7 grudnia 2021 Marcina, Ambrożego, Teodora
Reklama Heops

Zapraszamy do zwiedzania - ostatnie dni ekspozycji

dodał Ponad miesiąc temu, 2021-10-26
Zapraszamy do zwiedzania - ostatnie dni ekspozycji

Zbliża się koniec prezentacji w Izbie Historycznej wystawy „Preussisch Holland / Пройсишес-Холлянд / Pasłęk i okolice w roku 1945 w dokumentacji wojsk radzieckich”.

Wystawa, prezentowana od czerwca tego roku w Izbie Historycznej Biblioteki Publicznej w Pasłęku, jest czynna w dniach otwarcia biblioteki do piątku 29 października. Dotychczas Izbę odwiedziło ponad 1000 osób (od czerwca do dnia 25 października), które miało możliwość obejrzenia wystawy i pozostałych zbiorów. Aby jednak dać szansę po raz ostatni zobaczenia tej wystawy, zapraszamy Państwa wyjątkowo w sobotę 30 października w godzinach 14-17, wstęp wolny.

Po tym czasie będzie prezentowana w kilku innych miejscowościach regionu. Pasłęcka ekspozycja opracowana została dzięki wykorzystaniu archiwalnych materiałów z czasu II wojny światowej, a konkretnie radzieckiej dokumentacji wojskowej z okresu walk w okolicach Pasłęka pod koniec stycznia i na początku lutego 1945 r. Prace nad wystawą trwały prawie dwa lata. Ideą przewodnią wystawy jest ukazanie i zapoznanie odbiorców z tego typu źródłami, jakimi jest dokumentacji powstająca w trakcie walk lub tuż po nich.

Dokumenty, na których bazowano podczas przygotowywania ekspozycji są to zarówno raporty oddziałów uczestniczących w walkach, zbiorcze opracowania szczebla korpusu czy armii, mapy sztabowe i nie tylko. Znakomitym uzupełnieniem tego typu źródeł jest również dokumentacja nagrodowa żołnierzy radzieckich, dzięki której można poznawać więcej szczegółów ówczesnych wydarzeń.

Terytorialnie wystawa ogranicza się do terenów dawnego, przedwojennego powiatu i prezentuje wybrane miejsca i ich najbliższe okolice, m.in.: Pasłęk, Słobity, Młynary, Zielonka Pasłęcką, Krasin, Bielica, Rogajny, Gryżyna, Marianka, Krosno…

Wystawa zbudowana jest z 18 plansz w formie roll-upów, wydruku wielkoformatowego, gabloty oryginalną dokumentacją oraz mini aranżacji. Pierwszych (nie wliczając planszy początkowej) 14 plansz dotyczy działań wojennych, w tym np. rozkazów czy notek prasowych. Ostatnie trzy plansze dotyczą radzieckiej komendantury wojennej w Pasłęku i Młynarach oraz wybranych dokumentów czy raportów pierwszych polskich władz. Prezentowane są również oryginalne dokumenty, znajdujące się w Bibliotece Publicznej w Pasłęku, a dotyczące przekazania terenów powiatu przez władze radzieckie (komendantura) przedstawicielom władzy polskiej oraz, m.in. mapa Okręgu Mazurskiego z początku 1946.

Przy przygotowywaniu ekspozycji skorzystano z materiałów dostępnych w specjalistycznych portalach internetowych Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej oraz portalach korzystających czy powiązanych z nimi, materiału z Archiwum Państwowego w Olsztynie, zdjęcia ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zdjęcia z archiwum Wiesława Śliwki, zdjęcia ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Pasłęku.

Autor wystawy (opracowanie merytoryczne i graficzne): Piotr Adamczyk

Współpraca w opracowaniu graficznym: Antoni Adamczyk

Tłumaczenia: Jadwiga Seroka, Tomasz Rozenbajger, dr Joanna Szkolnicka, Andrzej Pągowski, Piotr Adamczyk

 


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :chrobrego

Komentarze

POMOC DROGOWA/ USŁUGI TRANSPORTOWE do 27 TON
kocham Jarka