21 maja 2022 Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Reklama Heops

Dzień Pamięci Obu Totalitaryzmów

dodał 2022-01-17
Dzień Pamięci Obu Totalitaryzmów

Zaproszenie do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

W dniu 18 stycznia 2022 roku na Warmii i Mazurach po drugi będzie obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów. Do obchodów przyłączył się pasłęcki samorząd. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 mszą św. w Kościele św. Bartłomieja, a następnie po odegraniu Hymnu Państwowego, złożone zostaną wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym stu-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości przez Wicewojewodę Warmińsko – Mazurskiego, Burmistrza Pasłęka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pasłęku. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystości.

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego w Uchwale Nr XVI/294/20 z dnia 26 maja 2020 roku w sprawie corocznego czczenia pamięci Ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956, w tym w formie honorowania Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach zaproponował, aby 18 stycznia był obchodzony w regionie jako Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Szczególnie w tym właśnie dniu oddajmy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, w większości cywilnym i bezbronnym, mieszkańcom tej ziemi, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym, obywatelom Polski i innych państw, którzy w naszym regionie stali się ofiarami obu totalitaryzmów. Tu zostali zamordowani, trwale okaleczeni fizycznie i psychicznie, osadzeni w obozach i więzieniach, zmarli w wyniku tortur, katorżniczej pracy, głodu, chorób, nieludzkich warunków przetrzymywania i transportowania, a także stąd i tu byli deportowani.

Wszystkim tym ludziom winni jesteśmy pamięć. Jesteśmy również zobowiązani do odkrywania i upowszechniania wiedzy o wydarzeniach tamtych tragicznych dla wielu osób, rodzin i społeczności czasów, aby ta historia nigdy się nie powtórzyła.

W odległości około 60 km od Pasłęka znajdował się Stutthof (obecnie województwo pomorskie), który był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim obozem koncentracyjnym na terenach okupowanych. Zaledwie jeden dzień po rozpoczęciu wojny do obozu położonego niespełna 40 kilometrów na wschód od Gdańska trafili pierwsi więźniowie. Większość z nich stanowili duchowni, urzędnicy, nauczyciele, działacze polityczni, żołnierze, elita Wolnego Miasta Gdańsk.

Obóz istniał tak długo, ile trwała wojna – 2077 dni. Przez niemal 6 lat trafiło tu ponad 110 tysięcy osób z 28 krajów. Ponad połowa z nich, bo 65 tysięcy, nigdy z tego obozu się już nie wydostała. Więźniowie ginęli w masowych egzekucjach albo umierali z wycieńczenia powodowanego głodem, chorobami, niewolniczą pracą.

W połowie 1943 roku w pobliżu krematorium została wybudowana komora gazowa, która od połowy 1944 roku służyła do uśmiercania więźniów. To właśnie wtedy Stutthof został włączony w sieć obozów realizujących akcję „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Szacuje się, że z około 50 tysięcy Żydów uwięzionych w Stutthofie ponad połowa nie przeżyła.

 


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :amur

Komentarze

 • korekta
   2022-01-19

  po RAZ drugi

  ten sam
   2022-01-18

  Popraw tytuł, bo wygląda tak jakbyś za tym totalizmem tęsknił i chciał go uczcić.

  Polski model zarządzania epidemią
   2022-01-18

  Z powodu zaniechań PiS, Polska to największy w Europie zakład pogrzebowy

  • historyk Polski model zarządzania epidemią
    2022-01-18

   to nie są zaniechania tylko taki jest plan

  • jajaja Polski model zarządzania epidemią
    2022-01-18

   Zamówiłeś już drewnianą jesionkę?

kocham jarka
Żwirownia 1140 px