23 sierpnia 2019 Apolinarego, Filipa

Z dzwonami przez wieki

dodał 2018-08-26
Z dzwonami przez wieki
Na carillonie można zagrać niemal wszystko. Udowodniła to Monika Kaźmierczak, która wczoraj wystąpiła przed pasłęcką publicznością z koncertem zatytułowanym „Z dzwonami przez wieki”.

 

Carillon według definicji musi mieć co najmniej 23 dzwony, na których można grać za pomocą specjalnej klawiatury oraz w trybie automatycznym. Na świecie funkcjonuje około 600 carillonów. W Polsce trzy takie instrumenty znajdują się w Gdańsku (na wieży kościoła św. Katarzyny, na wieży Ratusza Głównego Miasta i trzeci – mobilny, który wczoraj pojawił się w Pasłęku). Czwarty carillon wisi na Jasnej Górze. Wygrywa tylko melodie o charakterze religijnym w trybie automatycznym.
Mobilny carillon to 48 dzwonów zainstalowanych na przyczepie samochodowej. Instrumentalista ma do dyspozycji trzy klawiatury, którymi uruchamia poszczególne dzwony. Podczas wczorajszego koncertu Monika Kaźmierczak zaprezentowała aranżacje muzyki klasycznej, oryginalne utwory na carillon, ale też muzykę filmową.

Organizatorem wydarzenia było Elbląskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury, a carillon udostępniło Muzeum Nauki Gdańskiej.

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerzy: Warmińsko-Mazurska

 

Biblioteka Pedagogiczna im. K.Wojtyły, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne a patronat medialny sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

 

aw

 

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Pytanko   2018-08-27

Stary dziad, narodowy barłoga był?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Recital organowy w ramach VII Pasłęckiego Festiwalu Organowego

Pozostało1 dzień

  W najbliższą sobotę, 24 sierpnia 2019, o godz. 20:00 w pasłęckim kościele...


Artystyczne Lato 2019 - Korzuh

Pozostało2 dni

Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na koncert...


Gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej w Pasłęku

Pozostało22 dni

14 września w Pasłęckim Ośrodku Kultury wystąpią gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej....