18 listopada 2018 Romana, Klaudyny, Karoliny

Szukali sposobu na rynek

dodał 2017-10-25
Szukali sposobu na rynek
Plac przy ul. Wł. Jagiełły, gdzie znajduje się pasłęckie targowisko potrzebuje zmian i to wiedzą wszyscy. Mocno podzielone są jednak opinie co do tego, jak to miejsce ma w przyszłości wyglądać.

 

Ostatnio miasto zaproponowało koncepcję przebudowy targowiska tak, aby oprócz funkcji handlowej, plac spełniał rolę parkingu oraz miejsca do rekreacji dla seniorów i osób niepełnosprawnych, gdzie oprócz sprzętu do ćwiczeń znalazłaby się także tężnia.

O tym projekcie lokalni przedsiębiorcy rozmawiali w poniedziałek z pracownikami Urzędu Miejskiego. Kwestią, która wzbudza w jego kontekście najwięcej kontrowersji jest finansowy udział osób tam handlujących w realizację inwestycji. Mieliby oni sfinansować koszt zakupu boksów. W projekcie uwzględniono 9 takich boksów po 12 mkw. każdy. Cena zakupu jednego to kilkadziesiąt tys. zł. Wydzielone do handlu stanowiska miałyby znajdować się pod dachem. Lokalni przedsiębiorcy przyznali, że jest to dla nich „zabójcza suma” – Gdyby chociaż ten handel na rynku był tak bardzo opłacalny – mówili uczestnicy spotkania, przyznając tym samym, że kupujących na rynku jest niewielu. Inni woleliby zainwestować w standardowy lokal na mieście, czyli przenieść swoją działalność. Handlowcy pytali też o to jaką mają gwarancję, że rynek będzie funkcjonał na tyle długo, aby inwestycja ta się zwróciła? Kolejną problematyczną sprawą jest to, że miasto najchętniej wydzierżawiłoby plac targowy jednemu podmiotowi. Wówczas to on miałby dogadywać się z osobami tam handlującymi…

 

Powstanie nowa koncepcja

Plan zagospodarowania miasta docelowo przewiduje na ternie miejskiego targowiska zabudowę mieszkalną z dopuszczeniem funkcji handlowej. Padła zatem propozycja, by stworzyć nową koncepcję, która uwzględniłaby powstanie budynków wzdłuż ul. W. Jagiełły, w których na dole prowadzona byłaby działalność handlowa, natomiast pierwsze piętro mogłyby stanowić mieszkania.

To spotkanie, które jest już czwartym spotkaniem, gdzie rozmawiamy o planach zmiany w zagospodarowaniu targowiska miejskiego, miało być ostatnim. W związku z tym, że pojawiły się nowe pomysły, stworzymy kolejną koncepcję, którą zaproponujemy Państwu jeszcze przed świętami – podsumował burmistrz Wiesław Śniecikowski.

Trzeba podkreślić, że inwestycja, polegająca na przebudowie targowiska znajduje się w dalekich planach pasłęckiego samorządu z uwagi na jej ogromny koszt. W zaprojektowanym budżecie na przyszły rok nie ma zabezpieczonych pieniędzy nawet na wykonanie niezbędnej dokumentacji. Różne oczekiwania mieszkańców i handlowców co do samej koncepcji też wymagają kompromisów. Jedni uważają, że rynek można przenieść na teren przy dworcu PKP, inni że nie ma sensu dublowanie urządzeń, które są już na sąsiednim placu, a jeszcze inni nie rozumieją lokalizacji tężni obok parkingu…

aw

0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Janosik   2017-10-26

"Gdyby chociaż ten handel na rynku był tak bardzo opłacalny" dajta im za darmo, jak się nie opłaca handlować to po co to robią?


#Vulpecula #Janosik  2017-10-26

Moja mama tam handluje. Kokosow nie ma ale rzeczywiscie mozna sie utrzymac. Jednak wydatek kilkunastu tys zl jest dla niej nierealny. To tak jakbys chcial jezdzic nowym autem a stac cie tylko na starszy rocznik. Kazdy chcialby jezdzic nowszym. Tak samo kazdy handlujacy chcialby miec nowy pawilon lub lokal, ale nie kazdego na to stac. A mowia: po naszych drogach jezdzisz nowym mercedesem albo nie jezdzisz wcale. Tak naprawde nie ma jeszcze zadnych konkretow dlatego ten moj komentarz to tylko proba wytlumaczenia dlaczego bezmyslna krytyka ktorejkolwiek ze stron nie ma sensu. Najpierw niech ktoras z nich wpadnie na jakis pomysl ktory moglby zadowolic wszystkich. Pozdrawiam niehejterow.


#Fds#Janosik  2017-10-26

piszą, że nie bardzo opłacalny, ale jednak z tego żyją... może tylko skromnie... Zapytaj jajcarę, ale ona nie zgłosiła działalnosci to może miała taniej ,bo bez podatków.


#Fakty   2017-10-25

Tężnia obok parkingu, chyba ołowiu i spalin, domy można wybudować, tyle że tam są fundamenty poprzednich i trzeba opłacić badania archeologiczne, dlatego inwestorzy szerokim łukiem omijają skwer Apteczna, Mickiewicza.


#Boss   2017-10-25

JP3 dyrektor parku dostał właśnie dofinansowanie z LGD i będzie budował tężnię.


#JP3   2017-10-25

Juz jedna tężnie budował dyrektor parku na jeziorku tylko cos mu nie wyszło jak zwykle


#Brom   2017-10-25

skatepark


#Nivea   2017-10-25

skoro nie ma kasy nawet na dokumentacje to to gadanie dla gadania. to jakby rozmawiac o rozbieraniu blokow na starym miescie i budowaniu w tym miejscu kamienic. gadka dla gadki. strata czasu i pieniedzy


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Chatka Puchatka

Pozostało3 dni

Burmistrz Pasłęka oraz Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na spektakl...


Wystawa pokonkursowa

Pozostało4 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej...


Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...