3 marca 2021 Maryny, Kunegundy, Tycjana
Reklama Heops

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

dodał Ponad miesiąc temu, 2021-01-18
Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

W dniu 18 stycznia 2021 roku na Warmii i Mazurach po raz pierwszy będzie obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów. Do obchodów przyłączył się pasłęcki samorząd. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12:00 od odegrania Hymnu Państwowego, a w następnej kolejności złożone zostaną wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym stu-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości przez przedstawiciela Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, Burmistrza Pasłęka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pasłęku. Zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w niniejszej uroczystości.

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego w Uchwale Nr XVI/294/20 z dnia 26 maja 2020 roku w sprawie corocznego czczenia pamięci Ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956, w tym w formie honorowania Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach zaproponował, aby 18 stycznia był obchodzony w regionie jako Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Szczególnie w tym właśnie dniu oddajmy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, w większości cywilnym i bezbronnym, mieszkańcom tej ziemi, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym, obywatelom Polski i innych państw, którzy w naszym regionie stali się ofiarami obu totalitaryzmów. Tu zostali zamordowani, trwale okaleczeni fizycznie i psychicznie, osadzeni w obozach i więzieniach, zmarli w wyniku tortur, katorżniczej pracy, głodu, chorób, nieludzkich warunków przetrzymywania i transportowania, a także stąd i tu byli deportowani.

Wszystkim tym ludziom winni jesteśmy pamięć. Jesteśmy również zobowiązani do odkrywania i upowszechniania wiedzy o wydarzeniach tamtych tragicznych dla wielu osób, rodzin i społeczności czasów, aby ta historia nigdy się nie powtórzyła.

W odległości około 60 km od Pasłęka znajdował się Stutthof (obecnie województwo pomorskie), który był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim obozem koncentracyjnym na terenach okupowanych. Zaledwie jeden dzień po rozpoczęciu wojny do obozu położonego niespełna 40 kilometrów na wschód od Gdańska trafili pierwsi więźniowie. Większość z nich stanowili duchowni, urzędnicy, nauczyciele, działacze polityczni, żołnierze, elita Wolnego Miasta Gdańsk.

Obóz istniał tak długo, ile trwała wojna – 2077 dni. Przez niemal 6 lat trafiło tu ponad 110 tysięcy osób z 28 krajów. Ponad połowa z nich, bo 65 tysięcy, nigdy z tego obozu się już nie wydostała. Więźniowie ginęli w masowych egzekucjach albo umierali z wycieńczenia powodowanego głodem, chorobami, niewolniczą pracą.

W połowie 1943 roku w pobliżu krematorium została wybudowana komora gazowa, która od połowy 1944 roku służyła do uśmiercania więźniów. To właśnie wtedy Stutthof został włączony w sieć obozów realizujących akcję „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Szacuje się, że z około 50 tysięcy Żydów uwięzionych w Stutthofie ponad połowa nie przeżyła.

info. umig


Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Formularz logowania

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się Tutaj


#Pryk   Ponad miesiąc temu, 2021-01-18

Moim skromnym zdaniem,;łączenie w całość dwu mimo wszystko bardzo różnych wydarzeń jest trudną sztuką, której autor nie w pełni sprostał,gdyż: 1 ,pomnik 100 lecia odzyskania niepodległości dotyczy Polski ,Pasłęk w latach 1918-1945 był miastem niemieckim,jego mieszkańcami byli Niemcy,niewolnikami i przymusowymi robotnikami byli ty Polacy a nie Niemcy i o tym warto byłoby wspominać


#Miska ryżu   Ponad miesiąc temu, 2021-01-18

Szkoda, że w patriotycznym uniesieniu zapomniano o zbrodniach sanacji. Krwawy zamach, polityczne morderstwa, brutalne tłumienie strajków i otwarcie obozu koncentracyjnego. Stajki chłopskie, jeden z pierwszych w Łapanowie w 1932 roku: ,,Organizatorzy, spodziewając się przeszkód ze strony policji, starali się zapewnić porządek i ład w maszerujących kolumnach. Następnie 2 km przed Łąpanowem, w Wolicy po przepuszczeniu jadących na czele wozów, policjanci w liczbie ok. 30 zaatakowali idące w strojach krakowskich dziewczęta i kobiety. Wiele z nich dotkliwie pobito pałkami i kolbami, w tym bardzo ciężko Stefanię Satołową ze Zbydniowia. Następnie policjanci rozproszeni po obu stronach zaczęli strzelać do tłumu, raniąc wiele osób". Co nam to przypomina. Zbyt podobne by spać spokojnie..


#Precz z Holdem Tuskim#Miska ryżu  Ponad miesiąc temu, 2021-01-18

Czy probujesz to porownywac ze zbrodniami Niemcow i Rosjan na Polakach w czasie II wojny swiatowej? Jezeli tak, to albo jestes pomiotem UB-ekow lub/i (bo czesto szlo to w parze) folfsdojczow, albo ... tu sobie dopowiedz.


#Niepolonista   Ponad miesiąc temu, 2021-01-18

Informacja fatalnie napisana. Nie ma kto w UGiM sprawdzić, poprawić?


#Precz z Holdem Tuskim   Ponad miesiąc temu, 2021-01-18

Jestesmy winni pamiec przede wszystkim odnosnie Niemcow i Rosjan za ich zbrodnie. Polacy sami nie wysylali sie do obozow i gulagow, sami sie nie rozstrzeliwali. Niemcy i Rosjanie poza przeprosinami (na to zdobyli sie dotad tylko Niemcy) winni sa nam gruba kase. Francji, reparacje wojne za I wojne swiatowa, Niemcy skonczyli wyplacac krotki czas temu. Czy nam zaplaca czy nie, to juz inna sprawa, ale powinnismy ciagle drapac szpikulcem w ich sumienie. Mlodzi Niemcy nawet nie wiedza, ze bylo Powstanie Warszawskie, a zginelo tam 2 x wiecej ludzi niz w Hieroszymie. To tyle mialem do powiedzenia.


nasza2