Reklama Heops

Z Panią Renatą

dodał 2019-04-02
Z Panią Renatą

Renate Marsch-Potocka młodszemu pokoleniu jest dzisiaj mało znana. Ale pokoleniu, które wzrastało po wielkich zmianach roku 1989, zmianach zwanych "transformacją ustrojową" - jest dobrze znana. Czytając w "Wikipedii" dowiadujemy się, że to dziennikarka niemiecka, której ojciec był leśniczym i w kwietniu 1945 r. został zastrzelony przez sowieckich żołnierzy. W 1952 r. jej rodzina przeniosła się z NRD do Berlina Zachodniego. W roku 1954 zdała maturę w Berlinie-Wannsee. Studiowała prawo na Wolnym Uniwersytecie Berlina a następnie, w czasie trzyletniego pobytu w Paryżu, rozpoczęła pracę dziennikarki. Od 1965 r. była związana z Niemiecką Agencją Prasową (dpa). W latach 1965-1970 i 1973-1996 była korespondentką dpa w Polsce, 1970-1973. W 1989 r. została wyróżniona niemiecką nagrodą dziennikarską im. Theodora Wolffa. Z czasów "późnego PRL-u" głośnym echem odbijały się pytania Renate Marsch-Potockiej, zadawane na tzw. konferencjach prasowych rzecznika rządu Jerzego Urbana, po których kończył on szybko konferencję, nie udzielając żadnej odpowiedzi !

Związek Renate Marsch-Potockiej z Polską zaznaczył się także jej małżeństwem (chociaż zakończonym rozwodem) z Władysławem Potockim. Na przełomie lat 80. i 90. była wraz z korespondentem AFP Bernardem Margueritte regularnym komentatorem bieżących wydarzeń w programie telewizyjnym "Bliżej świata" Jerzego Klechty i Grażyny Bukowskiej. Po przejściu na emeryturę w 1996 r. osiedliła się w Kosewie na Mazurach, gdzie działała na rzecz ochrony środowiska i rozwoju turystyki. Ma dwoje dzieci.

W 2013 r. postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za dawanie świadectwa prawdzie o sytuacji w Polsce w czasie stanu wojennego, za osiągnięcia w działalności dziennikarskiej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po kilkuletnim pobycie w pięknie położonym (między dwoma jeziorami) Kosewie, przeniosła się do Gałkowa, leżącego niedaleko Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, a więc w Puszczy Piskiej. Zamieszkała we wsi założonej przez staroobrzędowcówhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Renate_Marsch-Potocka - cite_note-1, do której jej syn Alexander relokował ze Sztynortu Wielkiego dawną leśniczówkę z majątku von Lehndorff'ów. To właśnie w niej otworzono klimatyczną restaurację, a na pierwszym piętrze uruchomiono bardzo interesujący "Salon Marion Gräfin von Dönhoff". Tak na marginesie: ówczesne władze pasłęckie mocno przespały temat stosownego upamiętnienia hrabiny Dönhoff w Kwitajnach, więc dzisiaj dziesiątki turystów odwiedza Gałkowo na Mazurach...

Renate Marsch-Potocki poznałem pod koniec ostatniej dekady XX w. w Pasłęku, gdzie na Zamku zorganizowano sesję naukową studentów architektury z Mainz i Łodzi na temat ewentualnej rewitalizacji pałacu w Słobitach. Nasza znajomość utrwaliła się podczas niezwykle ciekawego spotkania w domu Sławka i Emilii Duch w Kwitajnach, a następnie podczas konnego rajdu Tatjany hr. von Dönhoff z Niemiec do Kwitajn w 2005 r. Opis tego rajdu oraz zamieszczone do artykułu zdjęcie z domu Sławka i śp. Emilii, pochodzą z interesującego albumu wspomnianej Tatjany hr. von Dönhoff i Jo Röttger'a - "Weit ist der Weg nach Westen. Auf der Fluchtroute von Marion Gräfin Dönhoff" (Długa jest droga na Zachód. Śladami ucieczki Marion hr. Dönhoff).

Za każdym razem gdy przebywam na Mazurach, staram się wpaść do Gałkowa i porozmawiać z p. Renatą. Ona bardzo dobrze zna język polski i już dawno przyswoiła sobie polską gościnność. Dla grup niemiecko-języcznych p. Renate opowiada o ciekawych wątkach z życia "Czerwonej hrabiny" - we wzmiankowanym już "Salonie Marion von Dönhoff". Dzisiaj ma spore problemy ze wzrokiem, ale jest ciągle aktywna i jej obecność w Gałkowie jest dodatkowym magnesem ściągającym tam turystów.

Moje zdjęcie z p. Renate na stopniach leśniczówki-restauracji w Gałkowie pochodzi z 2016 r. Wyglądamy trochę "kloszardowato", ale mamy za to bardzo dobre humory.

Lech Słodownik

0
0
0

kocham jarka
Usługi Dźwigowe Pasłęk