20 kwietnia 2018 Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Sentymentalna podróż po Kresach

dodał 2017-10-05
Sentymentalna podróż po Kresach
Wczorajsze spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim w pasłęckiej bibliotece było wyjątkową podróżą do miejsc na dawnych Kresach Rzeczpospolitej, które w wyniku przemian historycznych stały się tyglem narodów, kultur i obyczajów.

Tomasz Kuba Kozłowski to znany popularyzator wiedzy o historycznym i kulturowym dziedzictwie Ziem Wschodnich I i II Rzeczypospolitej. Jest pracownikiem Domu Spotkań z Historią w Warszawie i koordynatorem programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa". W Pasłęku przedstawił prezentację multimedialną pt. „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur… czyli Unia tu już była!” Bazę źródłową dla tej i wielu innych jego prezentacji stawowi gromadzona przez autora i licząca kilkadziesiąt tysięcy obiektów największa, prywatna kolekcja materiałów i pamiątek kresowych. W pasłęckiej bibliotece mówił o niezwykłych, wielokulturowych mozaikach, gdzie nawet członkowie jednej rodziny potrafili różnić się narodowością i wyznaniem.

 

Już na początku spotkania T. Kozłowski świadomie użył słowa „wypędzenie” jako alternatywy dla „repatriacji”, które powstało w kontekście masowej i co najważniejsze przymusowej wywózki. Później wspomniał o historii obrazu „Jezusa tułacza”, czyli Chrystusa Miłosiernego, który był czczony w Tarnorudzie przez kilkaset lat, aż do 1920 r. Wtedy to rozpoczęła się jego długoletnia wędrówka. Obraz z Wołynia zabrał ze sobą ks. Michał Prażmowski. Później trafił on m.in. do Krakowa i Łucka. Słuch po nim zaginął, gdy w 1945 r. został wywieziony do Malborka. Do Zielonki Pasłęckiej trafił gdy proboszczem był ks. kan. Czesław Drężek. T. Kozłowski zastanawiał się, czy pasłęczanie znają tę historię i czy odwiedzają w związku z tym Sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej…

 

Autor mówił też o tym, że Kresy są bogatym źródłem inspiracji. Chociażby dla unijnych idei. To na Litwie, w Polsce i na Rusi rodziły się pierwociny Unii Europejskiej. W tym miejscu przypomniał, że kiedy Francuzi i Anglicy skakali sobie do oczu, na Wołyniu władcy Polski i Litwy gromadzili monarchów całej Europy, by zakładać sojusz obronny do walki z Turkami i Tatarami. W kontekście współczesności, patrząc na Kresy możemy też nauczyć się jak żyć w wielokulturowym, wieloetnicznym i wieloreligijnym świecie, w którym każdy obchodzi inne święta, a mimo to żyje w poszanowaniu innych tradycji.

 

aw

0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Wyborca   2017-10-07

Można, można. Czyli multikulti to nasz znak firmowy :)Więc skąd ten opór naszych władz przed przyjmowaniem uchodźców. Jak czytam komentarze, słuchacze wykładu też multikulti mówią TAK.


#Marek Chrapan   2017-10-06

Oczywiście lewactwu nigdy nie będzie się podobała chwalebna historia Polski jak chociażby próba stworzenia pierwszego paktu NATO przez Polskę w roku 1429 któremu przeciwstawił się Luksemburczyk (panujący nad m.inn. Germanią, Czechami, Węgrami) knując by poróżnić Księcia Witolda z Królem, podobnie jak dzisiaj folksdojcze POlszewickie i inne pachołki Kanclerzyny czy też chazarskie. Pakt ten miał się przeciwstawić mnie tylko Tatarom i Turkom ale też resztce Chazarii przesuwającej się na zachód.


#Ja zuch#Marek Chrapan  2017-10-06

Co ty potomku pańszczyźnianego chłopa możesz wiedzieć o historii z tamtych czasów? Wysługiwałeś się komuchom i nadal to robisz. Ja żeby karierę zrobić w wieku niemowlęcia nie musiałem iść na ochotnika do komuszej armii ani należeć do czerwonego komsomolu.. Uczyłem się jak trzeba i dorobiłem się czego trzeba. Bez poparcia partii i towarzyszy i bez przysięgania na wierność komuchom i moskalom.


#Marek Chrapan#Ja zuch  2017-10-06

Oczywiście, że potomkowie Chazarii przysłanej prze z Stalina do gnębiewnia Polaków nie musieli iść do wojska by opanować sztukę walki zbrojnej bo mieli ją w domu, a do tej szkoły i tak by nie byli przyjęci mimo największych predyspozycji politycznych bo tam Komendantem był oficer II RP - gen Krajewski i w ty6m duchu wychowywał małolatów, a pociotków NKWD podobnych do ciebie wysyłał do gnoju SBckiego gdzie się odnalazłeś i stąd jesteś w swoim mniemaniu "na topie", na szczęście tylko w swoim SB.


#Wiem#Marek Chrapan  2017-10-07

Twój guru wrócił z zachodu i kiedy inni wracający szli za kraty on się pokajał i zaczął służyć wiernie jak pies komunistom. Komu ty ciemnotę wciskasz. W tamtych czasach można było być bezpartyjnym generałem i wbrew obowiązującej ideologii młodzież nauczać? Moze jeszcze do kościoła biegał i dzieci chrzcił.....komendant Podoficerskiej Szkoły w Elblągu. W 1963 został generałem brygady, nominację otrzymał w Belwederze od przewodniczącego Rady Państwa Zawadzkiego w obecności Spychalskiego.


#Wyborca#Wiem  2017-10-07

Oj Chrapanie Chrapanie, ci twoi prelegenci dzień i noc nadają w radio ma-ryja. Jak ktoś ma uszy z drewna to może sobie słuchać. a co gamoni z ONRu na Burmistrza naślesz...


#Zaczytana   2017-10-06

A mnie się wykład nie podobał. Facet wybiórczo, tendencyjnie i stronniczo "rozważał" ważne sprawy.


#Czytelniczka   2017-10-06

Wykład jakiego do tej pory w bibliotece nie słyszałam,poziom uniwersytecki wiedza i źródła do tej pory nie słyszane o wielu rzeczach dopiero się dowiedziałam,słuchałam z zapartym tchem.Ten pan to urodzony wykładowca(chociaż nim nie jest).Dziękuję za taki przekaz i historię o moim kraju,o której w żadnej ze szkół nie uczą.


#Marek Chrapan   2017-10-05

Prelegent w tzw. "dobrej zmianie" i na czasie, dał wykład historii której nikt w żadnej szkole łącznie z dzisiejszą (po zmianie) nie usłyszał. Dziękuję Pani Dyrektor (sądzę, że za przyzwoleniem Pana Burmistrza wyczuwającego "pismo nosem", że czas kolejny raz zmienić barwy) i za to, że zaprosiła Pani go na następny wykład. Gdyby jeszcze miałaby Pani możliwości zaprosić takich prelegentów jak Tadeusz Płużański, Leszek, Żebrowski, Jerzy Robert Nowak itp.. - w razie problemów jestem do pomocy


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Trwają przygotowania do VI Festynu Ekologicznego, jaki co roku organizuje Urząd Miejski...


12 maja 2018 roku rozegrany zostanie VIII Memoriał Henryka Hucza oraz XI Regionalne...


Talent po raz XV

Pozostało49 dni

Organizatorem XV WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WOKALNEGO „TALENT 2018" jest...