17 listopada 2018 Salomei, Grzegorza, Elzbiety

Kwitajny – Quittainen Moja Ojczyzna

dodał 2018-08-14
Kwitajny – Quittainen Moja Ojczyzna
Nakładem Domu Wydawniczego Margrafsen w Bydgoszczy ukazała się książka Czesława Dziemidowicza "Kwitajny – Quittainen Moja Ojczyzna". Jest to drugie, poprawione i uzupełnione wydanie publikacji z 2014 roku.

 

Autor urodził się w Pasłęku, ale lata młodzieńcze spędzał w pięknych Kwitajnach. Książka jest bardzo ciekawą opowieścią historyczną o czasach zamierzchłych i realnym socjalizmie na terenie poniemieckich Kwitajn.

Historia Kwitajn, które pozostawały kiedyś w granicach plemienia Pogezanów, Państwa Zakonu Krzyżackiego, Prus Książęcych, Królestwa Prus, drugiej i trzeciej Rzeszy Niemieckiej, znana była szczątkowo i tylko w takim zakresie, w jakim wiązała się z historią arystokratycznych rodów Barfussów i Dönhoffów... - pisze we wstępie Czesław Dziemidowicz.

Dodaje także, że w książce bazuje głównie na opracowaniu Lecha Słodownika (rozdział "Kwitajny" w książce "Pasłęk, z dziejów miasta i okolic, 1297-1997" pod redakcją Józefa Włodarskiego) , opublikowanych wspomnieniach Marion Dönhoff oraz własnych dociekaniach historycznych. 

Zachęcamy do lektury! Książkę można nabyć w księgarni "Arkadia" przy ul. J. Piłsudskiego 9 w Pasłęku.

 

aw


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Kalnik obok   2018-08-17

Interesująca książka. Na uwagę zasługuje niezwykle obiektywne przedstawienie okresu powojennego, szczęśliwych lat dzieciństwa autora w tym tak opluwanym dzisiaj PRLu. Dobre dialogi, wiele ciekawostek - materiał na scenariusz filmu o trudnych, ale niezapomnianych, rodzinnych latach powojennych, w konglomeracie ludzi z Kresów, z centrali, zza Buga i z akcji Wisła...


#Traktorzysta   2018-08-14

CZYTAŁEM, CZYTAŁEM i według mnie bardziej to autobiografia rodzinna niż książka o Kwitajnach. No ale gloryfikacja rodzinna wypadła wspaniale, gdyby nie Dziemidowicze i dalsza ich rodzina to ta wieś przestała by istnieć. No i ten wspaniały wątek o ZŁYCH MŁAWIAKACH, no wręcz koncertowy, uch ci źli ludzie, na samą myśl o nich aż mną trzęsie!!!. A tak na marginesie, CZESIO DLACZEGO NIE NAPISAŁEŚ JAK ZAJUMAŁEŚ MŁODSZYM KOLEGOM CHOINKĘ i zatargałeś ją do swojej chaty.


#Swojak #Traktorzysta  2018-08-15

TRAKTORZYSTA marsz do traktoru.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Chatka Puchatka

Pozostało4 dni

Burmistrz Pasłęka oraz Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na spektakl...


Wystawa pokonkursowa

Pozostało5 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej...


Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...