23 Sierpnia 2017
 

Jarmark św. Bartłomieja                                                                                                                                        4 września początek roku szkolnego                                                                                                                                        Trwają przygotowania do jubileuszu miasta                                                                                                                                        Polonia Iłowo - Polonia Pasłęk 6:2                                                                                                                                        Apel o pomoc dla ofiar gwałtownych burz i nawałnic                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Archiwum


Ks. Wiesław Rodzewicz powraca…

Jerzy

Data dodania:sobota 4 stycznia 2014 godz: 05:44:51

Proszę się nie bać. Ksiądz wraca tylko jako autor książki „Pasłęk – Z kronik katolickiej parafii”. Książka ukazała się nakładem Prymasowskiego Wydawnictwa Gaudentinum Sp. z o.o. w Gnieźnie. Autorem zdjęć jest pasłęczanin Krzysztof Kosobudzki. Jak sam tytuł mówi autor zajął się proboszczami parafii św. Józefa, którzy pozostawili po sobie spisane kroniki. Trzy pierwsze kroniki przedstawione w książce spisane zostały po niemiecku, do tego ręcznie. Trzeba było poświęcić sporo czasu, aby je odczytać. Pomagała w tym pani Hannelore Grzankowska. Historia parafii i lokalnej społeczności spisana przez księży Juliusa Heniga, Paula Dobrzyńskiego i Adalberta Austina obejmuje lata od 1896 do 1940.
Którędy droga?

Anna Włodarska

Data dodania:czwartek 5 grudnia 2013 godz: 09:17:47

Kierowcy aut ciężarowych nie mają lekkiego życia. Określony czas jazdy, zapisywany na tzw. „tarczkach”, wysokie kwalifikacje zawodowe oraz wszechobecne zakazy z pewnością nie ułatwiają im pracy. Obraz ten dopełnia opinia innych kierowców (umówmy się - bardziej standardowych aut), którzy nie pałają sympatią do swoich kolegów, siedzących za kółkiem pojazdu o masie przekraczającej 3,5 tony. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że poziom zniechęcenia roście wprost proporcjonalnie do wielkości auta.
Referendum – straszak na wójta, burmistrza i...

Jerzy

Data dodania:niedziela 14 lipca 2013 godz: 06:12:22

Instytucja referendum staje się coraz bardziej popularnym „środkiem przymusu” stosowanym w konfliktach miedzy nie tylko lokalnymi politykami. Bój o Prezydenta Warszawy to przykład walki politycznej między dwiema największymi partiami w kraju. Bardzo często inicjatorzy referendów przystępują do akcji zbierania podpisów poirytowani zachowaniem swoich włodarzy.
(Nie) potrzebna Straż Miejska?

Anna Włodarska

Data dodania:piątek 21 czerwca 2013 godz: 11:07:51

W całym kraju trwa ożywiona dyskusja nad tym, czy Straż Miejska jest w ogóle komuś potrzebna. W wielu miastach władze podjęły trudną decyzję i ją zlikwidowały. Oczywiście jednym z najważniejszych czynników bycia lub nie SM jest ekonomia, która niestety bezlitośnie ukazuje, że funkcjonowanie tej formacji jest kosztowne. W Pasłęku corocznie na SM w budżecie miasta zapisana jest kwota prawie 400 tys. zł. Jakie zatem mamy „zyski” z działalności strażników?


Ze sprawozdania Straży Miejskiej za rok ubiegły możemy się dowiedzieć, że 5 funkcjonariuszy w minionym roku wystawiło 126 mandatów na kwotę 11.580 zł. Ponadto pouczyli 2024 razy i wnieśli 6 spraw do sądu. W sumie interweniowali 2156 razy. Wśród innych zadań SM najczęściej wykonywanych można wyróżnić: kontrolę posesji prywatnych i obiektów usługowo-handlowych pod kątem utrzymania porządku i czystości – 6693 przypadki, legitymowanie osób – 2305, zabezpieczanie miejsc przestępstwa itp. – 104, konwojowanie dokumentów i pieniędzy z Urzędu Miejskiego. Strażnicy Miejscy prowadzą też wspólne patrole z policją, interweniują na wniosek telefoniczny mieszańców (252 przypadki w 2012 roku) oraz zabezpieczają imprezy masowe. Praca strażników miejskich to również akcje prewencyjne, jak chociażby rozdawanie ulotek dotyczących bezpiecznej jazdy na rowerze, czy też prowadzenie zajęć z dziećmi w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Praca SM to jednak nie tylko statystyki. To również opinie mieszkańców, a te są skrajne. Jedni uważają, że dodatkowy etat w policji pozwoliłby "załatwić" to wszystko, co robi w ciągu roku cała ekipa strażników. Inni natomiast przekonują, że SM powinna zostaać, a jej funkcjonowanie nie powinno być przeliczane na złotówki. Wszak chodzi w wielu przypadkach o zdrowie i bezpieczeństwo, czyli sprawy bezcenne. Może zatem wystaczyłby jakiś kompromis? Może zmiany nad poprawą wizerunku Straży Miejskiej w oczach mieszkańców zmieniłyby nastawienie do samego istnienia SM. Gdbybyśmy tak częściej widzieli strażników na ulicach, którzy nie wystawiają mandatów, a upominają i rozmawiają z ludźmi, coś mogłoby się zmienić? Straznicy powinni też być "dostępni" wtedy, gdy jest taka potrzeba, a nie przeważnie w godz. 7-15.
aw
 
