15 sierpnia 2020 Napoleona, Stelii

Warsztaty z tworzenia pisanek

dodał 2019-04-26
Warsztaty z tworzenia pisanek

Stowarzyszenie Kultur Wschodniosłowiańskich im. Św. Cyryla i Metodego w Pasłęku, w związku z przyznaniem przez Burmistrza Pasłęka dr Wiesława Śniecikowskiego dofinansowania w kwocie 5000 zł, rozpoczęło realizację projektu pod nazwą Działania edukacyjne, kulturalne i społeczne na rzecz wzmocnienia pozycji mniejszości narodowych i grup etnicznych w życiu społecznym miasta i gminy Pasłęk.

W dniu 15 kwietnia 2019 dzieci i młodzież pasłęckich szkół oraz osoby dorosłe miały możliwość wziąć udział w warsztatach tworzenia pisanek. Zajęcia odbyły w Zespole Szkół Powszechnych w Pasłęku. W zajęciach uczestniczyło 40 osób. Pisanki malowano tradycyjną wschodniosłowiańską metodą, przy użyciu wosku pszczelego. Młodsze dzieci malowały pisanki kredkami świecowymi. Zajęcia prowadził oraz o metodzie tworzenia pisanek opowiadał młody utalentowany pasłęczanin Krzysztof Sosnowski, który talent i zamiłowanie do tego rodzaju sztuki przejął od swojej babci.


W zajęciach udział wzięły również członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pasłęku. Wspólne spędzenie czasu młodego i starszego pokolenia było doskonałą formą integracji.

Zadanie zostało współfinansowane ze środków Gminy Pasłęk.

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Sceptyk   2019-04-26

Nie mam nic przeciwko Ukraińcom, chcącym kultywować swoją tradycję. Tylko to powinno opierać się na zdrowych i jasnych zasadach. A tak nie jest. 1. Stowarzyszenie Kultur Wschodniosłowiańskich - po co ten kamuflaż, przecież tu chodzi tylko i wyłącznie o kulturę ukraińską. Czyżby się wstydzili swojej nacji a jeśli tak, to dlaczego? Mają coś na sumieniu? 2. Olsztyński ukraiński zespół muzyczny przyjął nazwę Enej. Przecież to ksywa wyjątkowo okrutnego ukraińskiego rezuna, Petro Olijnyka, który swoim polskim ofiarom odrąbywał siekierą głowy. Czy to przypadek, że z tysięcy możliwych, wybrali akurat taki? Coś to wszystko nie tak. Kilka osób potępia mnie za wzniecanie nienawiści wobec ducha winnych ukraińskich sąsiadów.


#Nivea#Sceptyk  2019-04-27

Jakie tradycje? Jaka to narodowość? Nigdy państwa nie mieli, zawsze pod butem silniejszego. Jak nie Polak to Rosjanin. Teraz zamiast kasę przeznaczyć na pomoc swojemu państwu ktore jest w stanie wojny to jaja malują. Tak zachowują się przedstawiciele narodowości? To Zwykł A mniejszość. Jak choćby Mazurzy czy Wielkopolanie, nie obrazajac ich.


#Żenada #Nivea  2019-04-29

Aleś Ty gamoń i to do kwadratu !!!


#Rektor#Sceptyk  2019-04-26

A to tylko jednemu psu na imię Azor???? Bzdury wypisujesz jakich mało .Enej to popularne imię wielu artystów. Nie pomyliłem się że judzisz! Nazwę stowarzyszenia wymyśliła rodowita Polka. Tą panią zapytaj o interpretację. Maleńki człowieczku wyłącz komputer bo siejesz nienawiść.


#Sceptyk#Rektor  2019-04-26

Napisałeś - judzisz - no to uważaj, bo siejesz nienawiść wobec plemienia Judy albo Judasza, który też był Żydem, co na jedno wychodzi, Czyli zwyczajnie antysemicisz. A poza tym włącz rozum, bo piszesz głupoty.


#Znajęcy się#Rektor  2019-04-26

Rodowita Polka powiadasz. A mało to ci u nas rodowitych Polek, niby wykształconych na tych nowoczesnych uczelniach, które nie mają zielonego pojęcia o historii najnowszej, bo ich tego nie uczono?


#Ityle#Rektor  2019-04-27

Może i imię wielu artystów, tylko że im odmówili wjazdu do Kanady przez to imię mordercy i faszysty


#Sceptyk#Sceptyk  2019-04-28

Pisząc "antysemicisz", pisałem ironicznie, bo Żydzi na wszystko, co im się nie podoba, mają bat antysemityzmu, czemu niestety wielu ulega. Co nie zmienia faktu, że usiłujesz usprawiedliwić coś, co usprawiedliwić się nie da.


