21 września 2018 Jonasza, Mateusza, Hipolita

Tytani w trasie

dodał Ponad miesiąc temu, 2018-08-11
Tytani w trasie
Wczoraj do Pasłęka przejechała kolumna starych powozów konnych w ramach akcji "Titanen On Tour", organizowanej przez Klub Sportowy Hodowli Koni Zimnokrwistych z Brueck koło Berlina. Tytani odwiedzili pasłęckie Stare Miasto, gdzie witał ich burmistrz Wiesław Śniecikowski.

 

Tytani pokonują dystans o długości 2.300 kilometrów z Brueck w Niemczech aż do Welkiego Nowogordu w Rosji. Celem tej inicjatywy jest uczczenie pamięci przodków, którzy przejeżdżali tą trasą historyczną przez rejony Europy w celach handlowych. Akcji przyświeca hasło „Europa to my, konie przynoszą pokój". Ewangelicki ksiądz, Helmut Kautz, który przewodzi grupie przekazał burmistrzowi Wiesławowi Śniecikowskiemu małą kopię dzwonu, który wiozą uczestnicy wyprawy w intencji pokoju na świecie. Symboliczne znaczenie miało także dzielenie chlebem przywiezionym z Niemiec. Burmistrz z kolei wręczył gościom pamiątkowy medal, wybity z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nasz najlepszy miód z Pasłęka.

 

Podróż trasą o długości 2300 km rozpoczęto 18 lipca 2018roku w Brandenburskim Brück, a planowane zakończenie zaplanowano na październik w miejscowości Wielikij Nowgorod (Rosja). Podróż trasą, która przebiega przez 6 państw ma być symbolem jednoczenia oraz wolnej Europy. Odbywa się wzdłuż historycznego szlaku handlowego "HELLWEG" przez Polskę i kraje bałtyckie do rosyjskiej metropolii Nowogród Wielki. Jest ona najdłuższym połączeniem zachodniej i wschodniej Europy. Dawniej była to rzymska droga prowadząca z Galii aż nad Ren, ciągnąca się z krainy Franków do Saksonii. W średniowieczu rozwinęła się do najważniejszego połączenia lądowego Ligi Hanzeatyckiej, która powstała w XIII wieku jako północno-niemiecki związek kupiecki.

Goście z Niemiec wczoraj wzięli udział w ognisku integracyjnym nad pasłęckim jeziorkiem. Dziś ruszają w kierunku Ornety.

aw

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Marek Chrapan   Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

Po poprawce autorki art. z "Nowogordu" na Nowogród rozumiem, że Niemiaszki (czyli Fryce) ograniczyli swoje apetyty "Drang Nach Osten", a i tak damy im odpór, chyba, że przejdą testy uczłowieczenia i polonizacji przygotowane przez ONR (nie będzie ulg z powodu powoływania się na znajomości z "krulem" Jewrejsojuza). Przygotujcie się Niemiaszki!


#Nivea#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

tak sie zastanawiam dlaczego lecze ie psychiatryczne nie jest obowiazkowe. przeciez czlowieku ty masz staly karnet do Tworek


#Xp#Nivea  Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

SZKODA NASZYCH PIENIĘDZY NA LECZENIE PRZYGŁUPA. NIEDŁUGO MATKA ZIEMIA SIĘ O NIEGO UPOMNI. PRZYGARNIE I TO PASKUDZTWO.


#Marek Chrapan#Xp  Ponad miesiąc temu, 2018-08-12

Tylko taka nadzieja ci pozostała ale ani ona ani nawet WSIarska "cierpliwość" nie pozwoli ci na doczekania się mojego odejścia, twoja wścieklizna wcześniej cię zabierze mimo, że masz kilkadziesiąt lat mniej. Teraz daję co "fora" do wyżywania się bez moich komentarzy - za godzxinę zajmę się gośćmi przybyłymi z daleka.


#Twoj funfel#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2018-08-12

Z kosmitami pewno się spotkasz i będziesz lewitować. Zreszta to twój normalny stan, oderwanie granatem od realiow.


#Marek Chrapan   Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

Kasiuje się moje posty na forum :"Antyśmieszku" czyli "wyborco", towarzyszu WSIarzy i zydokomuszrej SBcji, nasze społeczeństwo było od zarania naszych dziejów, jest i będzie w "przestrzeni światowej", a skonflikowane jest bo wprowadzono nam do jednorodności narodowej stalinowską żydomunę pod polskimi nazwiskami - "Zeszyty historyczne" nr 49 z 1979 r art. Ester Rozental-Sznejderman (pracownica KOMINTERNu sekcji polskiej) - której zadaniem było z antogonizawanie polskiej społeczności po likwidacji polskich elit


#Jhgf#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2018-08-12

zaraz komusze syny przylezą


#Skad sie ten cymbał tu wziął#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

Nie spamuj matole, jeśli w ogóle wiesz co to "spam"


#Marek Chrapan#Skad sie ten cymbał tu wziął  Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

Twój spam imbecylu mnie nie interesuje. Porozum się z tobą podobnymi - Wieśkiem od mirabelek i szczawiu, pociotkiem drugiego Wieśka - Gomułki - teraz nazywającego się Budą czy Budką czy jakąś Szczerbą znajdującą się w wyłomie ludzkości. Tam znajdziesz swoje właściwe miejsce.


#Psychiatra#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

Czym nie wystarczy ci psi chooju służba w gomulkowskiej armii ciemniaku?


#Sąsiad   Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

Ponad 20 lat partnerskiej współpracy pomiędzy miastami Pasłęk i Itzehoe. Niemcy częstymi gośćmi naszego grodu,a Śniecik jak zwykle z tłumaczem.


#Pytam#Sąsiad  Ponad miesiąc temu, 2018-08-12

niemcy sie nie cha uczyc polskiego? a to leniuchy


#GTV   Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

Redaktorek jest kozakiem na maxa. Wczoraj Niemcy przyjechali nad jeziorko a on nic nie przygotowany. Totalne zero. No to co , wsadzimy ludzi od organizacji zlotu motocyklowego na mine i oni ich ugoszczą i miche dadzą. A JP zgarnie wisienkę z tortu. Całe życie na krzywy ........


#Jhgf#GTV  Ponad miesiąc temu, 2018-08-12

...ryj?


#Fan#GTV  Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

idz swój kit od okien wstawiac gdzie indziej


#Marek Chrapan   Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

To już rozpoczęli "Drang nach Osten"? Co prawda nie słyszałem o "Nowogordzie" w Rosji i jeżeli gdzieś jest to nie bliżej niż przy wyspach Kurylskich, a więc mają plany dalekozasiężne. A kogo zostawiają na ziemiach polskich - szczególnie terenu Pasłęckiego - w charakterze zawiadowania w ich imieniu tubylcami?


#Jak ja nie cierpię idiotów#Marek Chrapan  Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

Aleś ty jest jełop aż smutno, że przykleiłeś doopę do takiego miasta jak Pasłęk. Przebijasz tego przymuła co nadawał z Elbląga na CB radio. Trzeba czekać na biologię.....


#Duff   Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

To dlatego tyle konskiego łajna pod bramą wczoraj koło połnocy jeszcze leżało..


#Zygfryd   Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

fajnie


#Potrzebna zmiana#Zygfryd  Ponad miesiąc temu, 2018-08-11

Tylko koni szkoda ...


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Burmistrz Pasłęka oraz Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na otwarcie...


We wtorek 25 września o godz. 12.00, podczas ślubowania przedszkolaków, oficjalnie...


Spektakl dla dzieci

Pozostało6 dni

Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki w Pasłęku zaprasza wszystkie dzieci i...