20 października 2018 Ireny, Kleopatry, Jana

Sentymentalna podróż po Kresach

dodał 2017-10-05
Sentymentalna podróż po Kresach
Wczorajsze spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim w pasłęckiej bibliotece było wyjątkową podróżą do miejsc na dawnych Kresach Rzeczpospolitej, które w wyniku przemian historycznych stały się tyglem narodów, kultur i obyczajów.

Tomasz Kuba Kozłowski to znany popularyzator wiedzy o historycznym i kulturowym dziedzictwie Ziem Wschodnich I i II Rzeczypospolitej. Jest pracownikiem Domu Spotkań z Historią w Warszawie i koordynatorem programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa". W Pasłęku przedstawił prezentację multimedialną pt. „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur… czyli Unia tu już była!” Bazę źródłową dla tej i wielu innych jego prezentacji stawowi gromadzona przez autora i licząca kilkadziesiąt tysięcy obiektów największa, prywatna kolekcja materiałów i pamiątek kresowych. W pasłęckiej bibliotece mówił o niezwykłych, wielokulturowych mozaikach, gdzie nawet członkowie jednej rodziny potrafili różnić się narodowością i wyznaniem.

 

Już na początku spotkania T. Kozłowski świadomie użył słowa „wypędzenie” jako alternatywy dla „repatriacji”, które powstało w kontekście masowej i co najważniejsze przymusowej wywózki. Później wspomniał o historii obrazu „Jezusa tułacza”, czyli Chrystusa Miłosiernego, który był czczony w Tarnorudzie przez kilkaset lat, aż do 1920 r. Wtedy to rozpoczęła się jego długoletnia wędrówka. Obraz z Wołynia zabrał ze sobą ks. Michał Prażmowski. Później trafił on m.in. do Krakowa i Łucka. Słuch po nim zaginął, gdy w 1945 r. został wywieziony do Malborka. Do Zielonki Pasłęckiej trafił gdy proboszczem był ks. kan. Czesław Drężek. T. Kozłowski zastanawiał się, czy pasłęczanie znają tę historię i czy odwiedzają w związku z tym Sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej…

 

Autor mówił też o tym, że Kresy są bogatym źródłem inspiracji. Chociażby dla unijnych idei. To na Litwie, w Polsce i na Rusi rodziły się pierwociny Unii Europejskiej. W tym miejscu przypomniał, że kiedy Francuzi i Anglicy skakali sobie do oczu, na Wołyniu władcy Polski i Litwy gromadzili monarchów całej Europy, by zakładać sojusz obronny do walki z Turkami i Tatarami. W kontekście współczesności, patrząc na Kresy możemy też nauczyć się jak żyć w wielokulturowym, wieloetnicznym i wieloreligijnym świecie, w którym każdy obchodzi inne święta, a mimo to żyje w poszanowaniu innych tradycji.

 

aw

0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Wyborca   2017-10-07

Można, można. Czyli multikulti to nasz znak firmowy :)Więc skąd ten opór naszych władz przed przyjmowaniem uchodźców. Jak czytam komentarze, słuchacze wykładu też multikulti mówią TAK.


#Marek Chrapan   2017-10-06

Oczywiście lewactwu nigdy nie będzie się podobała chwalebna historia Polski jak chociażby próba stworzenia pierwszego paktu NATO przez Polskę w roku 1429 któremu przeciwstawił się Luksemburczyk (panujący nad m.inn. Germanią, Czechami, Węgrami) knując by poróżnić Księcia Witolda z Królem, podobnie jak dzisiaj folksdojcze POlszewickie i inne pachołki Kanclerzyny czy też chazarskie. Pakt ten miał się przeciwstawić mnie tylko Tatarom i Turkom ale też resztce Chazarii przesuwającej się na zachód.


#Ja zuch#Marek Chrapan  2017-10-06

Co ty potomku pańszczyźnianego chłopa możesz wiedzieć o historii z tamtych czasów? Wysługiwałeś się komuchom i nadal to robisz. Ja żeby karierę zrobić w wieku niemowlęcia nie musiałem iść na ochotnika do komuszej armii ani należeć do czerwonego komsomolu.. Uczyłem się jak trzeba i dorobiłem się czego trzeba. Bez poparcia partii i towarzyszy i bez przysięgania na wierność komuchom i moskalom.


#Marek Chrapan#Ja zuch  2017-10-06

Oczywiście, że potomkowie Chazarii przysłanej prze z Stalina do gnębiewnia Polaków nie musieli iść do wojska by opanować sztukę walki zbrojnej bo mieli ją w domu, a do tej szkoły i tak by nie byli przyjęci mimo największych predyspozycji politycznych bo tam Komendantem był oficer II RP - gen Krajewski i w ty6m duchu wychowywał małolatów, a pociotków NKWD podobnych do ciebie wysyłał do gnoju SBckiego gdzie się odnalazłeś i stąd jesteś w swoim mniemaniu "na topie", na szczęście tylko w swoim SB.


#Wiem#Marek Chrapan  2017-10-07

Twój guru wrócił z zachodu i kiedy inni wracający szli za kraty on się pokajał i zaczął służyć wiernie jak pies komunistom. Komu ty ciemnotę wciskasz. W tamtych czasach można było być bezpartyjnym generałem i wbrew obowiązującej ideologii młodzież nauczać? Moze jeszcze do kościoła biegał i dzieci chrzcił.....komendant Podoficerskiej Szkoły w Elblągu. W 1963 został generałem brygady, nominację otrzymał w Belwederze od przewodniczącego Rady Państwa Zawadzkiego w obecności Spychalskiego.


#Wyborca#Wiem  2017-10-07

Oj Chrapanie Chrapanie, ci twoi prelegenci dzień i noc nadają w radio ma-ryja. Jak ktoś ma uszy z drewna to może sobie słuchać. a co gamoni z ONRu na Burmistrza naślesz...


#Zaczytana   2017-10-06

A mnie się wykład nie podobał. Facet wybiórczo, tendencyjnie i stronniczo "rozważał" ważne sprawy.


#Czytelniczka   2017-10-06

Wykład jakiego do tej pory w bibliotece nie słyszałam,poziom uniwersytecki wiedza i źródła do tej pory nie słyszane o wielu rzeczach dopiero się dowiedziałam,słuchałam z zapartym tchem.Ten pan to urodzony wykładowca(chociaż nim nie jest).Dziękuję za taki przekaz i historię o moim kraju,o której w żadnej ze szkół nie uczą.


#Marek Chrapan   2017-10-05

Prelegent w tzw. "dobrej zmianie" i na czasie, dał wykład historii której nikt w żadnej szkole łącznie z dzisiejszą (po zmianie) nie usłyszał. Dziękuję Pani Dyrektor (sądzę, że za przyzwoleniem Pana Burmistrza wyczuwającego "pismo nosem", że czas kolejny raz zmienić barwy) i za to, że zaprosiła Pani go na następny wykład. Gdyby jeszcze miałaby Pani możliwości zaprosić takich prelegentów jak Tadeusz Płużański, Leszek, Żebrowski, Jerzy Robert Nowak itp.. - w razie problemów jestem do pomocy


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Dzień dawcy szpiku w Pasłęku

Pozostało5 godzin 14 minut

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych...


Ostatni koncert Festiwalu

Pozostało1 dzień

W niedzielę 21 października o godz. 19:00 w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku...


Wojtek Strażak

Pozostało3 dni

Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki w Pasłęku zaprasza wszystkie dzieci i...