22 września 2018 Tomasza, Maurycego, Joachima

Aniołowo promuje Pasłęk i okolicę we Francji

dodał 2017-09-01
Aniołowo promuje Pasłęk i okolicę we Francji

Od 22. do 28. sierpnia grupa reprezentująca Aniołowo przebywała w Bretanii, gdzie integrowała się z mieszkańcami Saint Thelo. W wyjeździe  udział wzięło 29 osób, w tym mieszkańcy gminy Pasłęk oraz przedstawiciele gmin: Elbląg z wójtem na czele, Milejewo i Młynary. Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo, wspierane przez sołtysa i radę sołecką. Głównym celem pobytu była integracja, rozwijanie kontaktów i współpracy. Uczestnicy projektu mieszkali w rodzinach bretońskich i jak tłumaczą – Misją była promocja w dziedzinie kulturowej, turystycznej i gospodarczej gminy Pasłęk oraz powiatu elbląskiego. Ważne było też pogłębienie wiedzy na temat działalności obszarów wiejskich z uwzględnieniem  różnic kulturowych oraz zdobywanie informacji o pracy instytucji różnych szczebli.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili gospodarstwo ekologiczne w Plessala, prowadzące bezpośrednią sprzedaż mięsa  wołowego oraz  fermę hodowli jeleni, danieli w Cleguerec, gdzie funkcjonuje gospoda. Byli też w Saint Gilles Vieux - najpiękniej ukwieconej miejscowości w Bretanii  i w Marche -najpiękniejszym mieście we Francji, położonym nad Atlantykiem. Przy okazji pobytu, reprezentacja Aniołowa miała też możliwość uczestniczenia w festiwalu Thelokalize, w dniu Polsko-Francuskim i podczas dożynek w Plougeunast. Podczas tych imprez zaprezentowała taniec polski i stroje regionalne oraz odśpiewała hymn państwowy. Poza tym pojawiło się też stoisko z naszymi, lokalnymi wyrobami i materiałami promocyjnymi. Były też warsztaty rękodzielnicze i zabawy animacyjne. Prezentacje wspólnie prowadzili partnerzy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pasłęku, członkowie Zespołu „Pasłęczanie”,  smerfy z Zalesia, przedstawiciele Sąp i Weklic oraz Węziny i Dłużyny.  Dzieci z Aniołowa zaprezentowały  wieczorny taniec z ogniem, który zrobił ogromne wrażenie na obecnych. Po tym występie padł pomysł by stworzyć międzynarodowy teatr ognia „ Angels in the fire” z udziałem dzieci polskich i francuskich, który uświetni  XIV Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie w lipcu 2018 r. Delegacja z Bretanii pojawi się z rewizytą w Polsce w dniach 12-18 lipca przyszłego roku. Ciekawym akcentem wizyty reprezentacji Aniołowa we Francji jest stworzona przez rzeźbiarzy z Polskiej Grupy Rzeźbiarskiej drewniana rzeźba, która stanęła w centralnym miejscu Saint Thelo. Ważnym akcentem pobytu we Francji było także złożenie kwiatów i zapalenie znicza w miejscu martyrologii w I’Hermitage Lorge, oddającym hołd partyzantom pomordowanym w czasie II wojny światowej.
Grupa reprezentacyjna Aniołowa przez kilka dni promowała pasłęcką ziemię poprzez taniec, stroje, muzykę a także prezentację na stoisku smaków lokalnych specjałów i sposoby wykonywania pamiątek wioski tematycznej.  Przekazała też liczne pamiątki, materiały promocyjne i wyroby lokalne we wszystkich odwiedzanych miejscach. Szczególnym powodzeniem cieszyły się kalendarze z Aniołowa i okolic. Kolejnym punktem pobytu była wizyta w Merostwie Saint Thelo oraz w Centrum Europejskim i Radzie Departamentalnej w Saint  Brieuce  /województwo/.  Delegacja została przyjęta w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej  w Paryżu. Co ciekawe Stowarzyszenie „Aniołowo” rozpoczyna starania o  patronat honorowy partnerstwa „ANIOTHELO” przez ambasadora RP.


Zadanie objęli patronatem honorowym Burmistrz Pasłęka i Starosta Elbląski, a jego realizacja wspierana była ze środków Gminy Pasłęk, Zarządu Powiatu Elbląskiego i Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego.  Pomocy udzielili: Gmina Elbląg i Milejewo oraz Ubezpieczenia Stanisław Jasina, Hurtownia Paliw Pamax, Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z/s w Pasłęku, Sklep Mięsny Ryszard Koroblewski oraz właściciel firmy przewozowej Antoni i Danuta Woźny z Pieniężna.  Koszt zadania to około 35 tysięcy złotych.
Wsparcie Teatru ognia  dofinansowano z programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 2.


Kontakty  są przykładem dla innych, jak przez aktywność mieszkańców można wymieniać dobre praktyki i poszukiwać inspiracji do dalszego działania. Projekt służy integracji europejskiej oraz rozwijaniu kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Ponad to przyczynia się do promocji obszaru pod względem kulturowym, turystycznym i gospodarczym..
Przygotowała Halina Cieśla


0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#żyleta   2017-09-08

No właśnie ,kłamstwo ma zawsze krótkie nóżki i za kłamstwo i krętactwo trzeba będzie zapłacić.


#Zespół PASŁĘCZANIE   2017-09-05

Halinko.....gratuluję....jesteś wielka w tym co robisz,dajesz przykład innym że warto robić coś pożytecznego...SZACUN.


#Obserwator   2017-09-04

Do roboty nie ma komu, ale do bicia piany... proszę ilu chętnych. Ludzie w Aniołowoe coś robią, dbają o wieś, sa przykładem do naśladowania. Widać że niektórych czytających zazdrość ściska. Trudno, trzeba sobie z własną goryczą poradzić. Proponuję w swojej wsi napisać projekt, zaprosić gości, wyjechać z wizytą, podjąc wyzwanie. Przykre, że ludzie którzy od lat pracują na swoje dobre imię i promują naszą gminę muszą znosić takie komentarze. Współczuję zazdrośnikom, podziwiam Aniołowo!!!


#Dodatek do expresu   2017-09-04

Nie wiecie co zrobić wypie.....yć tych waszych instruktorów skoro są nieuczciwi ,nie ma ludzi nie zastąpionych.


#Zniesmaczony   2017-09-02

Na 720-lecie Pasłęka wystawia się obcy zespół SZUWARY zamiast swój zespół Pasłęczanie,przecież to właśnie oni powinni promować swoje miasto ale ktoś chce sobie zrobić reklamę,ciekawe czy też za free.


#Wyborca   2017-09-02

Tak się przyglądam zdjęciom, i z tego nr 11 wynika, że Francuzów nauczyliśmy nie tylko jeść widelcem, ale i nowocześnie prać. Koniecznie w stroju ludowym. Z braku miejscowych tradycji, może to być mieszanka łowicko - krakowska. Pozdrawiam fankę Misia. Miś wiecznie żywy :)


#Podpis   2017-09-01

Jest też takie przysłowie, murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść.


#Jury d appel   2017-09-01

Kto murzyna ma, u tego murzyn gra!


#Podpis   2017-09-01

Komentarze pokazują przykład jak skłócić środowisko, zespół: tu wyrwać jednego, tam drugiego, czyli jeden na jeden i wtedy my rządzimy. Stara sprawdzona metoda.


#Podpis   2017-09-01

A Macronie i tak ma wszystko w du...ie nawet takie Aniolowo


#Podpis   2017-09-01

Wielki wstyd dla prowadzących zespół Pasłęczanie,jak można było nie konsultować tego faktu z zespołem, przecież dzięki temu zespołowi oni mają pracę, zrobili z tego wielką tajemnice,ważne że oni pojechali,żenada.


#Podpis   2017-09-01

Straszna integracja! Czy w Pasłęku choć jedna osoba mówi po francusku? Nic tak nie integruje załogi jak wspólne rzyganie.


#Byłem i widziałem   2017-09-01

Bądźmy szczerzy fajnie że to aniołowi jest aktywne proboje coś tam na wiosce robić ale tam nie ma żadnych atrakcji żeby przyjeżdżać , ani gór , wody a nawet jebitnej puszczy :)


#J.D.   2017-09-01

do Wyborcy, też jestem fanką MISIA, pozdrawiam.


#Akbar   2017-09-01

promowali to araby przyjado??


#Wyborca   2017-09-01

Do coś tu nie halo. A ty myślisz, że mieszkańcy Aniołowa coś o tym wiedzieli albo pojechali. Aniołowo to taki nasz Miś, Miś na miarę naszych możliwości i oczekiwań. Zobacz, na potrzeby Aniołowa nawet ambasadora we Francji w końcu powołali:))) Za pieniądze które wydają na tego Misia, porządną drogę by już dawno wybudowali. No tak ale oni zaraz będą swoje, a wy wiecie co my robimy tym Misiem, otwieramy oczy niedowiarkom....


#Wyborca   2017-09-01

Dokładnie. Relacja jak z wycieczki do Związku Radzieckiego. Dawno większych głupot nie czytałem. Tu cytat:,, Misją była promocja w dziedzinie kulturowej, turystycznej i gospodarczej gminy Pasłęk oraz powiatu elbląskiego,, Naprawdę, wy do PiS-u się w komplecie nadajecie. Czy my mówimy o tym samym Aniołowie za torami z dziurawą drogą. Rewizyta w 12-18 lipca. Strach pomyśleć co by to było, gdyby była niezapowiedziana i przysłowiowej trawy nie zdążyliby pomalować.


#Coś tu nie halo   2017-09-01

Najgorsze jest to że zespół PASŁĘCZANIE nic o niczym nie wie, nikt z zespołem na temat promowania Pasłęka nie rozmawiał.Ktoś tu kłamie,wstyd.


#Podpis   2017-09-01

Cały artykuł można streścić w dwóch słowach - d.. przewieść.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Burmistrz Pasłęka oraz Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na otwarcie...


We wtorek 25 września o godz. 12.00, podczas ślubowania przedszkolaków, oficjalnie...


Spektakl dla dzieci

Pozostało5 dni

Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki w Pasłęku zaprasza wszystkie dzieci i...