#Sceptyk#Sceptyk  2019-04-26

Na Wołyniu Polacy też tak myśleli o swoich ukraińskich sąsiadach. Żyli jak sąsiedzi nawet się żenili, gdzie jedno z małżonków było narodowości ukraińskiej, drugie polskiej. Był spokój. Ale przyszedł odgórny rozkaz i sielanka się skończyła. Ukraiński sąsiad zaczął rżnąć polskiego sąsiada. Dlaczego większość ukraińska tak ochoczo posłuchała tego rozkazu z góry? Bo była też i uczciwa mniejszość ukraińska, która nie chciała nikogo rżnąć. Ale musiała to ukrywać, bo sama padłaby trupem z rąk swych ukraińskich ziomków. Ktoś powie - to był inny czas. Taki czas zawsze może się powtórzyć, nie ma nic stałego na tym świecie. Dzisiaj na Ukrainie szaleje kult UPA. Czy nie może on promieniować dalej? "Ostrożny zawsze ubezpieczony", trzymajmy się tej zasady.


#Andrzej #Sceptyk  2019-04-26

Idź do PZU. Porażka


#Pasłęczanin#Sceptyk  2019-04-27

Teraz na Ukrainie prezydentem został Żyd Zełeński, którego wspiera drugi Żyd Kołomojski, bardzo bogaty, który ma nawet swoje prywatne wojsko na Ukrainie. Premierem też jest Żyd, Hrojsman. Tak że UPA to raczej już przeszłość. Martwimy się i słusznie, że Żydzi chcą z nas w ramach rozbójniczego wymuszenia ściągnąć olbrzymi haracz i nasi ostatni prezydenci wraz z obecnym w jarmułkach na głowach obchodzą żydowskie święta - nie wiadomo jakim prawem - ale Ukraińcy mają znacznie gorzej. U nich Żydzi już otwarcie będą Ukrainą rządzić. No ale cóż, sami sobie takich wybrali.


#Marek Chrapan#Pasłęczanin  2019-04-28

Nie ma narodu ukraińskiego, tam jeszcze tysiąc lat temu była Chazaria i dzisiejsi "Ukraińcy" są zruszczonymi i spolonizowanymi potomkami Chazarów. Ruś rozgromiła Chazarię wywołującą ciągłe konflikty sąsiedzkie i rygorystycznie podporządkowała podbity naród rusyfikując znaczną część. Reszta rozpierzchła się uciekając przed rusyfikacją w kierunku zachodnim, m.inn. na ziemie polskie. Stąd też nieprzypadkowy wybór Chazarów na najwyższe stanowiska - jest porozumienie Israela z Ukrainą o przesiedlaniu się części Żydów z Israela na południowe (na razie) tereny "Ukrainy" - prawdopodobnie próba odtworzenia państwa chazarskiego.


#Ortofob   2019-04-28

przez doktora w skrócie po 'r" stawiamy kropkę. Czemu? Nie pytaj bo zbłaźnisz się do reszty.


#Pytam   2019-04-28

Ile w was sqrwysynki nienawiści? Jaka świnia w galopie was urodziła? Co te małe dzieci są winne. Zresztą ci to wu wypisują swoje bzdety też już są trzecim powojennym pokoleniem. Jakie tradycje chcecie pielęgnować? Jakie uczucia w sobie wzbudzać. Zeżre was ta nienawiść!


#Pytasz więc odpowiadam#Pytam  2019-04-28

Jesteś durniem, prostakiem, chamem, nienawistnikiem. Idź do cerkwi, wyspowiadaj się, legnij krzyżem i proś Boga o wybaczenie i miłosierdzie oraz o parę kropli oleju do głowy. Może to ostre słowa ale cóż mogę odpowiedzieć na taki Twój wpis?


#Sceptyk#Pytam  2019-04-28

Dziś jest Wielkanoc u grekokatolików i prawosławnych a ty akurat w taki uroczysty dla nich Dzień z pianą na ustach w wulgarnych słowach wykrzykujesz swoją nienawiść do Polaków, którzy pamiętają o niezwykłych okrucieństwa ich przodków. Widocznie jesteś potomkiem jakiegoś rezuna. Ja nie czuję nienawiści do Ukraińców, tylko uważam że zawsze należy pamiętać o przeszłości i pilnować, by nigdy się w podobnej postaci nie powtórzyła. Powiem więcej - w interesie naszym i Ukrainy powinniśmy ściśle współdziałać, bo nasz wspólny wróg - rosyjski imperializm (nie Rosja ale rosyjski PAŃSTWOWY instynkt zaborczy) zagraża nam jednakowo. Niestety, jak dotychczas, Ukraina tego nie rozumie, tak jak ty nie zrozumiałeś moich pierwszych wpisów. Żałosny jesteś z tą swoją bezrozumną nienawiścią.