 
Inwestycje, na które czekamy…

Jerzy

Data dodania:czwartek 25 kwietnia 2013 godz: 06:09:24

Kryzys kryzysem, a jednak większość z nas nie przesiadła się na rowery, tylko jeździ samochodami. Nic tak chyba nie cieszy kierowców, jak inwestycje drogowe. Jest wiele problemów „drogowych” do rozwiązania w naszym mieście, ale najważniejszy jest chyba obecnie remont ulicy Ogrodowej, Zamkowej, Sprzymierzonych i lokalnie Długiej oraz Wiosennej.
Zima zaskoczyła drogowców

Anna Włodarska

Data dodania:wtorek 19 marca 2013 godz: 12:13:05

Jak to jest, że co roku przy pierwszych opadach śniegu z  różnych stron słyszymy narzekania: "zima znowuzaskoczyła drogowców"! Wydawałoby się, że to, co cykliczne zaskoczyć nie może, więc jednak? Pierwsze opady śniegu i już u niektórych kierowców puszczają nerwy, bo to drogi nieposypane, nieodśnieżone, a tu akurat ważny wyjazd. Kto jest winien napiętej sytuacji na drogach? Drogowcy, bo zaspali, w dodatku jak co roku. To wkurza!
Wiatraki pełne kasy…

Jerzy

Data dodania:czwartek 28 lutego 2013 godz: 19:52:57

Miasto i gmina Pasłęk staje przed szansą zarabiania dodatkowych pieniędzy. Trzeba dodać, niemałych pieniędzy. Niebawem rozpocznie się realizacja projektu firmy Eco – Wind pod nazwą „Park Wiatrowy Kąty”. Na terenach w okolicach wsi Sakówko, Rydzówka i Majki stanie 16, a może nawet 20 wiatrowni wytwarzających energię elektryczną. Szacuje się, że do kasy miejskiej, z racji podatków, wpływało będzie co roku ponad 2 mln złotych. Zarobią też rolnicy, którzy za jeden wiatrak stojący na ich polu mają otrzymywać podobno kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Powstanie też infrastruktura w postaci utwardzonych dróg dojazdowych.
Dobre relacje z wojewodą…

Jerzy

Data dodania:sobota 9 lutego 2013 godz: 08:47:36

Podczas piątkowej sesji rady miejskiej, w której uczestniczył wojewoda Marian Podziewski, można było zauważyć dobre relacje między burmistrzem Pasłęka Wiesławem Śniecikowskim, a szefem administracji rządowej na Warmii i Mazurach. O te relacje warto dbać ponieważ pan wojewoda ma do dyspozycji 1,6 mld złotych do podziału miedzy samorządy z naszego regionu. Sam zresztą zachęcał do składania wniosków na zadania finansowane przez administrację rządową. Warto dodać, że powstały niedawno Środowiskowy Dom Samopomocy (Rzeczna) finansowany jest ze środków wojewody. Tak więc gesty w postaci pamiątkowego medalu i sera z ICC są jak najbardziej na miejscu.

Już teraz dodaj ogłoszenie w serwisie glospasleka.pl Wypełnij formularz ogłoszeniowy, podaj swoje dane, wybierz sposób płatności. Po akceptacji przez naszego administratora ogłoszenie pojawi się na stronie.  - PRZEJDŹ DO OGŁOSZEŃ

Remont-budowlane>szukam usługi

Wspólnota Mieszkaniowa DOMATOR 14-400 Pasłęk ul. Ogrodowa 13. Poszukuje firmy na wykonanie przyłącza budynku do sieci kanalizacji deszczowej i drenażu opaskowego budynku. więcej »

PRACA

Praca dla mężczyzny na stanowisku KIEROWCA w sklepie mięsnym. Wymagane prawo jazdy kategorii B. Praca dla osoby z Pasłęka! Więcej informacji udzielę telefonicznie: 660-404-607 więcej »

Elmro meble kuchene na wymiar

Elmro to produkcja i projektowanie mebli kuchennych i szaf na wymiar. Zadzwoń 507559799 i umów się na darmowy pomiar. Na miejscu ustalimy wygląd kuchni, dopasujemy odpowiednie wyposażenie,... więcej »

O nasKatalog firmOgłoszeniaForumGalerieArtykułyRedakcjaReklamaKontakt stat4u
redakcja@glospasleka.pl

Odwiedziło nas: 146256921 (w tym 3722216 odwiedzin poprzedniej wersji portalu) / on-line:41

Kontakt: Jerzy Przedpełski 604 070 973

W sprawie reklam: Anna Włodarska 605 729 591, e-mail: angie.aw@vp.pl

2011 Przedsiębiorstwo Usługowe Jadwiga Zajac-Przedpełska . Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt oraz realizacja agencja reklamowa aktywwwni.pl