31 października 2020 Urbana, Krzysztofa
Nomex 2019

Złamali kwarantannę, zostaną ukarani. Policjanci ostrzegają przed lekkomyślnością

dodał 2020-03-31
Złamali kwarantannę, zostaną ukarani. Policjanci ostrzegają przed lekkomyślnością

Dwóch mężczyzn z Elbląga odpowie za złamanie domowej kwarantanny. To wynik policyjnych kontroli z minionego weekendu. Tłumaczenia nie pomogły. Policjanci sporządzą wnioski do sądu. Kara może być bardzo dotkliwa. Sąd może orzec 5 tys złotych grzywny. Dodatkowo służby sanitarne, mogą nałożyć jeszcze większą karę administracyjną.

Pierwsza kontrola miała miejsce w piątek po południu. Poddany domowej kwarantannie 29-letni mężczyzna nie otwierał drzwi i nie odbierał telefonów. Okazało się, że poszedł na zakupy.
Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku 33-latka, który pomimo kwarantanny odwiedzał znajomych. Obydwie sytuacje będą rozpatrywane przez sąd.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Sąd z kolei może nałożyć grzywnę do 5 000 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

Jednocześnie policjanci apelują do dzieci i młodzieży o stosowanie się do zaleceń, w szczególności zaniechanie kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Odpowiedzialność za dzieci i młodzież spoczywa na rodzicach i opiekunach.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!


Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Xxx   2020-04-01

Zawsze myślałam duża wiekszość ludzi jest zła egoiztyczna widzca tylko swój czubek nosa dzis zmieniam zdanie to sa po prostu debi...co widac w sklepach w parkach i na ulicach myślą ze polcja będzie ich ścigać łapac zeby bez mózgi ni zarazili się i nie zabili swoich dzieci rodziców chodzą stadami po sklepie włażą na plecy nic ich nie jest w stanie przestraszyc ani zatrzymac cieszą się że udało im się oszukać policje złamać prawo .....


#Virus   2020-03-31

Jest też zakaz odwiedzania się a co niektórzy mają to w d... podam przykład budynek 7 na Westerplatte jest systematycznie odwiedzany przez "doborowe" towarzystwo imprezy praktycznie co noc. Dziwię się mieszkańcom że milczą, może by tak ktoś się tym zainteresował bo to zagraża nam wszystkim.


#Piotr W   2020-03-31

Jedno co przychodzi najłatwiej Rządzącym to uchwalanie obostrzeń i wprowadzaniu kar. Nic innego nie potrafią jeżeli chodzi o udzielenie pomocy. Nawet chyba nie mają wiedzy co oznacza słowo "Pomoc". Jakoś nikt nie wpadł na pomysł, że Naszego Społeczeństwa w obecnej chwili nie stać na utrzymywanie Rządu i Posłów. Czy nie należy obniżyć im wynagrodzeń tak jak to się słyszy o zmniejszaniu etatów, bądź zwolnieniach pracowników w Firmach.


#Qwerty   2020-03-31

Przestańcie gadać głupoty. U mnie w bloku gość miał kwarantanne wychodził sobie nawet policja nie przyjechała żeby go sprawdzić... śmiech na sali


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności
Żwirownia 1140 px
nasza2