo, nawiązując do wydarzeń z września 1939 roku.

Później mówił jeszcze o tym, że od lat czas dożynek jest okresem, kiedy mieszkańcy gminy spotykają się, by dziękować za zebrane plony i cieszyć się z zakończenia jednych z najcięższych prac w rolnictwie, jakimi są żniwa.

Dziś cieszymy się, że chleb, owoc ludzkiego trudu, ludzkich rąk, symbol sytości i pokory jest w dostatku w naszych domach… Ten rok nie był łaskawy dla rolników. Najpierw mieliśmy ulewne deszcze, później trudną porę siewu i upalne lato. Dziś to wszystko już za nami. Wieńce dożynkowe koronują naszą pracę, a my wierzymy, że tak jak w modlitwie Ojcze Nasz, tego chleba powszedniego nie zabraknie na stołach naszych rodzin, naszej gminy i naszej ojczyzny – mówił dalej wójt H. Kiejdo. 

Przekonywał także, że praca jest warunkiem koniecznym dla rozwoju, także w gminie. 

Tylko w tym roku oddaliśmy dwie drogi gminne do użytku mieszkańców. Jedna na osiedlu Podleśna, druga w miejscowości Powodowo. Wartość tych inwestycji to około 2 mln. zł. W listopadzie oddamy kolejną oczyszczalnię, tym razem w Barzynie. Wcześniej była w Rejsytach. Naprawiamy także świetlicę w Krupinie, modernizujemy świetlice w Kwietniewie, dofinansujemy remont kościołów, opracowujemy budowę oczyszczalni ścieków w Topolnie, Jonkowie, a jeszcze dochodzi do tego wydatkowanie funduszu sołeckiego… Tak jak rolnicy pracują, także pracujemy i my urzędnicy, bo chcemy aby osiedlały się tu nowe rodziny, żeby młodzież nie wyjeżdżała, a ci którzy wyjechali, by mieli do czego wracać, abyśmy byli dumni z miejsca, w którym mieszkamy – argumentował.

Odznaki honorowe i podziękowania

Miłym akcentem dożynek było wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa” . Otrzymali je: Maria Karbowska, Jolanta Białorucka, Czesław Gajdzis, Piotr Pastuszak, Zbigniew Rzymowski oraz Jan Hałajko. Specjalne podziękowanie otrzymał dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie Grzegorz Kierozalski (A w jego imieniu podziękowania te przyjął Zbigniew Przerwa). Wójt podziękował także przedstawicielce stowarzyszenia Miłośników Lasu, Łowiectwa i Czynnego Wypoczynku Natalii Galuba oraz paniom z terenu gminy Rychliki, które aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności: Iwonie Cichockiej, Małgorzacie Jurczak, Bożenie Dufka, Grażynie Pałyga, Magdalenie Pawłowskiej oraz Genowefie Dubień.

 

Najładniejsze wieńce, najciekawsze stoiska

W konkursie na najładniejszy wieniec zwyciężyło sołectwo Krupin-Kiersity, drugie miejsce zajęło sołectwo Dymnik, a trzecie – Jelonki. Wśród najciekawszych stoisk triumfował Dymnik, drugą pozycję zajęło sołectwo Krupin- Kiersity, trzecie miejsce przypadło Rychlikom, a czwarte – sołectwu Jelonki.

aw

 

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :jeziorko

Komentarze

kocham jarka
Usługi Dźwigowe Pasłęk