#Ten obcy   2019-04-26

Ten Pasłęk i Ci co piszą --- od pisanki do Wołynia wy jesteście zdrowi ? Dzieciarnia maluje a Wy demony budzicie!!! Jaki jest tego cel czy może macie za mało pracy! Dla grekokatolików z okazji Świąt Wielkanocnych dużo przyjaciół by Razem świętowali wniebowstąpienie Pana.Alleluja.


#Koledzy i koleżanki #Ten obcy  2019-04-26

Wesołych świąt Wielkanocnych.


#Nick   2019-04-26

Przecież to polskie pisanki.


#Plastyczna #Nick  2019-04-26

Oj niestety nie. To nie są polskie pisanki. Nasze mają inny wzór wyjściowy. Zerknij do zapisów historycznych. Pozdrawiam miłego dnia.


#Dorota#Nick  2019-04-26

I super , że polskie czy ukraińskie .... ważne , że młodzież coś robi .


#Maria Anna#Nick  2019-04-26

zgadzam się to polskie pisanki


#Sceptyk   2019-04-26

W powyższym tekście padły dwa ważne stwierdzenia - "mniejszości narodowe " i "integracja". Z tych dwóch stwierdzeń - jak pokazała najnowsza historia - mniejszości narodowe wyszły nam bokiem, natomiast integracja okazała się zbawienna. Przykłady można by mnożyć. Jaki stąd wniosek? Nie wspierajmy na siłę mniejszości narodowych, niech się same starają jeśli czują taką potrzebę. Wspierajmy za to integrację, bo to w przyszłości wygasza etniczne konflikty.


#Anna Mari#Sceptyk  2019-04-26

Sceptyk jak nic jesteś nauczycielem ..... normalnie błysnąłeś . Wstyd


#Nick#Anna Mari  2019-04-26

Nie pomawiaj.


#Plastyk#Sceptyk  2019-04-26

A Ty nawet w malowaniu pisanek doszukujesz się podwójnego dna . Kiedy skończy się szukanie i grzebanie w nienawiści nawet w tak fajnej inicjatywie ??!!!. Mój wniosek wypływa tylko jeden - jesteś złym człowiekiem. A na marginesie umiesz malować pisanki ......polskie ??!!!


#Dorotka#Plastyk  2019-04-26

W jakiej nienawiści, co za brednie wypisujesz. Dopowiadasz sobie to, czego nie ma. Bądźmy racjonalni.


#Pasłęczanin #Sceptyk  2019-04-26

Czyli już po świętach wielkiej nocy . Dalej jadem i hejtami a co tam !!! Nie ważne , że dzieciarnia i młodzież się fajnie bawiła ! Jakie to żałosne !


#Nick#Pasłęczanin   2019-04-26

To przestań pluć. Sceptyk nic złego ani złośliwego nie napisał. Ty - napisałeś.


#Sceptyk#Pasłęczanin   2019-04-26

Żałosne jest to, że ludzie nie mają zdolności przewidywania, myślenia do przodu na lata.


#Pytam#Sceptyk  2019-04-26

Zaczyna się hejt na Ciebie. A czy nie jest tak, że Towarzystwo na początku miało także w statucie wzmocnienie pozycji gospodarczej? Ciekawe co to miało znaczyć.


#Cdn#Sceptyk  2019-04-26

A co wróżysz wojnę? Żenada


#Jestem za   2019-04-26

" Nie wspierajmy na siłę mniejszości narodowych, niech się same starają jeśli czują taką potrzebę. Wspierajmy za to integrację, bo to w przyszłości wygasza etniczne konflikty."


#Uniwersytet #Jestem za  2019-04-26

A kto na siłę wspiera ?!Jest Stowarzyszenie napisali projekt dostali zgodnie z prawem dotację. A tobie kto broni coś zrobić? Czy u nas będzie kiedyś normalnie? Żenada osoby które chcą zabłysnąć.


#Panie z przedszkola   2019-04-26

Talent zawsze idzie w parze !! Brawo dla naszego golfisty. Pozdrawiamy.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności