19 sierpnia 2018 Boleslawa, Juliana

Konferencja na podsumowanie badań wokół zamku

dodał 2017-08-09
Konferencja na podsumowanie badań wokół zamku

Prace archeologiczne przy pasłęckim zamku dobiegają końca. Jak już wcześniej informowaliśmy, przesunięcie wykopu pozwoliło na odkrycie muru gotyckiego o układzie równoległym do ściany zamkowej. Nie znaleziono jednak śladów tunelu, o którym mówiło się już w ubiegłym roku, po przeprowadzonych wówczas badaniach. Dziś wiemy, że dziewiętnastowieczna przebudowa murów miejskich spowodowała zamknięcie starej fosy murem, który obecnie przebiega po linii wschód-zachód, pomiędzy wieżą a budynkiem plebanii. Fosa, której funkcja stała się zbędna została w dużej mierze wtedy zasypana. Z kolei pierwotny mur został całkowicie zasypany dopiero po drugiej wojnie światowej.

Podczas wykopów na obszarze pomiędzy murem a ścianą zamku znaleziono nienaruszone poziomy użytkowe, które można datować na około XVI-XVII wiek. Dla badaczy wyznacznikiem chronologii są fragmenty naczyń ceramicznych oraz kafle. Dotarli oni także do warstwy gruzu, którą można wiązać ze zniszczeniem zamku w 1520 roku. W tej właśnie warstwie natrafiono na dwa groty bełtów. Jeszcze niżej znajdują się warstwy o układzie horyzontalnym. Wstępnie można je interpretować jako poziomy użytkowe z najstarszej fazy funkcjonowania zamku, a być może także z okresu poprzedzającego jego powstanie. O szczegółach, związanych z pracami wokół zamku badacze opowiedzą podczas konferencji, która odbędzie się już jutro (tj. w czwartej 10. sierpnia) o godz. 14-stej w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego. 

oprac.awDodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Podpis   2017-08-10

O 14 to ludzie pracują. A możę ktoś wpadł na pomysł i to nagrał?


#Lech   2017-08-10

no to dosłownie kasa wyrzucona w piach.... ale ,,projekt,, zrealizowany. Ile to kosztowało?? Jednak proponuje specjalistom pokopać w historii naszej i wykopać łuski karabinowe w Jedwabnem.


#Loch virtualny   2017-08-10

ale lipa tyle kasy


#Podpis   2017-08-09

Widzisz Romanie, bo pisać, podobnie jak i śpiewać, może każdy


#Roman   2017-08-09

Mam i posiadam wciąż dzieło. pt. tajemnice zamku pasłęckiego Autorzy: Wiesław Sniecikowskii Józef Wlodarski. Dzieło to, pamiętne, wspomina o różnych lochach


#Następny niewypał   2017-08-09

No tak , tyle kasy poszło , żeby się dowiedzieć na temat odnalezionego gruzu i nic więcej. A miało być tak historycznie, turystycznie a tu następna lipa.


#@   2017-08-09

A co ze studzienką którą wcześniej odkryli? ? czyżby została zasypana? teraz nikt o niej nie wspomina.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

19 sierpnia Grand Prix Zakrzewka II

Wydarzenie odddbyło się 41 minut temu 

Wędkarzom biorącym udział w zawodach Grand Prix Zakrzewka II przypominamy, że kolejna...


W świecie muzyki skrzypcowej

Pozostało10 34 minut

W najbliższą niedzielę o godz. 17.00 na scenie przy Placu 1000-lecia wystąpi kwintet...


Zapraszamy na wyjątkowy koncert organowy, który odbędzie się w poniedziałek 20...