14 grudnia 2018 Alfreda, Izydora, Jana

Bezpieczeństwo podczas wyścigów

dodał 2017-09-07
Bezpieczeństwo podczas wyścigów

Sporty motorowe dostarczają wielu emocji nie tylko uczestnikom, ale również widzom. Adrenalina, prędkość oraz umiejętności kierowców są w cenie. Jednak warto pamiętać, że sporty tego typu wiążą się również z zagrożeniami, dlatego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie podczas wyścigów. Kaski rajdowe Jedną z najważniejszych części ciała, które muszą być zabezpieczone podczas sportów motorowych, jest głowa. Mimo pozornej twardości organ ten jest niezwykle wrażliwy na wszelkie uszkodzenia.Najbardziej podstawową, a zarazem skuteczną metodą ochrony głowy jest zastosowanie odpowiednio dobranego kasku.

W ofercie możemy znaleźć zarówno kaski otwarte – pozbawione ochrony szczęki, jak i kaski zamknięte osłaniające linię żuchwy. Dla profesjonalnych rajdowców najbardziej zalecany jest kask wyposażony w interkom do kontaktu z pilotem. Najtańsze kaski można nabyć już za kilkaset złotych, natomiast ich ceny sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy.  Dodatkowo wyścigi organizowane przez Międzynarodową Federację Samochodową obligują do stosowania tzw. kołnierza HANS. Jest to specjalnie mocowanie, które pozwala na ograniczenie siły uderzeniowej w razie wypadku. Kołnierz nie ogranicza ruchów głowy, dlatego też jego stosowanie jest coraz popularniejsze. Sprzęt tego typu to wydatek rzędu kilku tysięcy.

Bezpieczne wnętrze
Dbając o bezpieczeństwo podczas rajdu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie wyposażenie wnętrza. Jedną z metod zabezpieczenia w razie wypadku jest klatka bezpieczeństwa. Mamy do wyboru konstrukcje wspawywane lub przykręcane. Klatka bezpieczeństwa osłania nas podczas wypadku, ale jednocześnie ogranicza wielkość zniszczeń, tym samym zmniejsza zakres napraw blacharskich. Ceny klatek bezpieczeństwa zaczynają się już od 2,5 tys. złotych, natomiast najdroższe osiągają cenę nawet kilkunastu tysięcy.
Pojazdy rajdowe muszą być wyposażone także w specjalne fotele oraz pasy bezpieczeństwa. Podczas zawodów sportowych elementy te powinny posiadać homologacje FIA, a także zostać zamontowane zgodnie z wyznacznikami Federacji. W takiej sytuacji preferowane są mocowania dedykowane, dostosowane zarówno do samochodu, jak również do fotela.
Ceny foteli rajdowych wynoszą od 1 tys. do blisko 30 tys. zł, natomiast mocowania zaczynają się od 100 do 1000 złotych. Pasy bezpieczeństwa, w zależności od liczby punktów mocowania oraz rodzaju, to wydatek od 100 do 3000 złotych.


Samochody dedykowane do wyścigów są znacznie bardziej narażone na wypadki z udziałem ognia. Dlatego też pojazdy te powinny zostać wyposażone w specjalne systemy gaśnicze. Urządzenia tego typu znacząco zwiększają bezpieczeństwo bez przesadnego obciążania samochodu. Ich ceny wynoszą od 1 do 4 tys. złotych.


Bezpieczny udział w wyścigach
Zachowanie bezpieczeństwa podczas wyścigów jest jednym z najważniejszych aspektów rozważnego sportu. By nie narażać siebie oraz innych uczestników zawodów warto jest odpowiednio doposażyć siebie oraz swój samochód. Odpowiedni sprzęt można znaleźć m.in. tutaj: www.inter-rally.pl .Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#1234   2017-09-07

od teraz jak będę po mieście śmigać nocami to będę kask z moto zakładał bezpieczeństwo przede wszystkim! :D


#Podpis   2017-09-07

po co to gowno tu wkleiles?


#Ola   2017-09-07

Do czego się ma ten ARTYKUŁ?????


#Pacjent   2017-09-07

Ciekawy artykuł, w Pasłęku wiecznie komuś coś nie Pasuje. Nie zależna gazeta musi się z czegoś utrzymywać.


#JA   2017-09-07

Ile dostałeś za reklamowanie tej beznadziejnej firmy Jerzy?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Zaproszenie na jasełka

Pozostało11 3 minut

Świetlica Pomost zaprasza na tradycyjne Jasełka. Przedstawienie w wykonaniu dzieci...


Burmistrz Miasta i Gminy Młynary serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na...


Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza w niedzielę 16 grudnia 2018 r. na...