12 grudnia 2017 Dagmary, Aleksandra, Ady

Aniołowo promuje Pasłęk i okolicę we Francji

dodał 2017-09-01

Od 22. do 28. sierpnia grupa reprezentująca Aniołowo przebywała w Bretanii, gdzie integrowała się z mieszkańcami Saint Thelo. W wyjeździe  udział wzięło 29 osób, w tym mieszkańcy gminy Pasłęk oraz przedstawiciele gmin: Elbląg z wójtem na czele, Milejewo i Młynary. Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo, wspierane przez sołtysa i radę sołecką. Głównym celem pobytu była integracja, rozwijanie kontaktów i współpracy. Uczestnicy projektu mieszkali w rodzinach bretońskich i jak tłumaczą – Misją była promocja w dziedzinie kulturowej, turystycznej i gospodarczej gminy Pasłęk oraz powiatu elbląskiego. Ważne było też pogłębienie wiedzy na temat działalności obszarów wiejskich z uwzględnieniem  różnic kulturowych oraz zdobywanie informacji o pracy instytucji różnych szczebli.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili gospodarstwo ekologiczne w Plessala, prowadzące bezpośrednią sprzedaż mięsa  wołowego oraz  fermę hodowli jeleni, danieli w Cleguerec, gdzie funkcjonuje gospoda. Byli też w Saint Gilles Vieux - najpiękniej ukwieconej miejscowości w Bretanii  i w Marche -najpiękniejszym mieście we Francji, położonym nad Atlantykiem. Przy okazji pobytu, reprezentacja Aniołowa miała też możliwość uczestniczenia w festiwalu Thelokalize, w dniu Polsko-Francuskim i podczas dożynek w Plougeunast. Podczas tych imprez zaprezentowała taniec polski i stroje regionalne oraz odśpiewała hymn państwowy. Poza tym pojawiło się też stoisko z naszymi, lokalnymi wyrobami i materiałami promocyjnymi. Były też warsztaty rękodzielnicze i zabawy animacyjne. Prezentacje wspólnie prowadzili partnerzy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pasłęku, członkowie Zespołu „Pasłęczanie”,  smerfy z Zalesia, przedstawiciele Sąp i Weklic oraz Węziny i Dłużyny.  Dzieci z Aniołowa zaprezentowały  wieczorny taniec z ogniem, który zrobił ogromne wrażenie na obecnych. Po tym występie padł pomysł by stworzyć międzynarodowy teatr ognia „ Angels in the fire” z udziałem dzieci polskich i francuskich, który uświetni  XIV Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie w lipcu 2018 r. Delegacja z Bretanii pojawi się z rewizytą w Polsce w dniach 12-18 lipca przyszłego roku. Ciekawym akcentem wizyty reprezentacji Aniołowa we Francji jest stworzona przez rzeźbiarzy z Polskiej Grupy Rzeźbiarskiej drewniana rzeźba, która stanęła w centralnym miejscu Saint Thelo. Ważnym akcentem pobytu we Francji było także złożenie kwiatów i zapalenie znicza w miejscu martyrologii w I’Hermitage Lorge, oddającym hołd partyzantom pomordowanym w czasie II wojny światowej.
Grupa reprezentacyjna Aniołowa przez kilka dni promowała pasłęcką ziemię poprzez taniec, stroje, muzykę a także prezentację na stoisku smaków lokalnych specjałów i sposoby wykonywania pamiątek wioski tematycznej.  Przekazała też liczne pamiątki, materiały promocyjne i wyroby lokalne we wszystkich odwiedzanych miejscach. Szczególnym powodzeniem cieszyły się kalendarze z Aniołowa i okolic. Kolejnym punktem pobytu była wizyta w Merostwie Saint Thelo oraz w Centrum Europejskim i Radzie Departamentalnej w Saint  Brieuce  /województwo/.  Delegacja została przyjęta w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej  w Paryżu. Co ciekawe Stowarzyszenie „Aniołowo” rozpoczyna starania o  patronat honorowy partnerstwa „ANIOTHELO” przez ambasadora RP.


Zadanie objęli patronatem honorowym Burmistrz Pasłęka i Starosta Elbląski, a jego realizacja wspierana była ze środków Gminy Pasłęk, Zarządu Powiatu Elbląskiego i Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego.  Pomocy udzielili: Gmina Elbląg i Milejewo oraz Ubezpieczenia Stanisław Jasina, Hurtownia Paliw Pamax, Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z/s w Pasłęku, Sklep Mięsny Ryszard Koroblewski oraz właściciel firmy przewozowej Antoni i Danuta Woźny z Pieniężna.  Koszt zadania to około 35 tysięcy złotych.
Wsparcie Teatru ognia  dofinansowano z programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 2.


Kontakty  są przykładem dla innych, jak przez aktywność mieszkańców można wymieniać dobre praktyki i poszukiwać inspiracji do dalszego działania. Projekt służy integracji europejskiej oraz rozwijaniu kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Ponad to przyczynia się do promocji obszaru pod względem kulturowym, turystycznym i gospodarczym..
Przygotowała Halina Cieśla


0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Podpis   2017-09-01

Cały artykuł można streścić w dwóch słowach - d.. przewieść.


