Chcesz założyć sklep internetowy? Dowiedz się, jaki rodzaj wybrać

dodał 2019-06-12
Chcesz założyć sklep internetowy? Dowiedz się, jaki rodzaj wybrać

 

Polacy coraz chętniej kupują przez internet. Już ponad połowa z nich deklaruje, że korzysta z tego rodzaju robienia zakupów. Podpowiadamy jaki rodzaj platformy sklepowej wybrać, by sprzedawać efektywnie, wygodnie i bez wielkich nakładów finansowych.

 

Sklep abonamentowy

Najprostszym rozwiązaniem jest wybór sklepu na abonament (SaaS). Jest to usługa, dzięki której uzyskujemy dostęp do oprogramowania umożliwiającego handel internetowy w zamian za miesięczną opłatę.

Takiego sklepu nie instalujemy samodzielnie oraz nie musimy płacić za serwer i obsługę informatyczną. Usługodawca zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa czy aktualizacjami, nie będzie też naszym zmartwieniem konfiguracja usługi. Zalety takiego rozwiązania to także: intuicyjna obsługa, proste do zainstalowania dodatki (np. kody rabatowe) czy integracje z zewnętrznymi usługodawcami. To np. płatności internetowe, porównywarki cen, usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje np. wygodna, wbudowana integracja z InPost, dzięki której będzie dla nas dostępny kurier online.

Największą wadą sklepów abonamentowych jest to, że jesteśmy jedynie najemcami swojego sklepu (utracimy go, gdy nie zapłacimy abonamentu). Ponadto nie wprowadzimy większych zmian graficznych na stronie, skorzystamy jedynie z ograniczonej ilości szablonów. Jesteśmy także skazani na funkcje sklepu oferowane przez usługodawcę, nie możemy go samodzielnie rozwijać.

Ceny sklepów abonamentowych wahają się w zależności od jego rozmiaru od 50 zł do 300 zł miesięcznie. Zazwyczaj możemy skorzystać z okresu próbnego, aby zobaczyć, czy oprogramowanie jest wygodne w obsłudze.

Najpopularniejsze sklepy tego typu to Shopper, Shoplo czy Sky-Shop.

 

Sklepy open source

Są to sklepy oparte na darmowym oprogramowaniu, które można dowolnie modyfikować. Mimo że bezpłatne, wymagają jednak nakładów na instalację i dostosowanie do naszych wymagań (musimy zlecić to wyspecjalizowanej firmie). Trzeba je także zainstalować na własnym serwerze, co sprawia, że poniesiemy koszty hostingu. Wadą sklepów open source jest także konieczność samodzielnego administrowania oprogramowaniem, czyli dbania o aktualizacje czy instalowania dodatków (często płatnych).

Oprogramowanie tego typu ma jednak znacznie więcej plusów niż minusów. Przede wszystkim jesteśmy właścicielami sklepu, co nie skazuje nas na korzystanie z usług dostawcy oprogramowania. Sklep możemy też dowolnie rozwijać (w zależności od stopnia zaawansowania platformy) dzięki temu, że jego kod jest otwarty. Strona będzie także wyglądała tak, jak zechcemy, dzięki dużej ilości szablonów i otwartych możliwości personalizacji.

Rozwój sklepu typu open source umożliwia olbrzymia ilość dodatków. Będziemy mogli z łatwością obsługiwać media społecznościowe, systemy płatności on-line, platformy aukcyjne czy nadawać paczki kurierskie. Wiele z nich ułatwia także obsługę oprogramowania sklepu, w której wsparciem będzie też olbrzymia ilość forów internetowych i poradników.

Najpopularniejszymi platformami e-commerce tego typu są: WooCommerce (dla mniejszych sklepów), PrestaShop (dla średnich i dużych) oraz Magento (dla najbardziej rozbudowanych).

Wybierając rodzaj oprogramowania, trzeba pamiętać, aby odpowiadało naszym potrzebom. Wdrożenie bardzo zaawansowanej platformy będzie droższe, a sklep trudniejszy w obsłudze. Jeśli zatem planujemy posiadać niewielki asortyment, niepotrzebnie narazimy się na koszty.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności