19 stycznia 2019 Henryka, Mariusza, Marty

Wieczór z książką

dodał Ponad 2 mieiące temu, 2018-11-07
Wieczór z książką
Wczoraj aktorzy Teatru Jaracza z Olsztyna zabrali pasłęcką publiczność w poetycko-muzyczną podróż po historii Polski, rozpoczynającą się w czasach zaborów. W rolach głównych spektaklu pt. „Słowo do wolności” wystąpiła Wiesława Szymańska, która jest również autorką scenariusza oraz Grzegorz Gromek, który w Pasłęku „przy stoliku” wystąpił po raz pierwszy.

 

Spotkanie z „teatrem wyobraźni” było częścią wczorajszego „Wieczoru z książką”, jaki zorganizowała pasłęcka biblioteka w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Czytelnicy tego dnia mogli poszperać w wystawionych na kiermaszu książkach, odnajdując wśród nich prawdziwe perełki oraz opowiedzieć o utworach, które są najbliższe ich sercu.

 

Przy stoliku ze „Słowem do wolności”

Wiesław Szymańska jest dobrze znana pasłęckiej publiczności jako doskonała aktorka. Swoją teatralną pasję uzupełnia także poprzez tworzenie tematycznych scenariuszy. „Słowo do wolności” jest właśnie jednym z nich. W. Szymańska zbudowała we wspomnianym spektaklu opowieść o drodze Polski ku niepodległości. W słuchowisku pojawiły się fragmenty tekstów m. in. Mickiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego, Rydla, Piłsudskiego, Hemara, Tuwima, Orzeszkowej, Baczyńskiego oraz Jana Pawła II, uzupełnione pieśniami Jacka Kaczmarskiego. Nostalgiczna podróż, zakończona we współczesnych czasach, zmusza do refleksji nie tylko w kontekście wydarzeń historycznych, ale i na temat, czym dziś jest patriotyzm. Całość nie jest nazbyt patetyczna, ale z pewnością pełna wzruszeń i prawdziwych emocji.

aw

0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Sigma   Ponad 2 mieiące temu, 2018-11-08

Czy tylko ja widzę na ostatnim zdjęciu te ceny? 3 zł za mapkę Pasłęka, która w urzędzie dają za darmo w biurze obsługi? 2 zł za folderów informacyjny o kanale elbląskim, w którym na ostatniej stronie jest napisane EGZEMPLARZ BEZPŁATNY?


#Marek Chrapan   Ponad 2 mieiące temu, 2018-11-07

Spektakl bardzo dobry niezależnie od rozumienia "Murów" (dla mnie rosną od 1990) ale Pani zapowiadająca spektakl delikatną aluzją "bardzo dobre drogi do Pasłęka, a więc Polska nie jest w ruinie" chciała przekierować na czas dzisiejszy. Droga Pani jest Pani doskonałą "zapowiadaczką" sztuk i niech się Pani tego trzyma. O sprawach gospodarczych to Pani nie ma zielonego pojęcia. Z Pani Olsztyna parędziesiąt tysięcy którzy mieli pracę na początku 1990 dzisiaj pałęta się po różnych krajach za chlebem, więc to nie ruina? Drogi to nie gospodarka, to tylko infrastruktura.


#Twoj fan#Marek Chrapan  Ponad 2 mieiące temu, 2018-11-08

chrapcio: te Robity to nie wioska tylko teren po lewej stronie drogi na Ornetę. Nie czisz bazy, wstyd mi za ciebie.


#Puck bez PiSu#Marek Chrapan  Ponad 2 mieiące temu, 2018-11-08

Komuszy sierżancie - stul pysk. Tobie potrzebne takie spotkania i taka wiedza - jak kur.ie majtki. Gdyby nie pieniądze z EU i tego co zrobiono do "drugiego najścia kartofla" - to byś łachmyto wozem konnym z kołami na żelaznych obręczach powoził. - Pojechali z twoimi kamratami ostro - np. w takim Pucku. Ale to dopiero początek. Będzie z wami jazda w wyborach do PE i wyborach do Sejmu. Trochę cierpliwości. P.S. - Jest nadzieja, że do tego czasu zameldujesz się już na Robitach.


#Marek Chrapan#Puck bez PiSu  Ponad 2 mieiące temu, 2018-11-08

Ciołku nieuświadomiony, "na Robitach" nigdy się "nie meldowałem" i "nie zamelduję się", od począku pobytu w tym regionie zameldowany jestem w Pasłęku. Jeżeli zabierasz głos to przynajmniej dowiedz się o kogo chodzi. Twoja "wiedza" o UE jest mniejsza od 1 klasy szkoły podstawowej - tzw. "dotacje" UE to tylko malutki (ok.1-1,5%) procent odszkodowania za zniszczony przemysł zbrodniczą umową "przedakcesyjną" bezprawnie podpisaną przez zbrodniarza L. Balcerowicza 16.12.1991 jako ustępującego WCe "premiera" - umowy której nie miał już prawa podpisywać. Ucz się bałwanie - co z Gdyni cię wy.......li?


# bengal#Marek Chrapan  Ponad 2 mieiące temu, 2018-11-08

Chrapan, zaśniedziały ..uju. Twoja semantyka przypomina czasy gen. Abakumowa i Smiersz. Tumanie - zobacz, kto od 1990 roku wygrywa w wybory w mieście Pasłęk. Debilu, obstaluj sobie 'dębową jesionkę' i zejdź z tego firmamentu... Krocze se umyj, bo wali z niego w Księżnie i okolicy...


#Bogdan dziaslo   Ponad 2 mieiące temu, 2018-11-07

a chrapan jak zwykle popisał sie durnota . cos nic nie ujadasz ,ze zakazali maszerować faszystom ?


#Nick   Ponad 2 mieiące temu, 2018-11-07

Biblioteka na medal!


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Zaproszenie na Jordan

Wydarzenie odddbyło się Dzisiaj 11:00 

Proboszcz parafii greckokatolickiej w Pasłęku ksiądz mitrat Andrzej Sroka zaprasza na...


20 stycznia 2019 r. w sali POK odbędzie się „Pasłęcki Koncert Noworoczny 2019”....


Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami na spektakl teatru...