#Coś tu nie halo   2017-09-01

Najgorsze jest to że zespół PASŁĘCZANIE nic o niczym nie wie, nikt z zespołem na temat promowania Pasłęka nie rozmawiał.Ktoś tu kłamie,wstyd.


#Wyborca   2017-09-01

Dokładnie. Relacja jak z wycieczki do Związku Radzieckiego. Dawno większych głupot nie czytałem. Tu cytat:,, Misją była promocja w dziedzinie kulturowej, turystycznej i gospodarczej gminy Pasłęk oraz powiatu elbląskiego,, Naprawdę, wy do PiS-u się w komplecie nadajecie. Czy my mówimy o tym samym Aniołowie za torami z dziurawą drogą. Rewizyta w 12-18 lipca. Strach pomyśleć co by to było, gdyby była niezapowiedziana i przysłowiowej trawy nie zdążyliby pomalować.


#Wyborca   2017-09-01

Do coś tu nie halo. A ty myślisz, że mieszkańcy Aniołowa coś o tym wiedzieli albo pojechali. Aniołowo to taki nasz Miś, Miś na miarę naszych możliwości i oczekiwań. Zobacz, na potrzeby Aniołowa nawet ambasadora we Francji w końcu powołali:))) Za pieniądze które wydają na tego Misia, porządną drogę by już dawno wybudowali. No tak ale oni zaraz będą swoje, a wy wiecie co my robimy tym Misiem, otwieramy oczy niedowiarkom....


#Akbar   2017-09-01

promowali to araby przyjado??


#J.D.   2017-09-01

do Wyborcy, też jestem fanką MISIA, pozdrawiam.


#Byłem i widziałem   2017-09-01

Bądźmy szczerzy fajnie że to aniołowi jest aktywne proboje coś tam na wiosce robić ale tam nie ma żadnych atrakcji żeby przyjeżdżać , ani gór , wody a nawet jebitnej puszczy :)


#Podpis   2017-09-01

Straszna integracja! Czy w Pasłęku choć jedna osoba mówi po francusku? Nic tak nie integruje załogi jak wspólne rzyganie.


#Podpis   2017-09-01

Wielki wstyd dla prowadzących zespół Pasłęczanie,jak można było nie konsultować tego faktu z zespołem, przecież dzięki temu zespołowi oni mają pracę, zrobili z tego wielką tajemnice,ważne że oni pojechali,żenada.


#Podpis   2017-09-01

A Macronie i tak ma wszystko w du...ie nawet takie Aniolowo


#Podpis   2017-09-01

Komentarze pokazują przykład jak skłócić środowisko, zespół: tu wyrwać jednego, tam drugiego, czyli jeden na jeden i wtedy my rządzimy. Stara sprawdzona metoda.


#Jury d appel   2017-09-01

Kto murzyna ma, u tego murzyn gra!


#Podpis   2017-09-01

Jest też takie przysłowie, murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść.


#Wyborca   2017-09-02

Tak się przyglądam zdjęciom, i z tego nr 11 wynika, że Francuzów nauczyliśmy nie tylko jeść widelcem, ale i nowocześnie prać. Koniecznie w stroju ludowym. Z braku miejscowych tradycji, może to być mieszanka łowicko - krakowska. Pozdrawiam fankę Misia. Miś wiecznie żywy :)


#Zniesmaczony   2017-09-02

Na 720-lecie Pasłęka wystawia się obcy zespół SZUWARY zamiast swój zespół Pasłęczanie,przecież to właśnie oni powinni promować swoje miasto ale ktoś chce sobie zrobić reklamę,ciekawe czy też za free.


#Dodatek do expresu   2017-09-04

Nie wiecie co zrobić wypie.....yć tych waszych instruktorów skoro są nieuczciwi ,nie ma ludzi nie zastąpionych.


#Obserwator   2017-09-04

Do roboty nie ma komu, ale do bicia piany... proszę ilu chętnych. Ludzie w Aniołowoe coś robią, dbają o wieś, sa przykładem do naśladowania. Widać że niektórych czytających zazdrość ściska. Trudno, trzeba sobie z własną goryczą poradzić. Proponuję w swojej wsi napisać projekt, zaprosić gości, wyjechać z wizytą, podjąc wyzwanie. Przykre, że ludzie którzy od lat pracują na swoje dobre imię i promują naszą gminę muszą znosić takie komentarze. Współczuję zazdrośnikom, podziwiam Aniołowo!!!


#Zespół PASŁĘCZANIE   2017-09-05

Halinko.....gratuluję....jesteś wielka w tym co robisz,dajesz przykład innym że warto robić coś pożytecznego...SZACUN.


#żyleta   2017-09-08

No właśnie ,kłamstwo ma zawsze krótkie nóżki i za kłamstwo i krętactwo trzeba będzie zapłacić.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Zygmunta...


17 grudnia 2017 roku odbędzie się w Perfect Pubie przy ul. Wiśniowej w Pasłęku...


Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza na kolejne z zaplanowanych na grudzień...