19 października 2017 Ziemowita, Jana, Pawla

To jeszcze nie koniec badań

dodał Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-11

Naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zakończyli już prace badawcze na terenie pomiędzy zamkiem a kościołem ś. Bartłomieja. Wczoraj w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego kierownik badań dr Jacek Wysocki przedstawił wyniki trwających ponad miesiąc wykopalisk Tunelu nie ma, a anomalie, które wcześniej na to wskazywały powstały na skutek zasypywania fosy w XIX wieku. Były to warstwy śmietniskowe z miasta – mówił podczas wczorajszej konferencji. Dr J. Wysocki tłumaczył, że w warstwach zasypowych znalazły się wszelkie pozostałości, zgliszcza po pożarach czy kataklizmach, jakie dotykały miasto. Archeolodzy w dalszych wykopach doszli do głębokości 7 metrów. Tam już pojawiły się warstwy niedotknięte ręką człowieka. Dalsze prace były niemożliwe ze względów bezpieczeństwa, ponieważ w wykopie pokazała się woda.

Badacze odkryli m.in. mur kurtynowy, pochodzący prawdopodobnie z XVI wieku, który ograniczał fosę od strony zamku, studnię o głębokości 2 metrów, służącą do gromadzenia nadmiaru wody,  elementy naczyń ceramicznych (głównie z XIX wieku) i bełty od kusz z późnego średniowiecza. Teren wykopalisk został już zasypany, ma to zabezpieczyć mur przed niszczeniem. Na razie nie ma środków na wyeksponowanie go, bo pilniejszą kwestią jest naprawa średniowiecznych murów. Burmistrz Wiesław Śniecikowski zapowiada, że o ile radni zgodzą się na kolejne badania, będą one kontynuowane w przyszłym roku. Jak przyznaje dr. Jacek Wysocki  na terenie pasłęckiej Starówki znajduje się wiele ciekawych struktur badawczych, w kolejnych latach można by było sprawdzić na przykład teren bliżej kościoła. 

aw


0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Zainteresowana   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-11

Jestem bardzo zainteresowana kontynuowaniem prac archeologicznych, dobrze by było znaleźć na ten cel fundusze oraz wyeksponowanie już odkrytych wykopalisk. Trzymam kciuki za następne.


#Podpis   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-11

Jakie wykopaliska? kawałek muru i śmieci. Bądźmy poważni. Przebąkiwanie o kontynuacji ma tylko jeden cel mianowicie zatuszowanie kompletnej porażki inicjatorów jak i archeologów. Lepiej przyznać się do błędu niż iść w zaparte bo fakty są okrutne


#Marmurek   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-11

propaganda sukcesu i nic więcej, szkoda kasy


#JaP   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-12

Jak najbardziej prace archeologiczne powinny być prowadzone. Może uda się znaleźć coś ciekawego. Trzeba próbować i szukać żeby coś znaleźć a nie poddawać się na jednej porażce. Do osób które lamentują że szkoda kasy czy kompletna porażka lepiej żeby ta kasa szła na takie inicjatywy niż do kieszenie urzędasów. Następnym razem proszę zapoznać się relacjami świadków co do lochów a nie szukać w ciemno.


#Wyborca   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-12

Naukowcy, jeden dziadek bez większego dorobku i gimbaza od łopat. Znaleźli frajerów w Pasłęku i będą ich doić przez kolejne lata. Żyjmy teraźniejszością, myślmy o przyszłości, czas skończyć z tym polskim patologicznym grzebaniem w historii.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

W niedzielę 22 października odbędzie się ostatni koncert w ramach V Pasłęckiego...


Miłośników jazzu, rocka i bluesa zapraszamy na koncert pt. „Zaduszki...


10 listopada 2017 r. na Stadionie Miejskim im. Jana Pawła II w Pasłęku odbędą się...


Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają 11 listopada na...