21 lutego 2018 Eleonory, Fortunata, Roberta

Konferencja na podsumowanie badań wokół zamku

dodał 2017-08-09
Konferencja na podsumowanie badań wokół zamku

Prace archeologiczne przy pasłęckim zamku dobiegają końca. Jak już wcześniej informowaliśmy, przesunięcie wykopu pozwoliło na odkrycie muru gotyckiego o układzie równoległym do ściany zamkowej. Nie znaleziono jednak śladów tunelu, o którym mówiło się już w ubiegłym roku, po przeprowadzonych wówczas badaniach. Dziś wiemy, że dziewiętnastowieczna przebudowa murów miejskich spowodowała zamknięcie starej fosy murem, który obecnie przebiega po linii wschód-zachód, pomiędzy wieżą a budynkiem plebanii. Fosa, której funkcja stała się zbędna została w dużej mierze wtedy zasypana. Z kolei pierwotny mur został całkowicie zasypany dopiero po drugiej wojnie światowej.

Podczas wykopów na obszarze pomiędzy murem a ścianą zamku znaleziono nienaruszone poziomy użytkowe, które można datować na około XVI-XVII wiek. Dla badaczy wyznacznikiem chronologii są fragmenty naczyń ceramicznych oraz kafle. Dotarli oni także do warstwy gruzu, którą można wiązać ze zniszczeniem zamku w 1520 roku. W tej właśnie warstwie natrafiono na dwa groty bełtów. Jeszcze niżej znajdują się warstwy o układzie horyzontalnym. Wstępnie można je interpretować jako poziomy użytkowe z najstarszej fazy funkcjonowania zamku, a być może także z okresu poprzedzającego jego powstanie. O szczegółach, związanych z pracami wokół zamku badacze opowiedzą podczas konferencji, która odbędzie się już jutro (tj. w czwartej 10. sierpnia) o godz. 14-stej w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego. 

oprac.awDodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Podpis   2017-08-10

O 14 to ludzie pracują. A możę ktoś wpadł na pomysł i to nagrał?


#Lech   2017-08-10

no to dosłownie kasa wyrzucona w piach.... ale ,,projekt,, zrealizowany. Ile to kosztowało?? Jednak proponuje specjalistom pokopać w historii naszej i wykopać łuski karabinowe w Jedwabnem.


#Loch virtualny   2017-08-10

ale lipa tyle kasy


#Podpis   2017-08-09

Widzisz Romanie, bo pisać, podobnie jak i śpiewać, może każdy


#Roman   2017-08-09

Mam i posiadam wciąż dzieło. pt. tajemnice zamku pasłęckiego Autorzy: Wiesław Sniecikowskii Józef Wlodarski. Dzieło to, pamiętne, wspomina o różnych lochach


#Następny niewypał   2017-08-09

No tak , tyle kasy poszło , żeby się dowiedzieć na temat odnalezionego gruzu i nic więcej. A miało być tak historycznie, turystycznie a tu następna lipa.


#@   2017-08-09

A co ze studzienką którą wcześniej odkryli? ? czyżby została zasypana? teraz nikt o niej nie wspomina.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Już jutro w galerii POK kolejny wernisaż Tym razem w roli autorów prac - uczniowie...


Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 8 marca (czwartek) 2018 r . o...


Zagrają dla Przemka

Pozostało16 dni

Już dziś serdecznie zapraszamy na charytatywny koncert dla Przemka z Zielonki...