22 stycznia 2020 Anastazego, Wincentego

Z dzwonami przez wieki

dodał 2018-08-26
Z dzwonami przez wieki
Na carillonie można zagrać niemal wszystko. Udowodniła to Monika Kaźmierczak, która wczoraj wystąpiła przed pasłęcką publicznością z koncertem zatytułowanym „Z dzwonami przez wieki”.

 

Carillon według definicji musi mieć co najmniej 23 dzwony, na których można grać za pomocą specjalnej klawiatury oraz w trybie automatycznym. Na świecie funkcjonuje około 600 carillonów. W Polsce trzy takie instrumenty znajdują się w Gdańsku (na wieży kościoła św. Katarzyny, na wieży Ratusza Głównego Miasta i trzeci – mobilny, który wczoraj pojawił się w Pasłęku). Czwarty carillon wisi na Jasnej Górze. Wygrywa tylko melodie o charakterze religijnym w trybie automatycznym.
Mobilny carillon to 48 dzwonów zainstalowanych na przyczepie samochodowej. Instrumentalista ma do dyspozycji trzy klawiatury, którymi uruchamia poszczególne dzwony. Podczas wczorajszego koncertu Monika Kaźmierczak zaprezentowała aranżacje muzyki klasycznej, oryginalne utwory na carillon, ale też muzykę filmową.

Organizatorem wydarzenia było Elbląskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury, a carillon udostępniło Muzeum Nauki Gdańskiej.

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerzy: Warmińsko-Mazurska

 

Biblioteka Pedagogiczna im. K.Wojtyły, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne a patronat medialny sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

 

aw

 

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Pytanko   2018-08-27

Stary dziad, narodowy barłoga był?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności